“Spot” “Ermak” kompaniyasi bilan hamkorlikda tanlov e’lon qiladi. Unda ishtirok etib, sovg‘alarga ega bo‘ling. Tanlov shartlari videoda keltirilgan.
Ermak” kompaniyasiga asos solinganiga 30 yildan oshdi. Bugungi kunda ushbu brend ostida respublikada zavodda qayta ishlash, urug‘lar, qurt va qurutilgan mevalar ishlab chiqarildi. 2023-yilda sharbatlar sotuvi ham yo‘lga qo‘yildi.
Kompaniya asoschisi Valijon Solixov bu biznesni boshlashdagi qiyinchiliklar, birinchi foydalanilgan uskunalar bilan hozirgilarining farqi, xodimlar bilan qanday ishlash mumkinligi va bozordagi raqobatbardoshlik haqidagi fikrlarini Spot bilan o‘rtoqlashdi.
Intervyuning video versiyasi:
Biznesning yaratilishi
O‘zbekiston endi mustaqillikka erishgan davrlarda eski iqtisodiy aloqalar tugab, ishlab chiqarishda ham qator muammolar vujudga kela boshlagan edi. Mamlakatda ko‘plab mahsulotlarning yetishmasligi, qolaversa o‘zimizni yangi ishda sinab ko‘rish istagi biznega kirib kelishga turtki bo‘lgan. Ishni boshlash uchun 1992-yil oktyabr oyida ariza topshirdik, u ikki oy davomida o‘rganilib, “Zafarxon” nomidagi kichik korxona tuzishga ruxsat berildi.
Dastlab ko‘pchilik qatori savdo-sotiq bilan shug‘ullandik. Chet el davlatlaridan, misol uchun, Ukrainadan go‘sht, sariyog‘ va mebel mahsulotlari olib kelib sotdik. Ammo, asosiy yo‘nalishimiz ishlab chiqarishga qaratilgani uchun quritish sexi tuzib, unda uzum, qovun va piyoz mahsulotlarini quritib, qayta ishlashni boshlamoqchi bo‘ldik. Biroq buning uchun bizda mahsulot hajmi kamlik qildi va bu hajm bilan ko‘p narsaga erisha olmasligimizni tushunib yetdik.
O‘sha vaqtlari Toshkentga “FoodMash” nomli oziq-ovqat mahsulotlarini ishlab chiqaruvchi uskunalarni yaratadigan kompaniya kirib kelgandi. Shu kompaniya maslahati bilan qahva qovuradigan MKP nomli mashinani o‘sha vaqtda hozirgi hisob-kitob bilan $5000ga xarid qilganmiz. Bu mashina orqali birinchi kungaboqar pistasini qayta ishlab, o‘z faoliyatimizni yo‘lga qo‘ydik.
Birinchi foydalanilgan uskuna shu darajada qadrli bo‘lganki, u bojxona omboriga keltirilganidan so‘ng ikki oy davomida borib darvoza tuynugidan ko‘rib kelganman. Hozir esa bunga qaraganda 500 barobar katta mashinalardan foydalanmoqdamiz.
biznes, ermak
Bugungi kunda fabrikada bir kunda 10 tonnadan ko‘p mahsulotlar, jumaladan, qurt, qurtoba, yong‘oq va shinni mahsulotlari ishlab chiqarilmoqda.
O‘zbekistonga ilk urug‘lar Qozog‘istondan keltirildi. Hozir mahalliy urug‘lar bilan ham, Xitoy urug‘lari bilan ham ishlayapmiz. Xitoy urug‘lari katta, mazali va qayta ishlash uchun ham qulay. Bizning urug‘larimiz ham yomon emas, lekin biz undan-da yaxshiroq bo‘lishini xohlaymiz. Balki yangi texnologiyalarni joriy qilsak, sifatli urug‘ga ega bo‘lib, xomashyoni o‘zimizda qayta ishlashimiz mumkin.
Qurtga keladigan bo‘lsak, ko‘pchilikda bu mahsulotning asl o‘ramiga ega emasligi sababli sanitariya talablariga javob bermaydi degan tushuncha shakllangan. Aksincha, qurt juda to‘yimli va sog‘lik uchun foydali mahsulot bo‘lib, tarkibida bifidobakteriyalar va laktobakterin mavjud.
