Hujjatda o‘zbekistonliklar orasida semizlik muammosini kamaytirish maqsad qilingan. O‘n yillik yakunigacha ortiqcha vaznli aholi ulushini 50%ga, bolalar va yoshlar o‘rtasida esa 30%ga kamaytirish maqsad qilingan, deya ta’kidladi vazirlik matbuot xizmati.
Bunga maktabgacha ta’lim muassasalari va maktablarda sog‘lom ovqatlanishni targ‘ib qilish orqali erishish kutilmoqda. Shu bilan birga, tana vazni ortishiga olib keluvchi odatlarga qarshi kurashish choralari ko‘riladi.
Xususan, ta’lim muassasalarida iste’mol qilish tavsiya etilmaydigan mahsulotlar ro‘yxatini tuzish rejalashtirilmoqda. Bularga shakar, tuz, transyog‘lar, shuningdek, ta’m va rang beruvchi qo‘shimchalar bo‘lgan mahsulotlar kiradi.
Strategiyada bolalarga mo‘ljallangan nosog‘lom oziq-ovqat mahsulotlari va ichimliklar, bolalar oziq-ovqat mahsulotlari va energetiklar, shuningdek, dori vositalari va biologik faol moddalar reklamasiga qo‘shimcha talablar joriy etish nazarda tutilgan. Bunday reklama materiallari uchun cheklovlarni kuchaytirish belgilangan.
Shu bilan birga, bolalarning yoshi, tana tuzilishi, turmush tarzi va kasalliklarga moyilligidan kelib chiqib, ularning to‘g‘ri ovqatlanishi, jismoniy mashqlar va gigiyena qoidalariga rioya qilish bo‘yicha tavsiyalar to‘plami yaratiladi. Buni joriy yil oxirigacha amalga oshirish rejalashtirilgan.
Avvalroq Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi 2060-yilga borib semirish va ortiqcha vazn muammosi O‘zbekiston iqtisodiyotiga $21,6 mlrd zarar keltirishi mumkinligini qayd etgandi.

Как ранее писал Spot, Минздрав разработал и опубликовал проект национальной стратегии «Здоровье населения — 2030».
В программном документе обозначена цель сокращения проблемы ожирения среди узбекистанцев. К концу десятилетия ставится задача сократить долю населения с излишним весом на 50%, среди детей и молодежи — на 30%, отметила пресс-служба министерства.
Добиться этого предполагается за счет продвижения здорового питания в дошкольных учреждениях и школах. Наряду с этим будут приняты меры для борьбы с привычками, способствующими набору килограммов.
Так, планируется составить список не рекомендуемых к употреблению в образовательных заведениях продуктов. К ним отнесут продукты с высоким содержанием сахара, соли, трансжиров, а также усилителей вкуса и красителей.
Стратегия предписывает введение дополнительных требований к рекламе ориентированной на детей нездоровой пищи, детского питания, энергетиков, а также медикаментов и БАДов. Предусмотрено ужесточение ограничений для подобных рекламных материалов.
Вместе с тем будут выработаны рекомендации по правильному питанию, физической нагрузке и гигиене для детей исходя из их возраста, телосложения, стиля жизни и склонности к заболеваниям. Сделать это планируется до конца текущего года.