Davlat aktivlarini boshqarish agentligi “Milliy banklararo protsessing markazi” (“Humo”) AJni xususiylashtirish bo‘yicha maslahatchi jalb etish bo‘yicha tanlov e’lon qildi.
Unga ko‘ra, to‘lov tizimining 100% aksiyalarini sotuvga qo‘yish rejalashtirilgan. Maslahatchi investorlarning qiziqishini tahlil qilishi, aktivning xususiyatlarini hisobga olgan holda bitim tartibini va uning shartlarini ishlab chiqishi kerak.
Vazifalar to‘lov tizimlari va tegishli xizmatlar bozorini tahlil qilish, shuningdek, aktivni har tomonlama o‘rganishni o‘z ichiga oladi.
Ushbu ma’lumotlarga asoslanib, maslahatchi investitsiya jozibadorligini oshirish va sotish jarayonini tashkil etish bo‘yicha takliflarni ilgari surishi kerak.
Arizalar o‘zbek, rus yoki ingliz tillarida tender@davaktiv.uz elektron pochtasi orqali 26-iyun kuni soat 18:00gacha (Toshkent vaqti bilan) qabul qilinadi.
Tenderda alohida kompaniyalar ham, yetakchi hamkorga ega konsorsiumlar ham ishtirok etishlari mumkin.
Bu kabi operatsiyalarni, birinchi navbatda, MDH mamlakatlarida tashkil etish tajribasiga ega bo‘lish maqsadga muvofiq hisoblanadi. Batafsil ma’lumotlarni +998712592067 telefoni orqali olish mumkin.
Avvalroq “Spot” “Humo” to‘lov tizimi operatori aksiyadorlik jamiyatiga aylantirilgani haqida yozgandi.
Davaktiv agentligi kompaniyaning yangi ustavini ro‘yxatdan o‘tkazdi. Hozirda aksiyalarning birlamchi chiqarilishi ustida ish olib borilmoqda.

Агентство по управлению госактивами анонсировало конкурс по отбору консультанта для приватизации АО «Национальный межбанковский процессинговый центр» (Humo).
На продажу планируется выставить 100% акций платежной системы. От консультанта требуется проанализировать заинтересованность инвесторов, разработать порядок сделки и ее условия с учетом особенностей актива.
В число задач входит анализ рынка платежных систем и сопутствующих услуг, а также комплексное изучение актива. На базе этой информации консультант должен будет выдвинуть предложения по повышению инвестиционной привлекательности и организовать процесс продажи.
Заявки на русском, узбекском или английском языке принимаются по электронному адресу tender@davaktiv.uz. Крайний срок — 18:00 по Ташкенту 26 июня.
Участвовать в тендере могут как отдельные компании, так и консорциумы с указанием ведущего партнера. Желательно наличие опыта в организации аналогичных сделок, в первую очередь — в странах СНГ. Подробности доступны по телефону (+998) 71 259−20−67.
С лета 2023 года все банкоматы обеих систем взаимно принимают банковские карты. Сейчас идет работа по интеграции платежных терминалов, которая уже достигла этапа публичного тестирования.
В мае этого года НМПЦ согласно постановлению президента прошел реорганизацию в качестве АО. Компания выпустила 155 448 748 простых акций номинальной стоимостью 1000 сумов, которые сейчас размещены у АУГА.
До этого, в апреле Шавкат Мирзиёев утвердил программу приватизации госактивов на текущий год. Она предусматривает продажу госдоли в Humo.