Chernogoriya butun dunyo sarmoyadorlari uchun mo‘ljallangan joy, ammo bu bozor O‘zbekiston fuqarolari eʼtiborini tortish uchun barcha imkoniyatlarga ega. O‘rta yer dengizi iqlimi, Adriatik dengizi, samimiy odamlar, mazali taomlar va ajoyib tabiat yil davomida sayyohlarni o‘ziga jalb qiladi.
So‘nggi yillarda Chernogoriya qirg‘oqlarida moda kurortlari va besh yulduzli mehmonxonalar, superyaxtalar uchun marinalar va gastronomik restoranlar ochildi. 2024-yil iyun oyidan boshlab Toshkentdan Chernogoriyaga to‘xtovsiz uchish mumkin.
Bir soat ichida dengizdan tog‘larga
Chernogoriya o‘rtasidagi hayratlanarli farq yil davomida har qanday lazzat uchun dam olish imkoniyatidir, chunki mamlakatda suv faoliyati bilan bir qatorda Kolashindagi Belasitsa tog‘ining yon bag‘irlarida chang‘i kurortlari ham mavjud. Bu Bolqondagi katta chang‘i kurorti. U 50 yildan ortiq vaqtdan beri mavjud bo‘lishiga qaramay, 2019-yildan boshlab, bu yerda yangi yirik zanjirli mehmonxonalar qurish, jumladan, investitsiya dasturi orqali fuqarolikni olish imkoniyati paydo bo‘lganidan boshlab faol rivojlandi.
Mamlakat shimolidagi tog‘li hududda ko‘chmas mulkka sarmoya kiritgan ko‘plab mijozlar foyda olishdi. Mamlakat rasmiylari transport infartuzilmasini rivojlantirishga alohida eʼtibor qaratmoqda: 2022-yil davomida iyul oyida ochilgan 41 km uzunlikdagi avtomobil yo‘li Podgoritsadan Kolashin tog‘-chang‘i kurortlarigacha bo‘lgan yo‘l vaqtini sezilarli darajada — 50 daqiqagacha qisqartirdi.
Investitsiya fuqaroligining bunga qanday aloqasi bor va yashash uchun ruxsatnoma olish mumkinmi
2022-yil oxirida Chernogoriya uch yil davomida amalda bo‘lgan ko‘chmas mulk sotib olish orqali investitsiya dasturi bo‘yicha fuqaroligini yakunladi. 2019−2022 yilgacha fuqarolikni olish uchun 1100 dan ortiq arizalar ro‘yxatga olingan. Ko‘pgina ariza beruvchilar uchun u hali ham davom etmoqda. Dastur bo‘yicha rasmiy hukumat agenti Henley & Partners vakilining so‘zlariga ko‘ra, 2023-yil oxiri va 2024-yil boshida Chernogoriya ichki ishlar vaziri imzosi bilan ko‘plab ishlar birinchi navbatda dastlabki, so‘ngra yakuniy tasdiqdan o‘tgan. Hukumat investitsiya fuqaroligi dasturi natijalarini 2024-yil o‘rtalariga qadar yakunlashni maqsad qilgan. Ishtirokchilarning aksariyati Rossiya va Xitoyadan ro‘yxatga olingan.
Bugungi kunda aksariyat xorijiy investorlar ko‘chmas mulk sotib olish orqali Chernogoriyada yashash uchun ruxsatnoma rasmiylashtirishni afzal ko‘rishadi. Uzaytirish huquqiga ega bo‘lgan yillik yashash huquqi har qanday qiymatdagi mulkni sotib olayotganda beriladi. Asosiy shart — bu qiyinchiliklarning yo‘qligi (ipoteka, sud jarayoni, qarzlar va boshqalar).
Obektlarining geografik joylashuvi yoki soni bo‘yicha cheklovlar yo‘q. Investitsiya obektini ijaraga olishga ruxsat beriladi, ammo ko‘chmas mulkni sotish yashash uchun ruxsat olish huquqidan mahrum qiladi.
2024-yilning bahorida Chernogoriya bosh vaziri Miloyko Spaich va Fransiya prezidenti Emmanuel Makron bilan Parijda bo‘lib o‘tgan uchrashuvda Chernogoriya Yevropa Ittifoqiga aʼzo bo‘lish uchun navbatdagi nomzod ekanligi tasdiqlanganini maʼlum qildi. Shundan so‘ng, Chernogoriya yashash uchun ruxsatnomasi Shengen mamlakatlari bo‘ylab vizasiz harakatlarishga yordam beradi.
Obektlarining joylashuvi va xususiyatlari
Investitsiyalar uchun Chernogoriya fuqaroligini olish dasturi amalda bo‘lgan yillar davomida mahalliy ishlab chiquvchilar yangi obektlarning sifati va tegishli loyihalarni boshqarish xizmatlari nuqtai nazaridan sezilarli natijalarga erishdilar.
