Markaziy bank to‘rtta bankning ustav kapitalining eng kam miqdori bo‘yicha talablarga rioya qilmagani uchun ularning faol va passiv (kredit) operatsiyalarini chekladi. Bu haqda regulyator matbuot xizmati “Spot"ga ma’lum qildi.
1-aprel holatiga ko‘ra, to‘rtta kredit tashkilotining ustav kapitali qonun hujjatlarida ruxsat etilgan eng kam miqdorga to‘g‘ri kelmagan, o‘tgan oydan buyon 350 mlrd so‘mga oshgan. Regulyator moliyaviy institutlarning nomlarini oshkor etmaydi, ularning obro‘siga xavf tug‘diradi.
Markaziy bankning Bank nazorati qo‘mitasining qarori bilan aprel oyidan boshlab banklarga kreditlar berish va omonatlarni qabul qilish qoidalarini buzish taqiqlandi.
O‘tgan yilning aprel oyida Shavkat Mirziyoyev banklarning eng kam ustav kapitalini bosqichma-bosqich oshirish to‘g‘risidagi qonunni imzolagandi. Sentabr oyidan boshlab quyi chegara 200 mlrd so‘mni, 2025-yilda esa 500 mlrd so‘mni tashkil etdi.
Mart oyida sakkizta bank Markaziy bankning moliya institutlariga qo‘ygan yangi talablariga javob bermadi: “Hayot bank”, “Madad invest bank”, “AVO bank”, “Uzum bank”, “Poytaxt bank”, “Yangi bank”, “Garant bank”, “Smart Bank” va “Apex Bank”.
Bundan tashqari, “Madad Invest Bank”, “Hayot Bank”, “AVO bank”, “Uzum Bank”, “Apex Bank” ustav kapitalini oshirish rejalarini rasman e’lon qildi.
Markaziy bank raisi Mamarizo Nurmuratov avvalroq “Poytaxtbank"ni xususiylashtirish bo‘yicha salohiyatli investorlar bilan muzokaralar olib borish haqida gapirgan edi. Shu munosabat bilan bankka nisbatan moliyaviy sanksiyalar qo‘llanilmaydi.
Avvalroq “Spoy” YeTTB “Asakabank"ni xususiylashtirishga tayyorgarlik ko‘rishda investitsiya kiritishi mumkinligi haqida yozgandi. Davlat bankiga institutsional o‘zgarishlar va korporativ boshqaruvni isloh qilishda yordam beriladi.

Центральный банк ограничил активные и пассивные (кредитные) операции четырех банков из-за невыполнения ими требований к минимальному размеру уставного капитала. Об этом Spot сообщили в пресс-службе регулятора.
По состоянию на 1 апреля, уставной капитал четырех кредитных организаций не соответствовал минимально разрешенному законом размеру, который с прошлого месяца увеличился до 350 млрд сумов. В регуляторе не раскрывают названия финансовых учреждений, отмечая риски для их репутации.
Комитет банковского надзора ЦБ выпустил указ, запрещающий банкам-нарушителям с апреля выдавать кредиты и принимать депозиты.
В апреле прошлого года Шавкат Мирзиёев подписал закон о поэтапном повышении минимального размера уставного капитала для банков. С сентября нижний порог составляет 200 млрд сумов, а в 2025 году — 500 млрд сумов.
В марте восемь банков не соответствовали новым требованиям Центробанка к финучреждениям: Hayot Bank, Madad Invest Bank, AVO bank, Uzum bank, «Пойтахт банк», «Янги банк», Garant bank, Smart Bank и Apex Bank.
Более того, Madad Invest Bank, Hayot Bank, AVO bank, Apex Bank официально объявляли о своих планах по увеличению уставного капитала, а Uzum Bank нарастил уставной фонд до минимально необходимых 350 млрд сумов.
Председатель Центробанка Мамаризо Нурмуратов ранее рассказывал о проведении переговоров с потенциальными инвесторами по приватизации «Пойтахт банка». В связи с этим, к банку не применяются финансовые санкции.