Biz birinchilardan bo‘lib bu mahsulotni qadoqlab iste’molga chiqardik, keyin esa qurtoba — suyuq qurt mahsulotini taqdim etdik.
Yaqinda butun dunyoda mashhur bo‘lgan sharbat konsentrati — shinnini ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘ydik. Shu qatorda, desert pastasini yaratish g‘oyasini rejalashtirib, uni ham ishga tushirishga tayyorgarlik ko‘rmoqdamiz.
Mahsulot sifati
Tabiiy, sog‘lom va mazali bo‘lgan hamma narsa o‘z xaridorini topishiga ishonaman, sababi iste’molchi mahsulotning yuqori sifatli, o‘zgacha ta’mga egaligi, muhimi sog‘ligi uchun mutlaqo zararsizligiga ishonch hosil qilishi kerak. Bu jarayon hissiyotlarga boydek ko‘rinishi mumkin, lekin tadbirkorda barcha g‘oyalar mahsulotga bo‘lgan muhabbatidan boshlanishi kerak.
Bizning asosiy qadriyatlarimizdan biri bu — biz tayyorlaydigan va ishlab chiqaradigan hamma narsa tabiiy tarkibdan iborat bo‘lishi lozim. Bu biroz qiyin jarayon, ya’ni bizda shakar yoki qo‘shimchalardan foydalanish mumkin emas, ammo buning natijasi har doim o‘zini oqlaydi.
Yildan-yilga to‘g‘ri va sog‘lom ovqatlanadigan insonlar soni ko‘payib borayotgani juda quvonarli holat, albatta. Bunday insonlar to‘lqini shakllanishiga COVID-19 davri ma’lum darajada yordam bergan.
Aksariyat shifokorlar supermarketlardagi oziq-ovqatlarni iste’mol qilishdan ko‘ra, bozordan sotib olishni maslahat berishadi, sababi ular ko‘p marotaba qayta ishlanmagan mahsulotlar hisoblanadi. Qayta ishlashdan keyin har qanday holatda ham mahsulotning sifati tushib, faqatgina uni saqlab turish holati oshishi mumkin.
Ko‘pchilik shakar singari arzon mahsulotlarni iste’mol qiladi va bu juda keng tarqalgan jarayon. Natijada arzon mahsulotlarni iste’mol qilish orqali sog‘lig‘imizga zarar yetkazamiz, bu esa oxir-oqibat o‘nlab, yuzlab marta qimmatga tushishiga sabab bo‘ladi.
Tabiiy mahsulotning narxi nisbatan qimmat bo‘lishi mumkin, ammo u har doim salomatlikni ta’minlab bera oladi.
Uch kishilik jamoa bugun 500 nafarga yetdi
Bu biznes dastlab shaxsiy kompaniya sifatida ochilgandi, biz bilan birga bir nechta hamkorlarimiz ham bo‘lgan. O‘sha davrda vaziyat ham, pul ham boshqa bo‘lgan va odamlar kreditlarni oyiga 10−20%da berishardi.
Ba’zida chet davlatlaridan olib kelgan mahsulotlarimizni sota olmaganimiz bizga qiyinchiliklar tug‘dirgan. Konvertatsiya yopilishi natijasida, biz ham bir necha o‘n minglarni yo‘qotganmiz. Birinchi joylashgan binoyimizni 33 ming ($1000) so‘m-kuponga xarid qilishimiz uchun pulning bir qismini qarzga olgan bo‘lsak, bir qismini shaxsiy hisobimdan sarflaganman.
Xodimlar. Eng boshida biz ishni uch kishi bo‘lib boshlagandik, vaqt o‘tib 50 kishi, 100 kishi va hozir umumiy 500 nafardan ko‘proq jamoamiz bor.
Aynan kompaniya imiji va obro‘yi 98% xodimlar bilan bog‘liq va ularning harakatlari, mehnatlari orqali bugun biz yanada o‘smoqdamiz. Men esa faqat ularni rag‘batlantiruvchi, to‘g‘ri yo‘l ko‘rsatuvchi vazifasini bajaraman, xolos.
Xodimlarimiz bu kompaniyada ishlayotganliklari uchun ham moddiy jihatdan, ham ma’naviy tomondan manfaatdor bo‘lishi kerak. Kompaniyamizning qanday rejalari, orzu-istaklari bo‘lsa, jamoamizning ham shunday maqsad-istaklari bor, albatta. Biz ularni amalga oshishida asosiy qatnashchi sifatida harakat qilmoqdamiz.
