“Poytaxt bank"ni xususiylashtirish bo‘yicha potensial investorlar bilan muzokaralar olib borilmoqda. Bu haqda Markaziy bank raisi Mamarizo Nurmuratov matbuot anjumanida ma’lum qildi, deb xabar berdi “Spot” muxbiri.
Regulyator rahbari 1-oktabr holatiga “AVO bank” (sobiq “O‘zagroeksportbank”), “Poytaxt bank”, “Hayot bank” va “Yangi bank"larning ustav kapitali eng kam miqdorga to‘g‘ri kelmaganini tasdiqladi. Joriy yilning sentabridan banklarning ustav kapitali 200 mlrd so‘mga oshirilishi belgilangan.
“Ushbu uchta bankda („Poytaxt bank“, „Hayot bank“ va „Yangi bank — Spot“) muayyan muammolar mavjud edi. Ular bizga oktabr oyining birinchi o‘n kunligida aksiyadorlardan [ustav kapitaliga] qo‘shimcha investitsiyalar kelishi haqida yozma majburiyatlarini bildirishdi, shu sabab ham, ular normal ishlay boshlashdi”, — dedi regulyator rahbari.
Shuningdek, “AVO bank"kka nisbatan kreditlar berish va depozitlarni qabul qilish bo‘yicha qo‘yilgan cheklovlar bankning regulyator bilan ustav kapitalini maqbul minimal darajaga yetkazish rejalarini taqdim etmagani bilan bog‘liqligi ta’kidlandi.
O‘z navbatida, Toshkent hokimligiga qarashli “Poytaxt bank"ga nisbatan sanksiyalar qo‘llanilmadi, chunki bank sotuvga qo‘yilib, hozirda “ma'lum strategik investorlar” bilan muzokaralar olib borilmoqda.
“Shahar hokimligining bankka 100 mlrd so‘mdan sal kam mablag‘ qo‘yganining nima keragi bor, ertaga sotamiz. Ushbu pozitsiyadan kelib chiqib, biz ushbu bank bo‘yicha bu talablarni qabul qilmadik”, — deya tushuntirdi Nurmuratov.
Avvalroq Markaziy bank so‘m belgisi uchun yangi tanlov e’lon qilishi mumkinligi haqida xabar berilgandi. O‘tgan yili regulyator jamoatchilik tanqididan so‘ng g‘olib bo‘lgan ramzni tasdiqlash jarayonini bekor qilgandi.

Председатель Центрального банка Мамаризо Нурмуратов сообщил о проведении переговоров с потенциальными инвесторами по приватизации «Пойтахт банка». Об этом он заявил 26 октября в ходе пресс-конференции, передает корреспондент Spot.
Глава регулятора признал, что по состоянию на 1 октября у AVO Bank (бывший «Узагроэкспортбанк»), «Пойтахт банка», «Хаёт банка» и «Янги банка» уставной капитал не соответствовал минимальному размеру, который с прошлого месяца увеличился до 200 млрд сумов.
«У этих трех банков („Пойтахт банка“, „Хаёт банка“ и „Янги банка“ — прим. Spot) были определенные проблемы. Они нам дали свои письменные обязательства касательно того, что в первой декаде октября дополнительные вложения акционеров [в уставной капитал] поступят, поэтому они начали нормально функционировать», — сказал он.
Также глава ЦБ отметил, что запрет AVO Bank на выдачу кредитов и прием депозитов связан с тем, что банк не поделился с регулятором планами по доведению уставного капитала до минимально допустимого уровня.
В свою очередь, к «Пойтахт банку», принадлежащему хокимияту Ташкента, не применялись санкции, так как банк выставлен на продажу и сейчас проводятся переговоры с «определенными стратегическими инвесторами».
«Какой толк хокимияту города вкладывать туда чуть меньше 100 млрд сумов, а завтра мы его будем продавать. С этих позиций мы эти требования касательно этого банка не приняли», — пояснил Нурмуратов.