Vladimir Lindel, Freedom Broker vakili, qimmatli qog‘ozlar bozorida qancha mablag‘ jalb qilish mumkinligi, anderrayter nima uchun kerakligi va bundan kompaniyalarga qanday foyda bo’lishi haqida gapirib berdi.
Qimmatli qog‘ozlar o‘zi nima? O‘zbekistondagi kompaniyalar qaysi turdagi qimmatli qog‘ozlarni chiqarishi mumkin?
Bozorda uzoq muddatli va samarali faoliyat yuritishni maqsad qilgan har bir kompaniya rivojlanishi uchun doimiy ravishda mablag‘ izlaydi. Moliyaviy resurslarni jalb qilishning asosiy manbalari — xususiy investorlar, bank kreditlari va qimmatli qog‘ozlarni chiqarishdir. Mamlakatimizda qimmatli qog‘ozlar bozori yetarlicha rivojlanmaganligi sabab, tadbirkorlar, asosan, dastlabki ikkita moliyalashtirish vositalaridan foydalanadilar va ularning ko‘pchiligi qimmatli qog‘ozlar chiqarish orqali mablag‘ jalb qilish mumkinligi haqida hattoki bilishmaydi.
Har bir mahalliy kompaniya qimmatli qog‘ozlar — aksiyalar va obligatsiyalar chiqarish orqali zarur kapitalni jalb qilish imkoniyatiga yega. Qay bir vositani tanlash kompaniyaning maqsadlari, istaklari va imkoniyatlariga bog‘liqdir.
Aksiya — bu aksiyadorlik jamiyati tomonidan chiqarilgan qimmatli qog‘ozdir. Aksiyalar kompaniya egalari o‘rtasida taqsimlanishi yoki IPO paytida (ingliz tilidan Initial Public Offering — qimmatli qog‘ozlarning dastlabki ommaviy taklifi) jismoniy shaxslarga, ya’ni oddiy aholiga sotilishi mumkin. IPO`dan so‘ng kompaniya ommaviy statusga erishadi, har bir investor uning aksiyalarini sotib olish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Aksiyalar investorni kompaniya egalari qatoriga qo‘shib, aksiyadorga aylantiradi. Aksiyador kompaniya foydasining bir qismini dividendlar shaklida olish huquqiga ega.
Obligatsiya — qarz sifatidagi qimmatli qog‘ozdir. Obligatsiyalarni sotib olayotganda investor kompaniyani maʼlum muddatga va maʼlum bir foizda moliyalashtiradi. Obligatsiyalar odatda bir yildan besh yilgacha muddatga chiqariladi, muddat tugagach kompaniya asosiy qarz miqdorini investorga qaytaradi. Obligatsiyalar ham aksiyadorlik jamiyatlari, ham masʼuliyati cheklangan jamiyatlar tomonidan chiqarilishi mumkin.
Qimmatli qog‘ozlarni chiqarishning asosiy afzalliklari:
- pulni yana-da qulay shartlarda jalb qilish — qimmatli qog‘ozlarni chiqarish odatda garovni talab qilmaydi;
- kompaniya va brend haqida aholini xabardorligini oshirish;
- ochiq kredit tarixini yaratish;
- ishonchni oshirish — ommaviy va ochiq kompaniyalarga ishonch yuqori bo‘ladi, shu jumladan kredit tashkilotlari tomonidan ham;
- taʼsischilar va dastlabki investorlar uchun likvidlikni taʼminlash va ularning aksiyalari qiymatini maksimal darajada oshirish;
- kompaniyaning adolatli bahosini olish.
Lekin kompaniya shunchaki bankdan kredit olishi mumkin bo‘lgan paytda, nega qimmatli qog‘ozlar chiqarishi kerak?