Ish vaqti va maoshdan tashqari, ijodiy muhit hosil qilganmiz, sababi bu yerda bosim bo‘lsa, xodimlar qo‘rquv evaziga ishlashadi. Bosim ostidagi ishchidan esa natijaviy va kutilayotgan mahsulotni olish qiyinlashadi.
Yetkazib berish jarayonlari
Mahsulotni ishlab chiqarishning o‘zi murakkab bir jarayon bo‘lsa, uning savdosini tashkil qilish undan-da qiyin. Savdo to‘g‘ri tashkil qilinsagina kompaniya mahsulotining o‘z xaridori bo‘ladi. Buni tashkil qilish, kompaniya marketinggi va reklama qilish yo‘l-yo‘riqlari men tenggi tadbirkorlar uchun yangilik bo‘lishi tabiiy hol.
Eng boshida urug‘larni qadoqlab chiqarish g‘oyasi g‘alati tuyulgan va odamlar ham oldiniga bu jarayonni tushunishmagan. Katta o‘g‘lim diplomatiya institutini tamomlab, fabrikada bir muddat ishladi. U mahsulotlarni do‘konlargacha olib borar, kimdir ularni qabul qilsa, ko‘pchilik rad etgan holatlar ham bo‘lgan. Ba’zida: “ha, nima qilyapsan? Aqldan ozganmisiz? Do‘konda urug‘larni kim sotadi?” deyishgan. Shunday bo‘lsa-da, mahsulotlarimizning asta-sekin o‘z mijozlari paydo bo‘la boshladi, sababi ularda, E vitamini va tokoferol mavjud edi. Bu vitaminlar organizm uchun juda zarur bo‘lgan antioksidantlar sanaladi.
Mijozlarning ayrimlari bilan mahsulotlar foydasi haqida gaplashsak, boshqalarga bir qancha jihatlarini aytib o‘tdik, ayrimlarga jarayonni ham ko‘rsatib berdik. Shu tariqa, ularda ishonch paydo bo‘lib, asta-sekin ish jarayonlari ham boshlandi.
Eng boshida hamma ish bir qop mahsulotni ishlash bilan boshlangan, deyarli barcha ishni qo‘lda bajarganmiz. Mahsulotlarimiz 3 yoki 5 yil ichida brendga aylanmagan, bu darajaga yetish uchun 10−15 yil vaqtimiz ketgan.
Shuningdek, mahsulotlarning yaroqlilik muddatini uzaytirmoqchi bo‘lsak, ularni saqlashda ham qiyinchiliklar yuzaga kelishi mumkin. Buning uchun qattiq mustahkamlovchi qadoqlash materiallaridan foydalanish va murakkab mashinalarni, masalan, vakuumli qadoqlash uchun kerakli vositalarni ishlatish kerak bo‘ladi.
Ba’zi mahsulotlarning yaroqlilik muddati bir yil, ammo bizda atigi 12 kun saqlanadigan mahsulotlar ham bor. Misol uchun, qurtoba faqat 10 kun davomida iste’mol qilinishi mumkin.
Eksport. Dastlab ishni AQShga qurtni eksport qilishdan boshlab, keyin pista mahsulotlariga o‘tgan bo‘lsak, hozirda har ikkala mahsulotdan jo‘natamiz. Shuningdek, qo‘shni Qirg‘iziston va Isroilga eksportni yo‘lga qo‘yib, Turkmanistonga ham yetkazib berishni boshladik.
Endigi rejamiz — Fors ko‘rfazi davlatlariga eksportni amalga oshirmoqchimiz. Barcha mahsulotlarimiz xalqaro xavfsizlik sertifikati bilan tasdiqlangan bo‘lib, jumladan, halollik sertifikatini ham olishga erishdik. Bu yuqori darajadagi sertifikat hisoblanadi va uni olganimiz bizga yanada ko‘proq ishlashga turtki bo‘ldi.
Hozirda Litva bilan muzokaralar jarayonidamiz, u yerga Boltiqbo‘yi davlatlari uchun sinov partiyasini ham yubordik. Dubay va Quvayt kompaniyalari bilan dilerlik munosabatlari tuzilgan bo‘lib, ular bilan birga Fors ko‘rfaziga shirin makaron va qurtni eksport qilmoqchimiz.
