So‘nggi yillarda O‘zbekistonda masofaviy bank xizmatlari ancha ommalashdi. Bu haqda “Mastercard” hisobotida aytilgan (Spot'da mavjud).
Agar 2018-yilda butun mamlakat bo‘ylab onlayn tranzaksiyalardan 8 mlnga yaqin foydalanuvchi bo‘lgan bo‘lsa, 2022-yilda ularning soni 30 mlnga yetdi.
Birgina o‘tgan yilning o‘zida onlayn-kassalar orqali amalga oshirilgan tranzaksiyalar hajmi $14 mlrdni yoki o‘tgan yildagidan 1,5 barobar ko‘pni tashkil qildi.
QR-kodli to‘lovlarning mashhurligi yanada tez o‘sdi. O‘tgan yili ulardan 63 ming kishi foydalangan, bu 2021-yilga nisbatan to‘rt baravar ko‘p va to‘lovlar $1,4 mlndan $17 mlngacha ko‘tarilgan.
O‘sish omillaridan biri COVID-19 pandemiyasi va uning iste’mol odatlariga ta’siri edi. Onlayn to‘lovlarga bo‘lgan yuqori talab raqamli moliyaviy xizmatlarning rivojlanishiga turtki bo‘ldi, deydi tahlilchilar.
Internetga kirishning chuqurroq kirib borishi fintech ilovalarining ko‘payishiga yordam berdi. Oxirgi besh yilda O‘zbekiston fuqarolari orasida internetdan foydalanuvchilar soni har yili o‘rtacha 14%ga, mobil aloqa abonentlari esa 7,8%ga oshgan.
Banklarning raqamli xizmatlarga burilishi ham davlat siyosatining natijasi edi. 2020-yildan boshlab hukumat bank sektorini isloh qilish bo‘yicha uning samaradorligini oshirish va unda davlat ishtirokini qisqartirish bo‘yicha strategiyani qabul qildi.
Kredit tashkilotlari o‘zlarining kredit va depozit portfellarini diversifikatsiya qilish uchun imtiyozga ega bo‘ldilar. Chakana mijozlar va kichik va o‘rta korxonalarni jalb qilish uchun ular yangi xizmatlar va mahsulotlarni joriy qilmoqdalar.
Oxirgi to‘rt yilda muomaladagi bank kartalari soni qariyb 79%ga — 19 mln donadan 34 mlnga oshdi. Ayniqsa, faol o‘sish 2020 va 2022-yillarda kuzatildi (mos ravishda 6 mln va 7 mln dona).
Demografik ma’lumotlar kelgusi yillarda mahalliy fintex bozorining salohiyatini ko‘rsatadi. O‘zbekiston aholisining yarmidan ko‘pi mehnatga layoqatli yoshda bo‘lib, yosh aholining yuqori ulushi yangi bank mahsulotlari uchun qulaydir.
Bundan tashqari, aholi jon boshiga to‘g‘ri keladigan daromad faqat so‘nggi besh yil ichida ikki baravar ko‘payib, oyiga $320ni tashkil etdi. “Mastercard” farovonlikning o‘sishi va urbanizatsiya fintex sektorining yanada rivojlanishiga hissa qo‘shishini kutmoqda.
Avvalroq “Spot” O‘zbekistondagi elektron tijorat bozoridagi imkoniyatlar va xavflar haqida yozgandi.

В последние годы в Узбекистане стало значительно популярнее дистанционное банковское обслуживание. Об этом говорится в отчёте группы экспертов по инициативе Mastercard (копия есть у Spot).
Если на 2018 год по стране насчитывалось около 8 млн пользователей онлайн-транзакций, то в 2022 году их число достигло 30 млн. Только за предыдущий год объём транзакций через онлайн-кассы составил $14 млрд или в 1,5 раза больше, чем годом ранее.
Популярность расчётов по QR-коду росла ещё быстрее. В прошлом году ими пользовалось 63 тыс. человек — в четыре раза больше по сравнению с 2021 годом, — а платежи выросли с $1,4 млн до $17 млн.
Одним из факторов роста стала пандемия COVID-19 и её влияние на потребительские привычки. Высокий спрос на онлайн-платежи стимулировал развитие цифровых финансовых услуг, отмечают аналитики.
Более глубокое проникновение доступа к интернету способствовало распространению финтех-приложений. За последние пять лет число пользователей интернета среди узбекистанцев ежегодно росло в среднем на 14%, абонентов мобильной связи — на 7,8%.
Поворот банков в сторону цифрового сервиса также стал следствием госполитики. С 2020 года правительство приняло стратегию реформирования банковского сектора, призванную повысить его эффективность и снизить государственное участие в нём.
Кредитные учреждения получили стимул к диверсификации кредитных и депозитных портфелей. Для привлечения розничных клиентов, малых и средних предприятий они внедряют новые сервисы и продукты.
За последние четыре года число банковских карт в обращении увеличилось почти на 79% — с 19 млн до 34 млн. Особенно активный рост наблюдался в 2020 и 2022 годах (плюс 6 млн и 7 млн соответственно).
Демографическая ситуация указывает на потенциал для местного финтех-рынка в ближайшие годы. Более половины жителей Узбекистана находятся в трудоспособном возрасте, а высокая доля молодого населения благоприятна для новых банковских продуктов.
Кроме того, доход на душу населения только за последние пять лет вырос более чем вдвое — до $320 в месяц. В Mastercard ожидают, что подъём благосостояния и урбанизация поспособствуют дальнейшему развитию финтех-сферы.