Bank krediti eng keng tarqalgan va tushunarli klassik mahsulot bo‘lib, yaqqol afzalliklarga ega bo‘lsa-da, uning bir qator kamchiliklari bor. Ulardan biri — garovga bo‘lgan ehtiyojdir. Garov shaklida ko‘pincha ko‘chmas mulk ishlatiladi va u odatda juda konservativ tarzda baholanadi. Kredit to‘lanishi kredit tashkiloti tomonidan nazorat qilinadi, bundan tashqari qarzning asosiy summasi ko‘p hollarda qarz oluvchi tomonidan birinchi oydan boshlab to‘lanadi. Kredit to‘lovlari yashirin to‘lovlar yoki shartlarni o‘z ichiga olishi mumkin, bu xaqida qarz oluvchi faqat kreditni rasmiylashtirayotganida xabardor bo‘ladi. Shuni ham taʼkidlash joizki, banklar har doim ham qarz oluvchining moliyaviy ehtiyojlarini qondirishga tayyor emaslar.
Agar obligatsiyalar haqida gapiradigan bo‘lsak, so‘nggi bir necha yil ichida ushbu vosita biznes egalarini qiziqtira boshladi. Albatta, obligatsiyalarning ham bir qator kamchiliklari bor (birinchi emissiyani tayyorlashning qiyin tartibi, anderrayting va reyting olish xarajatlari), lekin ularning afzalliklari bu kamchiliklarni osongina qoplay oladi. Bular:
- garovsiz obligatsiyalar chiqarish imkoniyati;
- kompaniyaning o‘zi to‘lov shartlari va miqdorlarini belgilaydi;
- qarz mablag‘laridan har qanday biznes maqsadlar uchun foydalanish imkoniyati, kreditlar ko‘pincha faqat maʼlum maqsad uchun beriladi;
- qarzni qaytarish muddatini uzayishi — obligatsiyalar, asosan, uzoqroq muddatga joylashtiriladi;
- daromad foizi kabi barcha asosiy shartlar qimmatli qog‘ozlarni ro‘yxatdan o‘tkazishdan oldin aniqlanadi va keyinchalik ham o‘zgarishlar kiritilmaydi;
- ommaviylik — ommaviy kredit tarixi keyingi qarz olish xarajatlarini kamaytiradi. Emitent tomonidan obligatsiyalarni to‘lash bilan bog‘liq majburiyatlarini o‘z vaqtida bajarish mablag‘larni jalb qilish xarajatlariga ijobiy taʼsir ko‘rsatadi va qarz oluvchi uchun moliya bozorida ijobiy obro‘ yaratadi.
Anderrayter kim va u qay tarzda kompaniyalarga qimmatli qog‘oz chiqarishda yordam berishi mumkin?
Qimmatli qog‘ozlarni chiqarish va joylashtirish ancha qiyin jarayon. Unda ko‘plab subyektlar — qimmatli qog‘oz chiqarayotgan kompaniyadan tortib, uni sotib olayotgan investorgacha ishtirok etishadi.
Muvaffaqiyatli joylashtirish imkoniyatini maksimal darajada oshirish, uni yana-da qulay qilish uchun emitent anderrayting mexanizmidan foydalanadi. Qimmatli qog‘ozlar bozorida anderrayting deb qimmatli qog‘ozlarni chiqarish va joylashtirish jarayonida uchinchi tomon kompaniyalarining (anderrayterlarning) ishtiroki ataladi. Emitent uchun bu, birinchi navbatda, barcha kerakli protseduralar to‘g‘ri va kerakli vaqtda amalga oshirilishining kafolati bo‘lib xizmat qiladi.
Qisqacha qilib aytganda, anderrayter:
- emitentning moliyaviy faoliyatini va kompaniyaning umumiy qiymatini baholaydi;
- investorlar talab va istaklarini o‘rganib, bozorda sotiladigan qimmatli qog‘ozlarning optimal narxi va miqdorini hisoblab chiqadi;
- qimmatli qog‘ozlarni chiqarish va joylashtirish uchun zarur bo‘lgan hujjatlarni tayyorlaydi;
- joylashtirish uchun mos vaqtni belgilaydi;
- joylashtirishda yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan potensial xavflarni baholaydi;
- investorlarga kompaniya bilan tanishish imkonini beruvchi bir qator uchrashuvlar (Roadshow) o‘tkazadi;
- ommaviy joylashtirish paytida investorlardan arizalarni qabul qilib, ular orasida qimmatli qog’ozlarni taqsimlaydi.