O‘tgan yili eksport hajmi $1 mlndan oshgan bo‘lsa-da, bu hali nisbatan kichik ko‘rsatkich sanaladi. Umid qilamizki, bu yil sonlar ikki baravarga balki undan-da ko‘proqqa oshadi.
30 yillik biznes iqlimi
Dastlabki 15 yil ancha og‘ir kechdi. Oxirgi besh-olti yilda esa yuqori daraja bo‘ldi. Yevropa, Turkiya, Amerika davlatlariga tez-tez sayohat qilganim uchun ko‘pgina sohalarni solishtirish imkoniyatiga egaman. Bugungi kunda mamlakatdagi qonunlar ancha erkinlashgan va konvertatsiya qilish bilan bog‘liq muammolar deyarli yo‘q.
Umid qilamanki, bundan keyin ham bu jarayonlar yanada yaxshilanadi. Bizda sarmoya kiritish uchun juda katta bozor bor va bu bozorga bugun ko‘p narsalarni olib kelmoqdamiz, garchi buni o‘zimizda ham ishlab chiqarishimiz mumkin bo‘lsa-da. Hatto, ba’zi nuqtalarda biz liberallikda va faoliyatimizni cheklaydigan harakatlarda ancha oldinga chiqdik, albatta buning ham o‘z qiyinchiligi bo‘ldi. Masalan, mahsulot sifatini, uning tarkibini belgilaydigan jahon miqyosidagi litsenziyalash laboratoriyalarini tashkil etishdagi holatlar. Lekin nazarimda bu masala ham hozir hal qilinmoqda.
Kompaniya daromadi va ishlab chiqarish hajmi
Hozirgi paytda faqat yillik natijalarni sarhisob qilmoqdamiz, shu sababdan, hali aniq miqdorni bilmayman. Aytishim mumkinki, ishlab chiqarishni rivojlantirish uchun 80 mlrd so‘mga yaqin sarmoya kiritdik.
Kompaniya bank kreditlari va o‘z mablag‘lari hisobiga rivojlanmoqda. Hozirda yillik tovar aylanmamiz 100 mlrd so‘mlik chegarani bosib o‘tdi.
Raqobat. Oldin biz bozorning 10%dan ko‘p bo‘lmagan qismini egallagan edik, bugungi kunda esa vaziyat biroz o‘zgardi va bu ko‘rsatkich taxminan 30%ni tashkil etmoqda. Birinchidan, biz hajm jihatdan va umumiy bozordagi ulushimiz tarafdan o‘sdik, ya’ni so‘nggi olti oy ichida urug‘lar va qurt ishlab chiqarish hajmini taxminan 1,5 baravar oshirishga muvaffaq bo‘ldik.
Ikkinchidan, mahsulotlarimiz yuqori sifatga egaligi sababli, bozorning 50−70% talabini bajara olmayapmiz. Ya’ni, barcha talabgorlarga mahsulot yetkazib berish uchun hajmlarni yana bir yarim baravar oshirishimiz kerak.
Biznesdagi eng to‘g‘ri yo‘l
Bugungi kunda yoshlarni oldida ikkita yo‘l bor bo‘lib, birinchisi, biznesiga o‘zi egalik qilgan holatda ish boshlashi, ikkinchisi yuqori malakali mutaxassis bo‘lishi. Agar siz tadbirkor bo‘lsangiz, har doim o‘z ishingiz ustida yangilik qilishdan to‘xtamaysiz, aksincha mutaxassis bo‘lsangiz belgilangan vaqtda ishlab, oylik maoshingizni olasiz.
Bu ikkita yo‘lning avvalida boshlayotgan ish uchun istak-xohish bo‘lishi esa eng muhimi hisoblanadi. Mahsulot kamroq va kichkinaroq bo‘lsa ham yuqori sifatga ega bo‘lishi lozim. Yana bir eslatma, tezroq boyib ketish, ko‘p pul topish niyatidan uzoqroq bo‘lib, asosiy e’tiborni sifatli mahsulot ishlab chiqarishga qaratish kerak.
O‘zbekiston bozorida hali egallanmagan sohalar juda ko‘p va yangi ochiladigan bizneslarning ham rivojlanish ehtimoli katta.
