Vazirlar Mahkamasining qarori bilan xalqaro brendlardagi tovarlarni to‘g‘ridan-to‘g‘ri shartnomalar bo‘yicha import qiluvchi korxonalarning maxsus reyestri to‘g‘risidagi nizomga o‘zgartirishlar kiritildi. Qaror Lex.uz'da e’lon qilindi.
O‘zgartirishlar tashabbuskori 27-mart kuni bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida ma’lum bo‘lishicha, Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi.
Ularning maqsadlari reyestrni yuritishni raqamlashtirish, shuningdek, “texnik to‘siqlarni [bartaraf qilish] va tashqi iqtisodiy faoliyat ishtirokchilari uchun eng yaxshi sharoitlarni yaratishdir”.
Reyestrga kiritish uchun ariza beruvchilar uchun o‘z yoki ijaraga olingan savdo nuqtalariga ega bo‘lish sharti yengillashtirilgan. Endi mamlakatda bitta manzilga ega bo‘lish kifoya.
Patentlangan tovar belgisi, logotip yoki shior bo‘yicha hujjatlarga bo‘lgan talab bundan mustasno.
Shuningdek, ariza beruvchilardan tovarlarning sifati va xavfsizligi to‘g‘risidagi sertifikatlar talab qilinmaydi. Shu bilan birga, arizani ko‘rib chiqish muddati 14 ish kuniga (ilgari 25 kun edi) qisqartiriladi.
Shavkat Mirziyoyev 2022-yil oktabr oyida xalqaro brendlarni rasmiy import qiluvchilar reyestrini yaratish to‘g‘risida buyruq bergan edi. Reyestr to‘g‘risidagi nizom hukumat qarori bilan 2023-yil mart oyida tasdiqlangan.
Ro‘yxatdan o‘tgan kompaniyalar bir qator tovarlarni olib kirishda pasaytirilgan bojxona to‘lovlarini to‘laydilar. Yil davomida 60 ta sertifikatlar berildi.
Reyestrga quyidagi xalqaro brendlar kiradi:
1. Zara;
2. Zara Home;
3. Massimo Dutti;
4. Bershka;
5. Oysho;
6. Pull&Bear;
7. Stradivarius;
8. 12 Storeez;
9. Next;
10. ECCO;
11. Pasquale Bruni SPA;
12. LC Waikiki LCW;
13. Mango;
14. Utopia;
15. Lorena Antoniazzi;
16. Giorgio Armani;
17. Jacob Cohen;
18. Emporio Armani;
19. Brunello Cucinelli;
20. Le Silla;
21. Lubiam;
22. Filippo De Laurentiis;
23. Luciano Barbera;
24. Piacenza Cashmere 1733;
25. Corneliani;
26. Twinset;
27. Bonpoint;
28. Xerjoff;
29. Stefano Ricci;
30. 361°;
31. Brioni;
32. Kiton;
33. Jimmy Choo;
34. Gran Sasso;
35. Pomellato;
36. Chanel;
37. Damiani;
38. Axel Arigato;
39. Salvini;
40. Carreraycarrera;
41. Celine;
42. Valentino;
43. Yves Rocher;
44. Yamamay;
45. Montblanc;
46. Rochas;
47. OXXO;
48. Mayoral;
49. Dolce & Gabbana;
50. Gritti;
51. Gerry Weber.
Avvalroq “Spot” prezident mashhur brendlarni O‘zbekistonga jalb qilish bo‘yicha ko‘rsatmalar bergani haqida yozgandi.
Endilikda mahsulotining kamida 30%ini brend ostida ishlab chiqaradigan mahalliy tadbirkorlarga xorijiy investitsiya ishtirokidagi korxonalarga beriladigan imtiyoz va yengilliklar qo‘llaniladi.

Кабмин внес поправки в положение о специальном реестре для компаний, импортирующих продукцию международных брендов по прямым договорам. Постановление опубликовано в Lex.uz.
Инициатором изменений, как стало известно на пресс-конференции 27 марта, выступало МИПТ. Их цели — цифровизация ведения реестра, а также «[устранение] технических барьеров и [создание] наилучших условий для участников внешнеэкономической деятельности».
Для претендентов на включение в реестр смягчается условие о наличии собственных или арендованных торговых точек. Теперь достаточно иметь одну локацию в стране.
Исключается требование документов о запатентованном товарном знаке, логотипе, слогане. Также у заявителей больше не будут требовать сертификаты качества и безопасности товара. Наконец, срок рассмотрения заявки сокращается до 14 рабочих дней (ранее — 25).
Шавкат Мирзиёев поручил создать реестр официальных импортеров международных брендов в октябре 2022 года. Положение о реестре было утверждено постановлением правительства в марте 2023 года.
Компании в реестре платят пониженные ставки таможенной пошлины при импорте ряда товаров. За год было выдано 60 сертификатов.
В реестр входят следующие международный бренды:
- Zara;
- Zara Home;
- Massimo Dutti;
- Bershka;
- Oysho;
- Pull&Bear;
- Stradivarius;
- 12 Storeez;
- Next;
- ECCO;
- Pasquale Bruni SPA;
- LC Waikiki LCW;
- Mango;
- Utopia;
- Lorena Antoniazzi;
- Giorgio Armani;
- Jacob Cohen;
- Emporio Armani;
- Brunello Cucinelli;
- Le Silla;
- Lubiam;
- Filippo De Laurentiis;
- Luciano Barbera;
- Piacenza Cashmere 1733;
- Corneliani;
- Twinset;
- Bonpoint;
- Xerjoff;
- Stefano Ricci;
- 361°;
- Brioni;
- Kiton;
- Jimmy Choo;
- Gran Sasso;
- Pomellato;
- Chanel;
- Damiani;
- Axel Arigato;
- Salvini;
- Carreraycarrera;
- Celine;
- Valentino;
- Yves Rocher;
- Yamamay;
- Montblanc;
- Rochas;
- OXXO;
- Mayoral;
- Dolce & Gabbana;
- Gritti;
- Gerry Weber.
Ранее Spot писал, как в Узбекистане простимулируют расширение производства продукции под мировыми брендами.