Aslida, anderrayterning asosiy maqsadi bozor ishtirokchilarining istaklari o‘rtasidagi muvozanatni topish va har ikki tomon uchun qiziq va foydali bo‘lgan mahsulotni taklif qilishdir.
Agar raqamlar haqida gapiradigan bo‘lsak, fond bozorida qancha miqdordagi mablag‘ni jalb qilish mumkin?
Bugungi kunda har bir emissiya uchun 50 dan 150 mlrd so‘mgacha mablag‘ jalb qilish haqiqatga yaqin hisoblanadi.
Biroq, bir necha yil oldin bu raqamlar ancha kichik edi. Freedom Broker 2018 yilda O‘zbekistonda ish boshlaganida, biz Qo‘qon mexanika zavodining 2,3 mlrd so‘m miqdoridagi aksiyalarini fond birjasiga joylashtirgan edik. Oradan roppa-rosa bir yil o‘tib, Kvars shisha zavodi aksiyalarini birjaga 16 mlrd so‘mga joylashtirdik, 2023 yil boshida esa zamonaviy O‘zbekiston tarixidagi eng yirik IPO o‘tkazdik — UzAvto Motors aksiyalari 57 mlrd so‘mga fond bozorida joylashtirildi.
Agar obligatsiyalar haqida gapiradigan bo‘lsak, 2021 yil boshida biz zamonaviy O‘zbekiston tarixida to‘lovlari chet el valyutasiga bog‘langan birinchi obligatsiyalarni joylashtirdik. Emissiya qiymati 5 mlrd so‘mni tashkil etdi. Shu yilning oxirida esa O‘zbekiston metallurgiya kombinatining 50 mlrd so‘mlik obligatsiyalarini joylashtirdik. Ushbu obligatsiyalarga bo‘lgan talab taklifga nisbatan 9,5 baravar oshdi, natijada 23% boshlang‘ich foyda ko‘rsatkichi 22% gacha kamaydi. Ayni paytda biz obligatsiyalarning bir nechta emissiyasi ustida ishlayapmiz, ularni chiqarish orqali emitentlar 50 dan 150 mlrd so‘mgacha jalb qilishni rejalashtirishmoqda.
Qimmatli qog‘ozlarini chiqarish istagida bo‘lgan kompaniyalarga nima maslahat bergan bo‘lardingiz?
Ishni birinchi obligatsiyalar chiqarishdan boshlashlarini maslahat bergan bo‘lardim. Obligatsiyalar ishlash prinsipi bank kreditiga juda o‘xshash. Bu kompaniyalarga ular bilan ishlash jarayonini maksimal darajada osonlashtirishi kerak. Obligatsiyalar aylanma mablag‘larni to‘ldirish manbai sifatida bank kreditiga ajoyib alternativ yoki biron yirik loyihani moliyalashtirishda bank kreditiga ajoyib qo‘shimcha bo‘ladi.
Qimmatli qog‘ozlarni joylashtirish paytida reklamaga pul tejamagan maʼqul. Yaxshi marketing kampaniyasi joylashtirishda muvaffaqiyat qozonish imkoniyatini, hamda brend xaqida xabardorlikni oshirishga va mijozlar bazasini kengaytirishga yordam beradi. Bu bizning xolding mijozlarining tajribasi bilan tasdiqlangan.