Qiyinchiliklar. Bugungi kunda malakali texnolog, dizayner, marketolog kabi kadrlarni topish masalasi dolzarb hisoblanadi. Hozircha biz bir shaklda barcha jarayonlarni nazorat qilyapmiz, ammo kompaniya undagi mutaxassislar malakasiga qaraganda shiddat bilan o‘sib bormoqda.
Respublikada yetarli darajada tayyor, yuqori malakali kadrlar mavjud emas. Ta’lim masalasi ham tobora qiyinlashib borayotganiga qaramasdan, xodimlarimizni tayyorlashga, ingliz tilini o‘rgatishga, kurslar tashkil etishga, chet ellik mutaxassislarni taklif qilishga harakat qilyapmiz.
Ushbu muammoni iloji boricha o‘zimizning kuchimiz bilan chetlab o‘tishga harakat qilayotganimizga qaramasdan baribir malakali kadrlar yetishmasligi dolzarbligicha qolmoqda.
Rejalar. Bizda g‘oyalar juda ko‘p, bunga faqat vaqt, mablag‘ va sarmoya kerak. Hozir yong‘oq, asal, mevalardan iborat energetik “batonchik"lar ustida ishlayapmiz. Shuningdek, urug‘dan yog‘, uzum va anor urug‘idan moy ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘ymoqchimiz. Umuman olganda, chiqindisiz mahsulot ishlab chiqarishga intilyapmiz. G‘oyalarning chek-chegarasi yo‘q. Shunchaki harakat qilish va ishlash kerak. Bu vaqt va kuchdan boshqa hech narsa talab qilmaydi.

Компания ERMAK одной из первых в стране начала выпускать фасованные семечки и курт. Сегодня, спустя более 30 лет с момента открытия, предприятие выпускает также айран, куртобу, фруктовые соки, ореховые пасты, мармелад и др.
В интервью Spot основатель компании Валижан Салихов рассказал, с чего началась история компании, как три десятка лет сохраняют качество продукции, и как за это время изменился бизнес-климат в стране.
Текстовая версия интервью представлена в сокращенном виде.
Компания открылась в 1992 году. Валиджан Кучкарович, сколько Вам было тогда лет и чем вы занимались до Ermak?
В далеком 1992 году мне был 41 год. Я учился в советское время, а после 20 лет проработал в сфере строительства. Работал в Управлении механизации, мы готовили площадки под стройки по всему Ташкенту, проводили земляные работы, рыли котлованы. За эти годы я подготовил около 500 котлованов. Начал работать мастером, долго был начальником участка, в конце концов дошел до должности главного инженера.
В 1991 году все старое, что было при Советском Союзе, разрушилось, и образовался молодой Узбекистан. Надо было создавать новое независимое государство. У людей появилось желание самостоятельно проявлять инициативу, что-то производить, оказывать услуги. Была разрешена частная собственность и частная деятельность. В 1992 году мы открыли небольшое предприятие «Зафар», позже переименовали его в «Зафархон».
Первая продукция появилась, насколько я знаю, только в 1996 году. А что происходило четыре года до того?
Мы начали с сушки фруктов и овощей. Сушили виноград, дыни и репчатый лук. Хотели посмотреть, что из этого получится. Планировали экспортировать, но объемы были мизерные. Стало понятно, что наша сушилка объемов не даст.
В то время всего не хватало, и все искали возможности. В том числе мы. Например, завозили в республику мебель, сигареты, мясо, сливочное масло. Была неопределенность, везли все подряд.
В 93−94 году появилась компания-поставщик «ФудМаш». Фирма завозила в республику пищевое оборудование. Однажды они сказали мне, что поступила машина, которая обжаривает кофе. Она небольшая, а стоит $5 тыс. И предложили ее взять, убеждая, что бизнес снеков прибыльный. Так мы, сами того не ожидая, оказались в бизнесе с семечками.
Семечки подсолнуха не пользовались спросом. Их употребление считалось в какой-то степени некультурным. Их продавали в бумажных кульках, шкурки плевали, бросали на пол. Те люди, которые употребляли семечки, считались не очень культурными.
Мы решили сделать так, чтобы употребление семечек было и полезным, и приятным. Кстати, они очень полезны! И первыми в республике мы успешно внедрили процесс производства семечек. Смогли сделать удобную упаковку, сохранить высокие вкусовые качества. Таким образом и начался бизнес по изготовлению и реализации семечек.
