O‘zbekiston 2026-yilda Kamerunda o‘tkaziladigan 14-vazirlar yig‘ilishigacha Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lishni rejalashtirmoqda. Bu haqda bosh vazir o‘rinbosari, JST bilan ishlash bo‘yicha idoralararo komissiya raisi Jamshid Xo‘jayevga tayanib, JST matbuot xizmati xabar berdi.
“O‘zbekiston Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lish bo‘yicha o‘z majburiyatlarida sobit qolmoqda va biz muhim yutuqlarga erishish uchun barcha sa’y-harakatlarimizni amalga oshirmoqdamiz”, — dedi bosh vazir o‘rinbosari.
Ishchi guruh raisi, Janubiy Koreya elchisi Yun Sung Dok “muzokaralar jadal sur’atlarda borayotganini” qayd etib, O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lish jarayoni “yangi bosqichga ko‘tarilganini” ta’kidladi.
O‘zbekiston to‘rt davlat — Dominikan Respublikasi, Isroil, Urugvay hamda Yaponiya bilan shartnomalar imzolagan. Mamlakat ayni paytda JSTga a’zo 33ta davlat bilan faol ravishda ikki tomonlama muzokaralar olib bormoqda.
Ishchi guruh O‘zbekiston tashqi savdo rejimining turli jihatlarini muhokama qilib, “qo‘shimcha majburiyatlar"ni olishga chaqirdi.
Adliya vaziri o‘rinbosari Alisher Karimov turli sohalarda savdo rejimini JST qoidalariga muvofiqlashtirish bo‘yicha bir qator me’yoriy-huquqiy hujjatlarning qabul qilinishi, jumladan, kompaniyalarni ro‘yxatdan o‘tkazish uchun davlat boji, intellektual mulk huquqlari, savdodagi texnik to‘siqlarga to‘xtaldi.
Bundan tashqari, Karimov sanitariya va fitosanitariya choralari hamda savdo-sotiqni tartibga solish, qonun hujjatlarini ishlab chiqish va sotish bo‘yicha chora-tadbirlar to‘g‘risida so‘zlab berdi.
JSTga a’zo davlatlarga O‘zbekiston bilan bozorga chiqish bo‘yicha shartnomalar tuzish hamda joriy yilning 21-iyunigacha savollar yuborish taklif etildi. O‘z navbatida O‘zbekiston ham ularga javoblar va hujjatlarni taqdim etishi kerak.
ITIMning ta’kidlashicha, mamlakatning JSTga a’zo bo‘lishi iqtisodiyotning 0,5%ga o‘sishini ta’minlaydi. Shu bilan birga, savdo xarajatlarini kamaytiradi va aholi farovonligini oshiradi.
Fevral oyida Adliya vazirligi tomonidan ishlab chiqarilgan tegishli qonun bilan mamlakatning 5ta qonuni JST bitimlariga uyg‘unlashirilgandi.

Узбекистан планирует вступить во Всемирную торговую организацию до начала 14-й Министерской встречи, которая пройдет в 2026 году в Камеруне. Об этом сообщает пресс-служба ВТО со ссылкой на вице-премьера Жамшида Ходжаева, который возглавляет специальную комиссию по вступлению республики в ВТО.
Делегацию Узбекистана на переговорах в Женеве представляли вице-премьер Жамшид Ходжаев, спецпредставитель президента по вопросам ВТО Азиз Урунов, замглавы Минэкономфина Ахадбек Хайдаров, замглавы Минюста Алишер Каримов, а также замглавы Минсельхоза Акмалжон Косимов.
«Узбекистан по-прежнему непоколебим в своем стремлении вступить во Всемирную торговую организацию, и мы прилагаем все возможные усилия для достижения значимого прогресса», — заявил вице-премьер.
Председатель рабочей группы, посол Южной Кореи Юн Сон Док отметил «ускоренный темп переговоров», подчеркнув, что процесс вступления Узбекистана в ВТО «вышел на новый уровень».
Узбекистан подписал соглашения с четырьмя странами — Доминикана, Израиль, Уругвай, Япония. Также республика сейчас ведет активные двусторонние переговоры с 33 странами-членами ВТО.
Рабочая группа обсудила различные аспекты внешнеторгового режима, призвав Узбекистан «взять на себя дополнительные обязательства».
Замминистра юстиции Алишер Каримов рассказал о принятии нескольких правовых актов для приведения торгового режима в соответствие с правилами ВТО в различных областях, включая госпошлины за регистрацию компаний, права интеллектуальной собственности, технические барьеры в торговле, санитарные и фитосанитарные меры, а также таможенную оценку.
Странам-членам ВТО предложено заключить с Узбекистаном соглашения о доступе на рынки, а также направить вопросы до 21 июня. В свою очередь, Узбекистан должен предоставить ответы и подтверждающие их документы.
С июня была учреждена должность спецпредставителя президента по вопросам ВТО, а также предписано создать подразделения по взаимодействию с ней в 20 ведомствах. Тогда же президент ввел запрет на создание нормативно-правовых актов, не соответствующих нормам организации.
На 78-й сессии Генассамблеи ООН в сентябре президент назвал скорейшее вступление в ВТО приоритетной задачей для Узбекистана. Гендиректор организации Нгози Оконджо-Ивеала договорилась ускорить проведение следующего заседания рабочей группы по этому вопросу.
В ходе ноябрьского визита Эммануэля Макрона в Узбекистан стало известно, что Франция поддерживает членство республики в ВТО. Немногим позже свою поддержку выразила Италия.
Ранее Spot писал, что МИПТ планирует усилить техническое регулирование для защиты местных производителей.