Sog‘liqni saqlash vazirligi huzuridagi Sanitariya-epidemiologiya osoyishtaligi qo‘mitasi Afg‘onistondan olib kelingan anor ta’mli gazlangan ichimliklar tarkibida zararli moddalar borligi haqidagi xabarlarga izoh berdi.
Har bir partiyalar tegishli laboratoriya tekshiruvlaridan o‘tkazilib keltirilgan mahsulot partiyasiga sanitariya-epidemiologik xulosalar berilgan.
Keltirilgan mahsulotlar tarkibida zaharli yoki inson salomatligiga zarar keltiruvchi moddalar aniqlanmagan.
Hozirda Afg‘oniston respublikasida ishlab chiqarilgan “Anor” ta’mli mahsulotlardan qayta namunalar olinib, nazorat tartibida laboratoriya tekshiruvlari olib borilmoqda.
Bugungi kunga qadar aholi tomonidan aynan ushbu mahsulotning sifatsizligi va iste’mol qilish oqibatida zaharlanganligi to‘g‘risida murojaat kelib tushmagan.
Qirg‘izistonda 3-iyuldan boshlab “Golden Life” anor ichimligi sotuvdan olib tashlanadi, deya xabar berdi “24.kg”.
Respublika Sog‘liqni saqlash vazirligi huzuridagi Kasalliklarning oldini olish va sanitariya nazorati departamenti tegishli buyruq berdi.
Laboratoriya tekshiruvlari natijalariga ko‘ra, ichimlik tarkibida bolalarning faolligi va hushyorligiga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin bo‘lgan azorubin (E122) bo‘yog‘i topilgan.
Chakana savdo tarmoqlari rahbarlariga ushbu mahsulotlarni sotishni taqiqlash to‘g‘risida buyruqlar beriladi.

Комитет санитарно-эпидемиологического благополучия при Минздраве прокомментировал сообщения о наличии вредных веществ в газированных напитках со вкусом граната из Афганистана.
От потребителей не поступало жалоб на отравление напитком, отметили в ведомстве. Все партии напитков получают от СЭС заключение, но комитет до сих пор не обнаружил в них вредных для человека или токсичных веществ.
Сейчас комитет проводит отбор дополнительных проб гранатовых напитков из Афганистана. Они будут проверяться в лабораториях в контролируемом порядке.
В соседнем Кыргызстане с 3 июля изымают из продажи гранатовый напиток «Золотая жизнь», сообщило издание 24.kg. Соответствующий приказ издал Департамент профилактики заболеваний и санэпиднадзора при Минздраве республики.
По результатам лабораторных исследований в напитке был обнаружен краситель азорубин (E122), который может отрицательно влиять на активность и внимательность у детей. Руководителям торговых сетей выдаются предписания о запрете продажи этой продукции.
Ранее Spot писал, что афганская Zalal Mowafaq планирует инвестировать $130 млн в производство напитков под Ташкентом.