Тогда пачка стоила 18 сумов. Мы делали один-два мешка. Была одна сушильная камера всего на 1 куб. У меня была старая машина, Москвич-412. На нем я привозил семечки, ребята перерабатывали, упаковывали. Начали мы с одного мешка, а сегодня в день делаем больше 10 тонн продукции.
Где вы закупали первые семечки?
Первые семечки завозили в Узбекистан из Казахстана. Сейчас мы работаем и с местными узбекскими семечками, и с китайскими.
Что касается курта, все привыкли, что этот продукт не имеет заводской упаковки и чаще всего не отвечает санитарным требованиям. Курт исключительно питательный и полезный продукт, в нем присутствуют бифидо- и лактобактерии. Мы первыми решили «упаковать» его, а следом внедрили куртоба — жидкий курт.
Недавно мы начали выпускать шинни — это сок-концентрат. Этот продукт известен во всем мире. Таким образом родилась идея создания десертной пасты. И, как следствие, энергетические батончики, мы сейчас готовимся запустить их в производство.
Одна наша задумка рождает вторую, третью, четвертую. Чтобы было безотходное производство мы наметили еще одно направление.
Были ли какие-то продукты, в которых вы ошибались?
Я не помню, чтобы такое было. Я считаю, что на все натуральное, полезное и вкусное найдется свой покупатель. Надо только сделать так, чтобы продукт был исключительно высокого качества, приятным на вкус и обязательно полезным.
Это прозвучит слишком романтично, но все задумки надо начинать с любовью к продукту. Компания должна иметь свои ценности. Одна из наших главных ценностей: все, что мы делаем, что производим, должно быть исключительно натурально. Также оно должно быть вкусно и приятно в употреблении, — насколько возможно из натурального сделать вкусное.
Это сложный процесс, потому что мы не имеем права использовать сахар, добавки. Мы ничего этого не делаем. Это очень сложно, но в конце концов это дает свои плоды. Очень отрадно, что с каждым годом людей, которые употребляют здоровую, полезную пищу, становится все больше. Вот и мы оказались на этой волне. В какой-то мере нам помог Covid-19: люди стали переходить на здоровое питание.
Нас очень радует, что люди обращают внимание на здоровый образ жизни. Оздоровление нации и населения на 70% зависит от питания. Мы счастливы, если можем хотя бы частично обеспечить людей полезной продукцией.
Вы готовы вкладывать больше средств в производство, чтобы люди были здоровы?
Да, конечно. Сохранить нашу продукцию на долгий период, увеличив срок хранения, сложно. Приходится применять очень сложные упаковочные материалы с барьерными свойствами, использовать сложные машины, например, для вакуумной упаковки. Но это дает свои плоды. У некоторой нашей продукции срок хранения год. Это неплохо. Но есть у нас продукция, которая хранится всего 12 дней. Например, куртоба можно употреблять только в течение 10 дней, не более.
Вы никогда не считали, насколько бы вы выросли в объемах и в деньгах, если бы вы применяли тот же сахар в производстве?
Вы знаете, да. Взять, например, курт. В90% случаев в него добавляется обычная или рисовая мука. Она увеличивает его объем в несколько раз, делает более красивым на вид. Но вы представляете, к каким последствиям может привести употребление сырой муки или сырого риса в курте? Мы этого не делаем.
Мы повышаем имидж компании за счет того, что делаем исключительно натуральные продукты. Они дорогие, да. Килограмм нашего курта и килограмм высококачественного сыра пармезан стоят одинаково. Они делаются из одного сырья, только способ переработки различается.
Вы говорили, что купили первую машину за $5 тыс. В тот момент это были довольно большие деньги. Это были ваши личные средства или вы начинали с кем-то вместе?
Мы начинали вместе. Бизнес открывался как личная компания, но рядом были компаньоны. Тогда было абсолютно другое положение, деньги были другие. Люди давали в долг под 10−20% в месяц. Были сложности: мы привезли товар и не смогли реализовать. Закрылась конвертация. Мы прогорели на несколько десятков тысяч.
Первой покупкой было здание, оно стоило 33 000 сум-купонов, по тем временам это примерно $1 тыс. Потом привезли машину за $5 тыс, из этих денег я часть взял в долг, часть была из своих сбережений.
