Iyun oyida Rossiyadan poytaxt metrosiga 12ta vagon jo‘natilishi kutilmoqda. Bundan tashqari, “Metrovagonmash” 2024−2025 yillarda O‘zbekistonga 60 dona harakatlanuvchi tarkib yetkazib berish bo‘yicha shartnoma tayyorlamoqda.
Moskva yaqinida joylashgan korxona mamlakatda bolalar uchun quruq sut aralashmalari ishlab chiqaradigan birinchi zavodni ochish niyatida. “Shelkovo Agroxim” Samarqandda don va dukkakli ekinlar seleksiya-genetik markazini tashkil etadi va o‘simliklarni himoya qilish bo‘yicha o‘zining ixtisoslashtirilgan dorixona chakana savdosini yo‘lga qo‘yadi.
Shuningdek, Moskva viloyatida avtomobillar uchun butlovchi qismlar ishlab chiqarishni mahalliylashtirish, maxsus iqtisodiy zonalar va sanoat parklari o‘rtasida tajriba almashish hamda korxonalar uchun qo‘shma kadrlar tayyorlash rejalashtirilmoqda.
2022-yilning avgust oyida 56ta vagondan iborat qo‘shimcha 14ta poyezd sotib olish rejalari ma’lum qilindi. Poytaxt metropoliteni bosh mutaxassisi Abdutohir Abduqodirov bu poyezdlar orasidagi intervallarni qisqartirishini ta’kidladi.
“Transmashxolding” bosh direktori Kirill Lipa 2023-yilning aprelida o‘tkazilgan “Innoprom. Markaziy Osiyo” ko‘rgazmasida Toshkent metropoliteni bilan 50dan ortiq metro vagonlarini yetkazib berish bo‘yicha shartnoma tuzilganini tasdiqladi.
O‘tgan yilning oktabr oyida O‘zbekiston Transport vazirligi yangi vagonlarning birinchi partiyasi Toshkentga ikki oy ichida yetib kelishi kerakligini ma’lum qilgandi.

«Метровагонмаш» к 2026 году планирует поставить 72 новых вагона в метрополитен Ташкента. Об этом в своем Telegram-канале сообщил губернатор Московской области Андрей Воробьёв.
В июне ожидается отправка из России 12 вагонов в столичный метрополитен. Более того, «Метровагонмаш» готовит контракт на поставку в Узбекистан 60 единиц подвижного состава в 2024—2025 годы.
Подмосковное предприятие намерено открыть первый в республике завод сухих молочных смесей для детей. «Щелково Агрохим» создаст в Самарканде селекционно-генетический центр по зерновым и зернобобовым и запустит собственный специализированный аптечный ритейл для защиты растений.
В планах Московской области — локализация производства компонентов для автомобилей, обмен опытом между Особыми экономическими зонами (ОЭЗ) и индустриальными парками, а также совместная подготовка для предприятий.
В августе 2022 года стало известно о планах приобрести дополнительно 14 поездов на 56 вагонов. Главный специалист столичного метро Абдутохир Абдукодиров отмечал, что это позволит уменьшить интервалы между поездами.
Гендиректор «Трансмашхолдинга», куда входит «Метровагонмаш», Кирилл Липа на выставке «Иннопром. Центральная Азия» в апреле 2023 года подтвердил заключение с метрополитеном Ташкента контракта на поставку более 50 вагонов. Обе российские компании находятся в санкционных списках США.
В октябре прошлого года года Минтранс Узбекистана заявлял, что первая партия новых вагонов должна прибыть в Ташкент в течение двух месяцев.