Shuningdek, anderrayter xizmatlariga mablag‘ tejamaslikni maslahat bergan bo‘lardim. Ushbu sohada katta tajribaga ega bo‘lgan kompaniyani, shuningdek, har qanday murakkablikdagi muammolarni hal qilishga qodir jamoani tanlang. Bunday kompaniya sizga qimmatli qog‘ozlarni chiqarish va joylashtirish jarayonini imkon qadar osonlashtiradi.

Какую сумму можно привлечь на фондовом рынке, выгодно ли это и для чего нужен андеррайтер, рассказал представитель компании Freedom Broker Владимир Линдель.
Что такое ценные бумаги, а также какие ценные бумаги могут выпускать компании в Узбекистане?
Каждая компания, нацеленная на долгосрочную и эффективную работу на рынке, находится в постоянном поиске денежных средств, необходимых для развития. Основными источниками привлечения средств являются частные инвесторы, банковский кредит и выпуск ценных бумаг. Так как рынок ценных бумаг в нашей стране развит недостаточно, предприниматели в основном используют два первых инструмента финансирования, а о существовании третьего многие даже и не знают.
Каждая отечественная компания имеет возможность привлечь необходимый капитал путем выпуска ценных бумаг — акций и облигаций. Выбор того или иного инструмента зависит от целей, пожеланий и возможностей компании.
Акция — это долевая ценная бумага, выпускаемая акционерными обществами. Акции могут быть распределены между владельцами компании, либо проданы в ходе IPO (от английского Initial Public Offering — первичное публичное предложение ценных бумаг) неограниченному кругу лиц. После IPO компания приобретает публичный статус, каждый инвестор получает возможность купить ее акции. Акции делают инвестора совладельцем компании — акционером. Акционер имеет право на получение части прибыли компании в виде дивидендов.
Облигация — это долговая ценная бумага. При покупке облигаций инвестор предоставляет фондирование компании на определенный срок и под определенный фиксированный процент. Облигации как правило выпускаются на срок от одного года до пяти лет, по истечению которых компания возвращает инвестору основную сумму долга. Облигации могут выпускать как акционерные общества, так и общества с ограниченной ответственностью.
Основные преимущества выпуска ценных бумаг:
- привлечение денег на более выгодных условиях — выпуск ценных бумаг как правило не требует залога;
- повышение узнаваемости компании, бренда;
- создание публичной кредитной истории;
- повышение доверия — публичные компании пользуются большим доверием, в том числе у кредитных организаций;
- обеспечение ликвидности для учредителей и ранних инвесторов и максимизация стоимости их долей;
- получение справедливой оценки стоимости компании;
Но ведь компания может просто взять кредит в банке, зачем выпускать ценные бумаги?
Хотя банковский кредит является самым распространенным и понятным продуктом, так сказать классикой с очевидными преимуществами, у него есть ряд минусов. Основной из них — необходимость обеспечения залогом. В виде залога чаще всего выступает недвижимое имущество и оценивают его как правило крайне консервативно. Выплаты по кредитам контролирует кредитная организация, при этом основная сумма долга в большинстве случаев выплачивается заемщиком с первого месяца. Выплаты по кредиту могут содержать скрытые платежи или условия, о которых заемщик узнает только при оформлении кредита. Стоит также отметить, что банки далеко не всегда готовы удовлетворить финансовые аппетиты заемщика.
Если говорить про облигации, то за последние несколько лет данный инструмент стал довольно интересен бизнесу. Безусловно, облигации также имеют ряд недостатков (непростая процедура подготовки первого выпуска, расходы на андеррайтера и на получение рейтинга), но их преимущества легко перекрывают данные недостатки. А это:
- возможность выпускать облигации без залогового обеспечения;
- больший контроль — компания сама устанавливает сроки и суммы платежей;
- использование заемных средств для любых задач бизнеса, тогда как кредиты зачастую целевые;
- увеличение сроков заимствований — посредством облигаций средства зачастую привлекаются на более долгий срок;
- все основные условия, такие как ставка доходности, определяются до регистрации ценных бумаг и не подлежат изменению в дальнейшем;
- публичность — публичная кредитная история удешевляет дальнейшие заимствования. Своевременное исполнение эмитентом своих обязательств, связанных с выплатами по облигациям, положительно отражается на стоимости привлечения денежных средств и создает положительную репутацию заемщику на финансовом рынке.