Сначала нас было трое. Сейчас в компании на производстве работает около 400 человек. По объему производства мы вошли в список крупных компаний, и мы этим гордимся. Но это не предел. У нас большие планы. Мы хотим, чтобы в компании была не 300 человек, а 3 тыс, 30 тыс. Почему бы нет?
Ваш знакомый много лет назад сказал вам, что снеки — прибыльный бизнес. Сбылось ли это на самом деле?
Мы не знали, будет ли это прибыльно. Мы оказались в этом бизнесе случайно. Но да, снеки — прибыльный бизнес. Не только снеки. Любой бизнес прибыльный, если его грамотно организовать.
Кстати, бизнес ни в коем случае нельзя организовывать, желая заработать много денег. Сначала такой мотив может быть, но потом нельзя ставить такую цель. Это очень неправильный подход. Надо ставить цель быть полезным кому-то своими услугами или продукцией. Население, потребители должны любить ту продукцию, которую мы делаем. Потому что они из своего кармана достают деньги и отдают их, покупая нашу продукцию.
Вернемся к конкурентам. Бабушки, которые продают на базарах курт, считаются вашими конкурентами?
Вы знаете, мне немного жалко этих бабушек, потому что мы у них бизнес отняли. Нам так и говорили. Но дело в том, что тот бизнес, который они делают, он негигиеничный, не отвечает санитарным требованиям. Я уже говорил что в курт можно добавить все, что угодно, чтобы сделать объемы. И это может быть очень вредно для здоровья.
В заводских условиях особые требования к санитарному состоянию. Все операции выполняются под контролем, по техническим требованиями, которые утверждаются государством. Мы все это выполняем. Это очень важный момент. Возможно, мы у какой-то бабушки отняли бизнес, но мы смогли сохранить здоровье людей. Этим мы немного себя оправдываем.
ermak, семечки, снеки
Думаю, 30 лет назад вряд ли кто-то задумывался о рекламе и маркетинге. Как вы двигались? Как вы рекламировали свой продукт?
Сама идея семечек в упаковке была странной. Люди знали семечки в кульке, а в упаковке — не понимали. Тогда торговые точки часто отказывались брать нашу продукцию. Говорили: «Да вы что? С ума сошли? Кто в магазине будет семечки продавать?» Вот так рассматривали семечки.
Но оказалось, что потребителей семечек много. Сами по себе они очень полезны: там есть витамин Е, токоферол. Это очень нужный для организма антиоксидант. Мы одним рассказали о пользе, другим рассказали, третьим показали. Так постепенно дело пошло. Напомню, все начиналось с одного мешка продукции, мы все делали вручную и сами развозили. Наша продукция стала брендом не за три года и не за пять. Она становилась постепенно, в течение 10−15 лет.
Вы экспортируете в США, Россию, Казахстан и Израиль. Какую именно продукцию?
В США мы начали с экспорта курта. В основном его употребляли выходцы из СССР. Потом мы перешли на семечки, сейчас отправляем семечки и курт. Мы экспортируем весь перечень продукции в Казахстан. Экспортируем в Киргизию и Израиль, начали поставки в Туркменистан. Сейчас начинаем экспортировать в страны Персидского залива. Вся наша продукция сертифицирована международным сертификатом безопасности. В том числе мы смогли получить сертификат «Халяль» применительно к странам Персидского залива. Он считается сертификатом очень высокого уровня, мы его недавно получили. Надеемся, что этот сертификат халяльности тоже даст нам импульс.
Мы ведем переговоры с Литвой, отправили туда пробную партию для стран Балтии. Заключили дилерские отношения с компанией из Дубая (Эмираты) и с компанией из Кувейта. Договорились с ними, что будем в Персидский залив экспортировать десертные пасты и курт. В прошлом году экспорт составил свыше $1 млн, это относительно небольшая цифра. Надеемся в этом году ее удвоить, а может и получится больше.
А что именно в Литву хотите поставлять?
Сейчас Латвия и Литва интересуются десертными пастами: арахис, кунжут, кешью. Население ежедневно употребляет десертные пасты. Они имеют итальянское происхождение, это всем известная «Нутелла». Но мы отличаемся тем, что наши пасты абсолютно натуральные. Поэтому мы надеемся, что они будут иметь успех. Нас пригласили в Берлин на International Green Week, где будет демонстрироваться натуральная продукция, в том числе из Узбекистана.
