O‘zbekiston Afg‘oniston bilan tranzit cheklovlarini olib tashlash masalalarini muhokama qilmoqda. Bu haqda Transport vazirligi matbuot xizmati xabar berdi.
Bu bo‘yicha, Transport vaziri Ilhom Mahkamov, prezidentning Afg‘oniston bo‘yicha maxsus vakili Ismatulla Irgashev bilan Afg‘oniston Transport va fuqaro aviatsiyasi vaziri vazifasini bajaruvchi Mullo Hamidullo Oxunzoda o‘rtasida muzokaralar olib borildi.
O‘zbekiston-Afg‘oniston-Pokiston avtomobil yo‘nalishi bo‘ylab ekspeditsiya amalga oshirilib, Qobul shahrini Afg‘oniston shimoli (Mozori-Sharif) bilan bog‘lovchi “Salang” dovoni hamda Afg‘oniston va Pokiston chegarasidagi “Torxam” chegara o‘tkazish punktida o‘rganishlar olib borildi.
Ikki tomonlama muzokaralarda Afg‘oniston va Pokiston orqali Hind okeani portlariga chiqish uchun xalqaro transport koridorini shakllantirish hamda ikki davlat transport logistika korxonalari hamkorligini kuchaytirish muhomaka qilindi.
Shuningdek, xalqaro avtomobil tashuvchilariga qulay shart-sharoitlar yaratish va Afg‘oniston hududidan tranzit amalga oshirish hamda boshqa manzillarga yuk tashishga o‘rnatilgan cheklovni olib tashlash masalalari ko‘rib chiqildi.
O‘zbekistondan birinchi tranzit yuk, ya’ni to‘rt yuk mashina paxta ipidan iborat karvon 2021-yilning noyabr oyida Pokistonga yetib keldi. 2022-yil;ning fevralida Pokiston bilan tranzit savdo bitimi tasdiqlandi.
O‘sha yili, mart oyiga kelib esa, Pokiston O‘zbekistonga go‘sht yetkazib berishni yo‘lga qo‘ydi. Joriy yilning iyun oyida Bosh vazir Abdulla Aripov Belarusdan Afg‘oniston va Pokistonga yangi multimodal transport koridorini yaratish taklifini bildirdi.
Ayni paytda uchta mamlakat Transafg‘on temir yo‘li qurilishi bo‘yicha ham hamkorlik qilmoqda. Temir yo‘lni ishga tushirish 2027-yilda amalga oshirilishi ma’lum qilingan.
Joriy yilning may oyida Toshkentda O‘zbekiston-Afg‘oniston-Pokiston temir yo‘l liniyasini qurish loyihasini muvofiqlashtirish ofisi ochildi. Iyul oyida tomonlar loyihaning turli jihatlarini, jumladan, moliyalashtirish mexanizmlari, qurilish masalalari, texnik tafsilotlar va amalga oshirish muddatlarini ko‘rib chiqishdi.

Чиновники Узбекистана и Афганистана обсудили увеличение транзитных грузоперевозок, сообщила пресс-служба Минтранса.
Глава ведомства Ильхом Махкамов и спецпредставитель президента по Афганистану Исматулла Эргашев побывали в соседней стране с рабочим визитом 26−27 августа. Гостей принял и.о. министра транспорта во временном правительстве Мулла Хамидулла Ахунзода.
В рамках поездки прошла экспедиция по маршруту Узбекистан — Афганистан — Пакистан для изучения обстановки на автодорогах. Участники изучили ситуацию на перевале Саланг между Кабулом и Мазари-Шарифом, а также на афгано-пакистанском погранпереходе Торхам.
На переговорах стороны обсуждали вопросы формирования международного транспортного коридора для связи Центральной Азии с портами Индийского океана. Ещё одной темой стало расширение сотрудничества двух стран в логистической сфере.
Затрагивалось создание благоприятных условий для перевозчиков, в том числе снятие ограничений на транзит по афганской территории. Чиновники договорились «мобилизовать все возможности для развития транзитных грузоперевозок».
Южный путь
Узбекистан несколько лет назад начал работать над увеличением роли южных маршрутов экспорта товаров. Так, в ноябре 2021 года в Пакистан прибыл первый узбекистанский транзитный груз, а пакистанская сторона упростила въезд для узбекистанских водителей.
С марта 2022 года Пакистан запустил поставки мяса узбекским потребителям, а Индия впервые отправила в Узбекистан транзитный груз через пакистанскую и афганскую территорию. В мае начались поставки узбекистанских товаров в обратном направлении.
Для обслуживания маршрута в Термезе строится Международный торговый центр. Его первая очередь заработала в конце прошлого года.
Три страны также совместно работают над проектом Трансафганской железной дороги — по плану, она в разы сократит время и расходы на доставку грузов. Ожидается, что магистраль сдадут в эксплуатацию в 2027 году.