Кто такой андеррайтер и как он может помочь компаниям при выпуске ценных бумаг?
Выпуск и размещение ценных бумаг — достаточно сложный процесс. В нем участвует множество субъектов — от самой компании, выпускающей ценные бумаги, до инвестора, их покупающего.
Для того, чтобы максимально повысить шансы размещения на успех, сделать его комфортным, эмитент задействует механизм андеррайтинга. Андеррайтингом, на рынке ценных бумаг, называется участие сторонних компаний (андеррайтеров) в процессе выпуска и размещения ценных бумаг. Для эмитента это, прежде всего, гарантия того, что все необходимые процедуры будут осуществлены должным образом и в необходимые сроки.
Если вкратце, то андеррайтер:
- оценивает финансовые показатели эмитента и общую стоимость компании;
- оценивает спрос инвесторов и рассчитывает цену и количество ценных бумаг, которое оптимально продавать на рынке;
- готовит документацию, необходимую для выпуска и размещения ценных бумаг;
- определяет подходящее время для размещения;
- оценивает потенциальные риски при размещении;
- проводит Roadshow — серию встреч, позволяющих познакомить инвесторов с компанией;
- принимает заявки на покупку от инвесторов и распределяет ценные бумаги среди них;
- осуществляет информационную и аналитическую поддержку выпуска.
Фактически, основная цель андеррайтера — найти баланс между желаниями участников рынка и предложить максимально интересный для обеих сторон продукт.
Если говорить о цифрах — какую сумму реально привлечь на фондовом рынке?
На сегодняшний день реально привлекать от 50 до 150 млрд сумов за один выпуск.
При этом, всего несколько лет назад эти цифры были гораздо меньше. Когда Freedom Broker начинал работу в Узбекистане в 2018 году, мы разместили на бирже акции Кокандского механического завода на сумму в 2,3 млрд сумов. Ровно через год мы разместили на бирже акции стекольного завода Кварц уже на 16 млрд сумов, а в начале 2023 года мы провели крупнейшее IPO в истории современного Узбекистана — разместили акции UzAvto Motors на 57 млрд сумов.
Если говорить про облигации, то в начале 2021 году мы разместили первые в истории современного Узбекистана облигации, выплаты по которым привязаны к иностранной валюте. Выпуск был на 5 млрд сумов. В конце того же года мы разместили облигации Узбекского металлургического комбината на сумму в 50 млрд сумов. Спрос на эти облигации превысил предложение в 9,5 раз, в результате чего изначальная доходность в 23% снизилась до 22%. В данный момент, мы работаем над несколькими выпусками облигаций, за счет выпуска которых эмитенты планируют привлечь от 50 до 150 млрд сумов.
Что бы вы хотели посоветовать компаниям, желающим выпустить ценные бумаги?
Хотелось бы посоветовать начать с выпуска облигаций. По своему принципу работы они сильно похожи на банковский кредит. Это должно максимально облегчить компаниям работу с ними. Облигации станут отличной альтернативой банковскому кредиту в качестве источника пополнения оборотных средств либо отличным дополнением к банковскому кредиту при финансировании крупного проекта.
Не экономить на рекламе в ходе размещения ценных бумаг. Хорошая маркетинговая кампания поможет повысить шансы на успех размещения, повысит узнаваемость бренда и поможет расширить клиентскую базу. Это доказано на опыте клиентов нашего холдинга.
Также хочется посоветовать не экономить на услугах андеррайтера. Выбирайте компанию, обладающую большим опытом в данной сфере, а также командой, способной решать задачи любой сложности. Такая компания максимально облегчит вам процесс выпуска и размещения ценных бумаг.