Krasnodar oʻlkasi rasmiylari oʻzbek kompaniyalari uchun savdo-logistika markazi ochishni rejalashtirmoqda, bu haqda “TASS” yozmoqda.
Kuban gubernatori Veniamin Kondratiyev Bosh vazir maslahatchisi Mehriddin Xayriddinov bilan suhbatda hamkorlikning yangi rejalarini maʼlum qildi. Tadbirda Oʻzbekistonning Rossiyadagi elchisi Botirjon Asadov ham ishtirok etdi.
“Qulaylik va toʻgʻridan-toʻgʻri yetkazib berish uchun biz Krasnodarda Oʻzbekiston korxonalari uchun savdo-logistika markazini tashkil etishda, respublikada Kuban va mintaqamizda Oʻzbekiston savdo uylarini ochishda yordam berishga tayyormiz”, dedi Kondratiyev.
Yigʻilishda taqdim etilgan maʼlumotlarga koʻra, 2021-yilda oʻzaro tovar ayirboshlash hajmi $100 mln.ga yetgan, soʻnggi besh yilda bu koʻrsatkich qariyb ikki barobarga oshgan.
Birgina yanvar-mart oylarida tovar ayirboshlash hajmi $22,5 mln.ni tashkil etdi. Kuban Oʻzbekistonga birinchi navbatda oʻsimlik va hayvon yogʻi hamda yogʻ-moy mahsulotlari yetkazib beradi. Meva, sabzavotlar, yongʻoqlar va toʻqimachilik mahsulotlari esa Oʻzbekistondan keladi.
Viloyat rahbari matbuot xizmati taʼkidlaganidek, Oʻzbekistonda ishlab chiqarilgan mato, ip va aksessuarlar Kuban korxonalari orasida xaridorgir boʻladi. Buning evaziga viloyat goʻsht-sut mahsulotlari, konserva, oziq-ovqat uskunalari, radioelektronika eksportini oshirishi mumkin.
May oyida Krasnodar oʻlkasi va Andijon viloyati vakillari mintaqaviy savdo uylarini oʻzaro ochish toʻgʻrisida kelishib olgandi. Keyin, shuningdek, kubanliklar uchun toʻqimachilik, Oʻzbekiston uchun esa meva-sabzavot va vino yetkazib berish asosiy manfaatdor ekanligi qayd etildi.

Власти Краснодарского края планируют открыть торгово-логистический центр для узбекистанских компаний, пишет ТАСС.
Кубанский губернатор Вениамин Кондратьев озвучил новые планы сотрудничества в разговоре с советником премьера Мехриддином Хайриддиновым. В мероприятии также участвовал посол Узбекистана в России Ботиржон Асадов.
«Для удобства и прямых поставок мы готовы содействовать созданию в Краснодаре торгово-логистического центра для предприятий Узбекистана, открыть торговые дома Кубани в Республике, а Узбекистана — в нашем крае», — сообщил Кондратьев.
Согласно приведённым на встрече данным, двусторонний торговый оборот в 2021 году достиг $100 млн. За прошедшие пять лет показатель вырос почти вдвое.
Только в январе-марте объём товарооборота составил $22,5 млн. Кубань поставляет в Узбекистан, в первую очередь, растительную и животную масложировую продукцию. В обратную сторону поступают фрукты, овощи, орехи и текстиль.
Как отметила пресс-служба главы региона, среди кубанских предприятий будут востребованы ткани, нитки и фурнитура узбекистанского производства. Взамен край может нарастить экспорт мясо-молочной продукции, консервов, пищевого оборудования, радиоэлектроники.
В мае представители Краснодарского края и Андижанской области договорились о взаимном открытии региональных торговых домов. Тогда также отмечалось, что для Кубани главный интерес представляют поставки текстиля, а для Узбекистана — плодоовощной продукции и вина.