Shavkat Mirziyoyev 23-iyun kuni Qashqadaryo viloyati saylovchilari bilan saylovoldi uchrashuvi o‘tkazmoqda, deb xabar berdi “O‘zLiDeP” matbuot xizmati.
Davlat rahbari nutqidagi asosiy mavzulardan biri prezident “haqiqiy qahramonlar” deb atagan mehnat muhojirlari bo‘ldi. U aytgan maʼlumotlarga koʻra, hozirda 2 mlnga yaqin oʻzbekistonlik xorijda mehnat qilmoqda.
“Yangilangan Konstitutsiyada davlat o‘z hududida ham, uning tashqarisida ham o‘z fuqarolarini himoya qilish va ularga homiylik ko‘rsatishni kafolatlashini muhrlab qo‘ydik”, — dedi Mirziyoyev.
Kelgusi 7 yil ichida vatandoshlarga yordam berish bo‘yicha qator chora-tadbirlarni amalga oshirish rejalashtirilgan, deya qayd etdi u.
Shunday qilib, O‘zbekistonga ishlash yoki tadbirkorlik uchun kelmoqchi bo‘lgan vatandoshlar uchun litsenziya talabi bekor qilinadi. Ularga vizalar va doimiy yashash uchun ruxsatnomalarni rasmiylashtirish soddalashtiriladi.
Vatandoshlar uchun kirish vizalarining amal qilish muddati bir yildan uch yilgacha uzaytiriladi. Shu bilan birga, viza olish uchun to‘lovlar 3 barobarga kamaytiriladi.
Bundan tashqari, “vatandosh guvohnomasi"ni joriy etish rejalashtirilgan bo‘lib, uning egalari ko‘chmas mulk sotib olish va sotish, ta’lim, tibbiyot va boshqa xizmatlardan foydalanishda fuqarolar bilan teng huquqlarga ega bo‘ladi.
Davlat chet elda qiyin ahvolga tushib qolgan fuqarolarga yordam beradi. Ularga hujjatlarni tiklash, advokatlarni jalb qilish va yuridik yordam ko‘rsatish, zarur hollarda O‘zbekistonga qaytish xarajatlari qoplanadi.
AQSh, Kanada, Buyuk Britaniya, Yaponiya va Yevropa davlatlaridan yuqori maosh to‘lanadigan ish topib ketayotgan yurtdoshlarimizga yo‘l chiptasi va “ishchi viza"ni olish xarajatlari to‘liq qoplab beriladi.
Germaniya, Yaponiya, Birlashgan Arab Amirliklari va boshqa davlatlarda, shuningdek, Rossiyaning yirik shaharlarida bepul huquqiy, moddiy va ijtimoiy yordam ko‘rsatadigan markazlar ochiladi (hozirda Rossiyaning Moskva shahrida hamda Koreya, Qozog‘iston va Turkiyada tashkil etilgan).
“Xorijdagi vatandoshlarimiz bilan ishlash, chet elga ishlashga va o‘qishga ketgan odamlarimizni ijtimoiy, huquqiy va moddiy qo‘llab-quvvatlash tadbirlariga kelgusi yillarda $200 mln yo‘naltiriladi”, — dedi Shavkat Mirziyoyev.
Vatandoshlarimiz uchun O‘zbekiston bo‘ylab, ayniqsa, Samarqand, Buxoro, Xiva va Shahrisabz shaharlariga maxsus sayohatlar hamda chegirmalar paketi ishlab chiqiladi.
Bu ishlarni samarali tashkil qilish uchun, “Vatandoshlar” jamoat fondiga 300 mlrd so‘m ajratiladi.
Avvalroq “Spot” Jahon banki maʼlumotlariga koʻra, Oʻzbekistonga pul oʻtkazmalari 20%ga oshgani va bu koʻrsatkich oʻsishda davom etayotgani haqida yozgandi.

Шавкат Мирзиёев 23 июня проводит предвыборную встречу с избирателями Кашкадарьи, сообщила пресс-служба УзЛиДеП.
Одной из основных тем в речи главы государства стали трудовые мигранты, которых президент назвал «настоящими героями». По озвученным им данным, сейчас за рубежом работают порядка 2 млн узбекистанцев.
Государство по новой Конституции обязуется защищать и поддерживать своих граждан как внутри страны, так и за рубежом, отметил Мирзиёев. В ближайшие 7 лет планируется принять ряд мер для помощи соотечественникам.
Так, желающие приехать в Узбекистан для работы или предпринимательства соотечественники не должны будут оформлять для этого лицензии. Им упростят оформление визы и постоянного вида на жительство.
Срок действия въездных виз для соотечественников продлят с одного года до трёх. Параллельно будут в 3 раза снижены пошлины для получения визы.
Кроме этого, планируется ввести удостоверение соотечественника. Его обладатели получат равные с гражданами права на куплю-продажу недвижимости, доступ к образованию, медицине и другим услугам.
Государство окажет поддержку гражданам, попавшим в сложные ситуации за рубежом. Им возместят расходы на восстановление документов, привлечение адвокатов и юридическую помощь, а при необходимости — также на возврат в Узбекистан.
Также будут возмещаться расходы высокооплачиваемых работников в США, Канаде, Великобритании, Японии и странах ЕС на переезд и оформление рабочих виз.
Узбекистанцам за рубежом предоставят доступ к госуслугам по тарифам, равным с таковыми для местных жителей. Нуждающиеся в социальной поддержке также смогут рассчитывать на субсидирование расходов на страхование здоровья и жизни.
Сейчас в России, Корее, Казахстане и Турции есть центры правовой, материальной и социальной поддержки узбекистанцев. Такие же планируется открыть в Германии, Японии, ОАЭ. Всего на помощь соотечественникам за границей выделят $200 млн.
Ранее Spot писал, что по оценке ВБ денежные переводы в Узбекистан выросли на 20% и продолжают увеличиваться.