Kompaniya tomonidan bugungi kunga qadar 333 ta ijtimoiy soha obyekti va davlat idoralarida umumiy quvvati 18,8 MVtga teng bo‘lgan quyosh fotoelektr stansiyalari foydalanishga topshirildi.
Mazkur o‘rnatilgan quyosh panellari orqali hozirgi kungacha 4 mln 531 ming kVt·soat elektr energiyasi ishlab chiqarildi. Buning natijasida tarmoqdan olinadigan shu miqdordagi elektr energiyasi tejalishiga erishildi.
Foydalanishga topshirilgan quyosh fotoelektr stansiyalarining ish rejimlarini doimiy nazorat qilish, yuzaga kelgan nosozliklarni o‘z vaqtida aniqlash hamda bartaraf etish, kunlik (soatlik) ishlab chiqarilgan elektr energiyasi bo‘yicha tahlillarni olib borish maqsadida Xitoyning “Huawei” kompaniyasi bilan birgalikda “Dispetcherlik markazi” tashkil etildi.
Asosiy vazifalardan biri — kompaniya tomonidan obyektlarda ishga tushirilgan dispetcherlik nazorati tizimidagi quyosh fotoelektr stansiyalarining ishlash prinsipini muvofiqlashtirish, ular orqali ishlab chiqarilgan elektr energiyasining hisobini yuritish va har bir obyekt kesimida ma’lumotlarni shakllantirish hamda elektr energiyasining uzilishi bilan bog‘liq bo‘lgan favqulodda vaziyatlarni tezda bartaraf etishdan iboratdir.
Dasturlar orqali kompaniyaga tegishli bo‘lgan Respublikaning istalgan nuqtasidagi obyektda o‘rnatilgan quyosh fotoelektr stansiyasining yillik, choraklik, oylik, kunlik, hattoki soatlik ishlab chiqargan elektr energiyasi miqdorini hamda shu fotoelektr stansiyasida o‘rnatilgan barcha qurilmalarning parametrlarini ko‘rib borish mumkin.
Dastur orqali biron-bir qurilmada yuzaga kelgan nosozlik shu yerdan turib aniqlanadi hamda kompaniyaning tegishli xodimiga yuzaga kelgan holat bo‘yicha aniq ma’lumot berish imkoniyati yaratildi.
Qayta tiklanuvchi energiya manbalarini joriy etish dasturini amalga oshirish uchun fevral oyida “Yashil Energiya” tashkil etilgan.
Dastur doirasida davlat idoralari va ijtimoiy muassasalar binolariga 220 MVt quvvatga ega panellar o‘rnatish taklif etildi. Iyun oyida “Yashil Energiya” kompaniyasi Xitoyning “Tongwei Solar” kompaniyasi bilan fotovoltaik panellarni yetkazib berish bo‘yicha shartnoma imzoladi.
Avvalroq “Spot” “O‘zbekgidroenergo” va “Xitoy” kompaniyasi o‘rtasida $1 mlrdlik shartnoma imzolangani haqida yozgandi.
Kelishuv Bo‘stonliqda quvvati 600 MVt bo‘lgan gidro to‘plash elektr stansiyasi qurilishini o‘z ichiga oladi.

В Ташкенте начал работу диспетчерский центр госкомпании «Яшил энергия», сообщила пресс-служба Минэнерго.
Церемония открытия пункта управления для солнечных фотоэлектростанций, установленных на социальных объектах и входящих в систему предприятия, прошла 3 ноября. В создании центра участвовала компания Huawei.
Сотрудники центра смогут в режиме реального времени отслеживать работу ФЭС и наблюдать за параметрами работы всех устройств. Система будет вести учёт вырабатываемой электроэнергии по часам, дням, месяцам, кварталам и годам.
Также благодаря запуску центра у компании появилась возможность оперативно выявлять и устранять неисправности на всех объектах. Кроме того, решения позволят решать проблемы, связанные с дефицитом электроэнергии.
По данным Минэнерго, с момента учреждения ООО «Яшил энергия» установило фотопанели общей мощностью 18,8 МВт. Они выработали 4,53 млн кВт*ч электроэнергии для 333 объектов.
«Яшил энергия» была создана в феврале для реализации программы по внедрению возобновляемых источников энергии. Ей дали право безвозмездно арендовать площади на крышах под приборы ВИЭ, а также заключать прямые договоры о закупке приборов с производителями.
В рамках программы предлагалось установить на зданиях госорганов и социальных учреждений панели мощностью 220 МВт. В июне «Яшил энергия» подписала контракт на поставку фотопанелей с китайской Tongwei Solar.