Mamlakat janubidagi Porto Montenegro, Lushtitsa Bey yoki Portonovidagi yangi inshootlar landshaft xususiyatlarini hisobga olgan holda qurilgan va to‘liq yashashga tayyor holda ijaraga olingan. Yaxtani o‘z prichalida to‘xtatib, Adriatik dengiziga qaragan terrasaga chiqmoqchi bo‘lganlar hali ham bunday noyob obektlarni garchi ularning ko‘pi qolmagan bo‘lsa-da sotib olishga umid qilishlari mumkin, lekin narxi faqat o‘sib bormoqda.
Kapital o‘sishi va ko‘chmas mulkni boshqarish uchun topshirishni qidirayotgan investorlar uchun shimol Kolashina tog‘-chang‘i kurortlari bilan qiziq bo‘ladi. Bu yerda ko‘chmas mulk narxi hali ham past, ammo o‘sish imkoniyatlari hali tugamagan.
2024-yilda zanjirli mehmonxonalar va infratuzilma obektlari qurilishi davom etadi. 2024-yil qishida Swissôtel Resort Kolašin fuqarolik dasturining birinchi investitsiya obekti ishga tushirildi. Chernogoriyadagi mehmonxona xizmatlari portfeli quyidagi mashhur brendlar bilan kengayadi:
- Intercontinental — Amma Resort;
- Radisson — Bjelasica 1450;
- Siro, Kerzner Group‘ga kiradigan — Porto Montenegro;
- Pullman — Breza va boshqalar.
Ko‘chmas mulk va narxlar
Global Property Guide hisobotiga ko‘ra, Chernogoriya ko‘chmas mulk narxining o‘sishi bo‘yicha dunyoda ikkinchi o‘rinda turadi: inflyatsiyani hisobga olgan holda 2023-yil uchun 22,69% dan ortiq. Bundan tashqari, yangi binolar ancha tezroq qimmatlashmoqda: 2023-yilning to‘rtinchi choragida segmentdagi 1 kv. m o‘rtacha narxi 1790 yevrogacha ko‘tarildi, bu 28% ga yuqori. Mashhur kurortlardagi ko‘chmas mulkning elita segmentida 1 kv. m narxi 13 mingdan 15 ming yevrogacha yetishi mumkin.
2023-yilda ko‘chmas mulk eng tez markaziy minatqalarda, shu jumladan, tog‘larda — 35,96% dan ortiq va qirg‘oqlarda — 27,69% dan yuqori ko‘tarildi. Mutaxassislarning fikriga ko‘ra, kelgusi yillarda narxlarning o‘sishi davom etadi, chunki mashhur joylarda talab taklifdan oshib ketadi.
O‘zbekistondan investitsiyalar
O‘zbekistondan Chernogoriyaga to‘g‘ridan-to‘g‘ri reyslar, yozgi mavsumda bo‘lsa ham, mamlakatlar o‘rtasidagi transport aloqalarini sezilarli darajada yaxshilaydi va issiq mavsumda Adriatik iqlimi oilaning tinch dam olishi uchun yoqimli, shuning uchun yozni dengizda o‘tkazish uchun investitsiya xonadonini sotib olish yilning qolgan qismida daromad olish katta salohiyatga ega g‘oya. Ayniqsa, 2025-yilda Chernogoriya Yevropa Ittifoqiga ko‘shilganda, Chernogoriya ko‘chmas mulkining qiymati yana-da tez o‘sadi.
Ammo, qayerga sarmoya kiritishni hal qilishdan oldin, to‘g‘ridan-to‘g‘ri Olmaotadagi mutahassislardan maslaxat olish mumkin. 2024-yil aprel oyida Henley & Partners mutaxassislari va Chernogoriya ishlab chiqaruvchilari Chernogoriyada Qozog‘iston investorlari uchun eksklyuziv loyihalarni taqdim etadi.
Investitsion immigratsiya bo‘yicha xalqaro toplardan biri bo‘lgan Henley & Partners Yevropa va butun dunyo bo‘ylab rasmiy davlat investitsiya dasturlari orqali turar joyni rejalashtirish, yashash uchun ruxsat olish bo‘yicha bir qator individual uchrashuvlarni o‘tkazadi.

Черногория — направление для инвесторов со всего мира, но у этого рынка есть все шансы побороться и за внимание граждан Узбекистана. Средиземноморский климат, Адриатическое море, приветливые жители, вкусная еда и удивительная природа привлекают туристов круглый год.
За последние годы на побережье Черногории выросли фешенебельные курорты и пятизвездочные отели, марины для суперъяхт, открылись гастрономические рестораны. С июня 2024 года из Ташкента можно долететь до Черногории без пересадок.
От моря до гор за час
Удивительное отличие Черногории — доступность и возможность отдыха на любой вкус круглый год, так как помимо водных развлечений внутри страны есть и горнолыжные курорты на склонах горы Беласицы в Колашине. Это большой горнолыжный курорт на Балканах. Несмотря на то, что он существует уже более 50 лет, тем не менее активное развитие он получил только с 2019 года, когда здесь стало возможно строительство новых крупных сетевых отелей, в том числе и с помощью программы получения гражданства через инвестиции.
