Amerikaning “McDonald's” kompaniyasi O‘zbekistonda tovar belgisining amal qilish muddatini uzaytirish bo‘yicha arizalarni topshirdi. Bu haqda Intellektual mulk elektron davlat xizmatlari portalidagi ma’lumotlardan ma’lum bo‘ldi.
8-aprel kuni Adliya vazirligi “McDonald's” korporatsiyasining 9ta arizasini ro‘yxatga oldi. Ular hozirda “formal ekspertiza jarayonida”. Belgilar turlari — “M”, “McDonald's” va “M McDonald’s” so‘zli transliteratsiyalari.
Xat yozishmalari uchun manzil sifatida poytaxtning Zulfiyaxonim ko‘chasi, 12-uy keltirilgan. Mazkur manzildagi “Alfa” biznes markazida biznes-konsalting bilan shug‘ullanuvchi “Legalmax” yuridik firmasi joylashgan.
“Spot” “Legalmax” vakili bilan bog‘landi va u kompaniyaning O‘zbekistondagi “McDonald's” korporatsiyasining patent vakili sifatida ishtirok etishini tasdiqladi. “Spot” shuningdek, huquqshunoslik firmasiga izoh berish uchun rasmiy so‘rov yubordi, ammo tezkor javob olmadi.
Taqdim etilgan arizalarda tovarlar va xizmatlar ro‘yxati orasida Tovarlar va xizmatlar xalqaro klassifikatorining (TXXK) 29, 30, 32, 41 va 43-sinflari keltirilgan:
- go‘sht, baliq, parranda va yovvoyi qush; go‘sht ekstrakti; konservalangan, muzlatilgan, quritilgan va pishirilgan sabzavot va mevalar; jele, murabbo, kompotlar; tuxum; sut, pishloq, sariyog‘, yogurt va boshqa sut mahsulotlari; moy va oziq-ovqat yog‘lari;
- qahva, choy, kakao va ularning o‘rnini bosuvchi moddalar; guruch, makaron va ugra; tapioka va sago; un va don mahsulotlari; non, unli qandolat mahsulotlari va shakar qandolat mahsulotlari; shokolad; muzqaymoq, sorbetlar va boshqa iste’mol muzlari; shakar, asal, qiyom; xamirturush, pishirish kukuni; tuz, ziravorlar, ko‘katlar, konservalangan ko‘katlar; sirka, souslar va boshqa ziravorlar; muz (muzlatilgan suv);
- pivo; alkogolsiz ichimliklar; mineral va gazlangan suvlar; mevali ichimliklar va meva sharbatlari; alkogolsiz ichimliklar ishlab chiqarish uchun siroplar va boshqa tarkiblar;
- ta’lim; ta’limni ta’minlash; o‘yin-kulgi; sport va madaniy tadbirlarni tashkil etish;
- oziq-ovqat va ichimliklar xizmatlari; vaqtinchalik turar joy bilan ta’minlash.
Mart oyida mahalliy “Reach Impex” kompaniyasi “McDonald's” savdo belgisini O‘zbekistonda ro‘yxatdan o‘tkazish uchun ikkita ariza topshirgandi. Korxona va tashkilotlarning yagona davlat reestri ma’lumotlarga ko‘ra, kompaniya mas’uliyati cheklangan jamiyati sifatida 2022-yilning 19-aprelida ro‘yxatdan o‘tgan. Ustav kapitali — 211,1 mln so‘m.
“Reach Impex” vakili “Spot"ga bergan izohida kompaniya TXXK 43-sinfga alohida ariza topshirganini aytdi, chunki “McDonald's” ilgari tez ovqatlanish restorani nomini o‘z ichiga olgan ushbu sinfga ariza bermagan. Ikkinchi talabnoma tovar belgisidan foydalangan holda taom tayyorlash bilan bog‘liq oziq-ovqat mahsulotlari ro‘yxatiga topshirildi.
Kompaniyaning taʼkidlashicha, ularning pozitsiyasi tovar belgilari to‘g‘risidagi qonun va O‘zbekiston ishtirok etayotgan sanoat mulkini muhofaza qilish bo‘yicha Parij konvensiyasining xalqaro qoidalariga asoslanadi.