Какие существуют сложности в ведении бизнеса в этом направлении сегодня?
Сложность сегодня в высококвалифицированных кадрах: технологах, дизайнерах, маркетологах. Пока мы как-то выходим из положения. Но мне кажется, что компания растет быстрее, чем квалификация наших специалистов. Мы этим занимаемся, но дается трудно.
В республике нет достаточного количества готовых высококвалифицированных кадров. Был период, когда высшее образование было заброшено, процветала коррупция. Вопрос с образованностью для нас сегодня все сложнее. Мы стараемся воспитывать собственные кадры, обучаем английскому языку, организовываем курсы, приглашаем зарубежных специалистов. Стараемся обходиться собственными силами. Но в квалифицированных кадрах мы чувствуем большую нехватку.
Как часто вы лично снимаете пробу? Как это происходит?
Ежедневно. Это мое самое любимое занятие.
Лаборатория или цех производит опытную продукцию. Привозят ее к нам. У нас есть специалисты, которые занимаются только дегустацией. Я с удовольствием присутствую, потому что если вдруг получится продукция высокого качества, — это будущее компании. Мы за два года смогли кое-что создать, сейчас внедряем в торговлю. Надеемся, что это будет успешно.
Как Вам удается сохранять качество продукта?
— Качество продукции, вкусовые качества, его полезность и вид — это необходимые составляющие, которые определяют перспективы любой компании, в том числе ERMAK. Мы контролируем нашу продукцию не только после того, как отдали ее в торговлю, но и контролируем по всей республике, по всем торговым точкам, весь тот период, что она пригодна к употреблению. Есть люди, которые проезжают по точкам и определяет, не оказался ли там товар плохого качества, не оказался ли просроченный товар.
Мы максимально стараемся сделать так, чтобы до потребителя через месяц или через полгода наш товар дошел в надлежащем виде, не теряя свойства и вкусовые качества. Продукт у нас натуральный, относительно быстро портится. В этом состоит сложность нашего бизнеса. Но наша цель — чтобы продукция дошла до потребителя вкусной, чистой, с полезными свойствами.
В одном из интервью вы говорили, что занимаете не более 10% рынка. Настолько высока конкуренция в вашем сегменте?
Да. Но сегодня ситуация немного изменилась. Во-первых, мы выросли в объемах. За последние полгода мы смогли примерно в 1,5 раза увеличить объем выпуска семечек и курта. Наша доля в общем рынке немного увеличилась. Во-вторых, из-за того, что наша продукция высокого качества, мы еще где-то на 50−70% не обеспечиваем потребность торговли в нашей продукции. То есть нам надо еще раза в полтора увеличить объемы, чтобы удовлетворить все запросы.
Как за 30 с лишним лет изменился бизнес-климат в стране?
Первые 15 лет было тяжело. В последние пять-шесть лет он на очень высоком уровне. Мне есть с чем сравнить: я часто бываю за рубежом — в Европе, Турции, Америке. Законы у нас стали намного либеральнее, нет проблем с конвертацией. Появилось много хорошего, нужного. Остается только максимально стараться, работать, чтобы воспользоваться тем климатом, который у нас сегодня создан.
Я надеюсь, дальше будет лучше и лучше. У нас очень большой рынок, куда можно вложиться. Мы многое сегодня завозим, хотя можно самим это производить. Так что обстановка самая благоприятная. Можно даже сказать, что в некоторых моментах мы намного ушли вперед в либеральности, в действиях, которые нас ограничивают. Их почти не осталось. Есть, конечно, сложные моменты. Например, организация лицензионных лабораторий мирового уровня, которые определяют качество продукта, его состав. Но мне кажется, что этот момент сейчас тоже решают.
Что компания ERMAK какой планирует реализовать в ближайшем будущем?
Идей очень много, нужно только время и средства, инвестиции. У нас очень большой перечень. Мы сейчас работаем над энергетическими батончиками, которые состоят из орехов, меда, фруктов. Они высокого качества и очень полезные. Мы стремимся к безотходному производствому, собираемся выпускать масла из семян, масло из косточек винограда, из косточек граната. Мы производим продукцию и хотим глубоко ее перерабатывать, чтобы не было отходов. Дальше идеям конца и края нет. Нужно будет только работать и стараться. Нужно время, старания и больше ничего.