Большое количество клиентов, инвестировавших в свое время в недвижимость горного региона на севере страны получили выгоду. Особое внимание при этом власти страны уделяют развитию транспортной инфраструктуры: автомагистраль длиною в 41 км, открытая в июле 2022 года, значительно сократила время в пути из Подгорицы до горнолыжных курортов Колашина — до 50 минут.
При чем тут инвестиционное гражданство, и можно ли получить ВНЖ
В конце 2022 года Черногория завершила программу инвестиционного гражданства через покупку недвижимости, действовавшую три года. С 2019 по 2022 годы было зарегистрировано более 1100 заявлений на получение гражданства. Для многих заявителей она продолжается до сих пор. По словам представителя Henley & Partners, официального государственного агента по программе, в конце 2023 года и начале 2024 года значительное количество кейсов получили сначала предварительное, а затем и финальное одобрение с подписью министра внутренних дел Черногории. Правительство нацелено финализировать результаты программы инвестиционного гражданства до середины 2024 года. Больше всего участников зарегистрировано из России и Китая.
Сегодня большинство иностранных инвесторов предпочитают оформлять ВНЖ (вид на жительство) в Черногории через покупку недвижимости. Годовой вид на жительство с правом продления выдаётся при покупке недвижимости любой стоимости. Главное условие — отсутствие обременений (ипотеки, судебных тяжб, долгов и другого).
Ограничений по географическому расположению или числу объектов нет. Инвестиционный объект разрешается сдавать в аренду, но продажа недвижимости лишает права на ВНЖ.
Весной 2024 года премьер-министр Черногории Милойко Спаич сообщил, что в ходе встречи с президентом Франции Эммануэлем Макроном в Париже было подтверждено, что Черногория является следующим кандидатом на вступление в Европейский Союз. После чего ВНЖ Черногории поможет перемещаться по странам Шенгенской зоны без визы.
Локации и особенности объектов
За годы пока действовала программа получения черногорского гражданства за инвестиции местные девелоперы добились значительных результатов как с точки зрения качества новых объектов, так и с точки зрения сопутствующих услуг по управлению проектами.
Новые объекты на юге страны в Порто Монтенегро, Луштица Бэй или Портонови построены с учетом особенностей ландшафта и сдаются полностью готовыми к заселению. Те, кто желает припарковать яхту у своего причала и подняться на террасу с видом на Адриатическое море, еще могут рассчитывать на покупку таких уникальных объектов, хоть их осталось не много, а стоимость их только растет.
Для тех инвесторов, кто находится в поисках прироста капитала и сдачи недвижимости под управление, будет интересен север с горнолыжными курортами Колашина. Цены на недвижимость здесь пока ниже, но возможности для роста еще не исчерпаны.
В 2024 году продолжится строительство сетевых отелей и объектов инфраструктуры. Зимой 2024 года заработал первый инвестиционный объект программы гражданства Swissôtel Resort Kolašin. Портфель гостиничных услуг в Черногории расширится за счёт таких известных брендов, как:
• Intercontinental — Amma Resort;
• Radisson — Bjelasica 1450;
• Siro, входящего в Kerzner Group — Porto Montenegro;
• Pullman — Breza и других.
Недвижимость и цены
Согласно отчёту Global Property Guide, по росту цен на недвижимость Черногория на втором месте в мире: больше 22,69% за 2023 год с учетом инфляции. Причём новостройки дорожают намного быстрее: в четвертом квартале 2023 года средняя стоимость 1 кв. м в сегменте поднялась до 1790 евро, что на 28% выше в годовом исчислении. В элитном сегменте недвижимости на популярных курортах стоимость 1 кв. м может достигать от 13 тысяч до 15 тысяч евро.
Быстрее всего недвижимость за 2023 год подорожала в центральных регионах, в том числе в горах — более 35,96% и на побережье — выше 27,69%. Эксперты полагают, что рост цен в ближайшие годы продолжится, так как спрос в популярных локациях превышает предложение.
Инвестиции из Узбекистана
Прямые рейсы в Черногорию из Узбекистана, пусть и на летний сезон, значительно улучшат транспортное сообщение между странами, а адриатический климат в тёплое время года намного приятнее для спокойного отдыха семьи, поэтому приобрести инвестиционную квартиру, чтобы проводить лето на море, а остальную часть года получать доход — идея с большим потенциалом. Особенно, когда в 2025 году Черногория присоединится к ЕС стоимость черногорской недвижимости будет расти еще стремительнее.
Но перед тем, как определиться, куда инвестировать, можно получить персональную консультацию от специалистов прямо в Алматы. В апреле 2024 года эксперты Henley & Partners и девелоперы Черногории представят эксклюзивные проекты в Черногории для инвесторов Казахстана.
Henley & Partners, один из международных топов по инвестиционной иммиграции, проведет ряд индивидуальных встреч по вопросам планирования местожительства, получения ВНЖ через официальные государственные инвестиционные программы в Европе и по всему миру.