“Reach Impex” 19-aprel kuni poytaxt tumanlararo iqtisodiy sudida bo‘lib o‘tadigan birinchi sud majlisida g‘alaba qozonish imkoniyatini “yuqori” deb baholaydi va ilgari mahalliy kompaniya foydasiga qarorlar qabul qilingan shunga o‘xshash sud ishlarini (“Тонус”, “Весёлый молочник”, “Домик в деревне”) qayd etadi.
Tovar belgisi to‘g‘risidagi qonunning 25-moddasiga muvofiq, tovar belgisiga doir guvohnomaning amal qilish muddati manfaatdor shaxsning arizasi asosida qabul qilingan sud qarori bilan, tovar belgisi uning amal qilishining oxirgi uch yilida uzluksiz foydalanilmagan taqdirda muddatidan oldin tugatilishi mumkin.

Американская компания McDonald’s подала заявки на продление срока действия товарного знака в Узбекистане, следует из данных на портале электронных государственных услуг интеллектуальной собственности.
8 апреля в Минюсте были зарегистрированы девять заявок McDonald’s Corporation, которые сейчас находятся «в процессе официальной экспертизы». Тип знаков — словесный с транслитерациями M, McDonald’s и M McDonald’s.
В качестве адреса для переписки указана столичная улица Зульфияхонум 12, на которой в бизнес-центре «Альфа» располагается юридическая фирма Legalmax, занимающаяся бизнес-консалтингом.
Spot связался с представителем Legalmax, который подтвердил участие компании в качестве патентного поверенного McDonald’s Corporation в Узбекистане. Spot также направил официальный запрос в юридическую фирму для получения комментария, но оперативного ответа не получил.
В поданных заявках среди перечня товаров и услуг приводятся 29, 30, 32, 41 и 43 классы Международный классификации товаров и услуг (МКТУ):
• мясо, рыба, птица и дичь; экстракты мясные; овощи и фрукты консервированные, замороженные, сушеные и подвергнутые тепловой обработке; желе, джемы, компоты; яйца; молоко, сыр, масло, йогурт и другие молочные продукты; масла и жиры пищевые;
• кофе, чай, какао и их заменители; рис, макароны и лапша; тапиока и саго; мука и продукты зерновые; хлеб, изделия кондитерские мучные и изделия кондитерские сахаристые; шоколад; мороженое, сорбеты и другой пищевой лед; сахар, мед, патока; дрожжи, порошок пекарский; соль, специи, пряности, консервированные травы; уксус, соусы и другие приправы; лед (вода замороженная);
• пиво; напитки безалкогольные; воды минеральные и газированные; напитки фруктовые и соки фруктовые; сиропы и прочие составы для изготовления безалкогольных напитков;
• образование; обеспечение обучения; развлечения; организация спортивных и культурных мероприятий;
• услуги по обеспечению пищевыми продуктами и напитками; обеспечение временного проживания.
В марте местная компания Reach Impex подала две заявки на регистрацию товарного знака McDonald’s в Узбекистане. ООО Reach Impex была зарегистрирована 19 апреля 2022 года. В качестве вида деятельности указана оптовая неспециализированная торговля.
В комментарии Spot представитель Reach Impex рассказал, что компания отдельно подала заявку на 43 класс МКТУ, так как McDonald’s ранее не подавала заявку на этот класс, к которому относится название ресторана быстрого питания. Вторая заявка подана на перечень продуктов питания, связанного с приготовлением блюд при использовании товарного знака.
В компании подчеркнули, что их позиция основывается на законе о товарных знаках и международных правилах Парижской конвенции по охране промышленной собственности, участником которой является Узбекистан.
Reach Impex оценивает свои шансы на победу в судебном процессе, в рамках которого первое заседание состоится 19 апреля в столичном межрайонном экономическом суде, как «высокие», отмечая прошлые аналогичные судебные дела («Тонус», «Весёлый молочник», «Домик в деревне»), решения по которым принимались в пользу местной компании.
Согласно 25 статье закона о товарных знаках, действие свидетельства на товарный знак может быть прекращено досрочно на основании решения суда, принятого по заявлению заинтересованного лица, при неиспользовании товарного знака непрерывно в течение последних трех лет его действия.