Maqolada O‘zbekiston marketing uyushmasi buyurtmachilarni Safronova Project Studio va uning asoschisi hamda xalqaro darajadagi me’mor-dizayner, xalqaro tanlovlar g‘olibi, O‘zbekiston va Rossiya dizaynerlar va arxitektorlar uyushmasining faxriy a’zosi Lyubov Safronova bilan tanishtiradi. U O‘zbekistonda birinchi “UDAW dizayn va arxitektura haftaligi"ni yaratdi.
“Biz O‘zbekiston arxitektorlar uyushmasi bilan birgalikda arxitekturaviy loyihalash va dizayn bo‘yicha mutaxassislarni o‘z loyihalari tajribasi, sifati va xavfsizligi asosida ajratib ko‘rsatgan O‘zbekiston marketing uyushmasiga o‘z minnatdorchiligimizni bildiramiz. O‘zbekiston bozoridagi yetakchi kompaniyalar qatorida bo‘lish va kompaniyamizning maqsad va vazifalari, yutuqlarimiz va raqobatbardosh ustunliklarimiz haqida gapirish biz uchun katta sharafdir”, — dedi Lyubov Safronova.
Safronova Project Studio (Design House) 17 yildan ortiq vaqt davomida arxitekturaviy loyihalash, landshaft dizayni, obodonlashtirish, tashqi va ichki dizayn va fee-Development bilan shug‘ullanadi. Kompaniya portfoliosida O‘zbekiston, Germaniya, Polsha, BAA, Rossiya, MDH va Markaziy Osiyo mamlakatlarida amalga oshirilgan minglab loyihalar, shu jumladan Samarqand Darvoza va Mega Planet savdo markazi, Mirabad Avenue rezidensiyasi, Modera Towers, Infinity, Imperial, Nirvana, Ecopark va Central Park turar joy majmualari, International Talent Academy, Rabad qurilish markazi kabilar bor.
Lyubov Safronova arxitektura loyihalarini yaratish va qadoqlash, qurilish bumi va Toshkentda yetishmayotgan yorqin dominanta haqida gapirib berdi.
O‘zbekiston marketing uyushmasi sizning byuroingizni mamlakatdagi yetakchi kompaniyalardan biri sifatida tanladi. Bunga qanday qaraysiz?
Agar siz Toshkent bo‘ylab sayohat qilsangiz, deyarli har bir chorrahada bizning mehnatimiz natijalarini ko‘rishingiz mumkin. O‘ylaymanki, shahar aholisi, tadbirkorlar va investorlar uchun o‘z loyihalarida kim xuddi shunday samarali yechimlarni yaratishi mumkinligini bilish juda muhimdir.
Safronova Project Studio qanday paydo bo‘ldi? U qanday o‘sdi va rivojlandi?
Men bolaligimda rasm chizishni yaxshi ko‘rardim, shu sabab 10 yoshimda meni san’at maktabiga yuborishdi. Keyinchalik arxitektura va qurilish institutini muvaffaqiyatli tugatdim. Birinchi kursdan boshlab kasbim bo‘yicha ishlay boshladim, bu menga tezda ijodiy direktor bo‘lib yetishishda yordam berdi. Diplomimni yuqori ball bilan himoya qilib, meni MTS kompaniyasiga tavsiya qilgan ilmiy rahbarimdan tavsiyalar oldim. Kompaniya uchun men ofis dizayni loyihasini yaratdim. So‘ng Ucell menga to‘liq rebrend buyurtmasi bilan murojaat qildi. Bir yil o‘tgach, Moskvada bo‘lib o‘tgan xalqaro tanlovda g‘olib chiqdim, bu mening faoliyatimdagi muhim voqea bo‘ldi. Tez orada o‘zim keyinchalik Design House deb o‘zgartirilgan Gaudi Decor byurosini ochdim — 13 yil ichida bu nom O‘zbekiston bozorida brendga aylandi, — va bir necha yil oldin Safronova Project Studio`ga rebrending qildim.
Bugungi kunda mening jamoam 40ta yuqori darajadagi mutaxassisdan tashkil topgan. Shuningdek, bizda IV-toifa dizayn litsenziyasi mavjud, biz 50 qavatgacha bo‘lgan ko‘p qavatli binolarni loyihalashimiz mumkin. Biz Orient Group xoldingi va Golden House brendi bilan yaqindan ishladik, ularga loyihalarining barcha konsepsiyasini qilib berdik. Shuning uchun bizning kompaniyamiz noyob tajribaga ega: biz development sohasining boshida turdik, jiddiy brendlarni rivojlanishiga yordam berdik. Bugun biz xalqaro bozordagi barcha asosiy ishlab chiquvchilar bilan ishlaymiz. 2013-yilda Rossiyada filial ochdik, tezda u yerda yetakchi o‘rinlardan birini egalladik. Endi biz MDH va Markaziy Osiyo mamlakatlari bozorlariga, shuningdek Yevropa va BAAdagi xalqaro loyihalarga e’tibor qaratmoqdamiz.
Sizning byuroingiz bozordagi boshqa kompaniyalardan nimasi bilan farq qiladi?
Bizning asosiy farqimiz — O‘zbekiston bozorida me’mor va dizayner sifatida developmentni boshida turdik. Biz katta tajribaga ega bo‘ldik va endi rivojlangan davlatlar tajribasini o‘rganib, development sohasini yaxshi tomonga o‘zgartirishga harakat qilmoqdamiz. Men har yili ko‘chmas mulk, loyihalashtirish hamda dizayn bo‘yicha xalqaro konferensiyalarga uchaman, yirik xalqaro konferensiyalarning ma’ruzachisiman. Mening asosiy maqsadim nafaqat arxitekturani, balki bozorga chiqadigan va (developerlarning bahtiga) savdoda muvaffaqiyatli bo‘lgan tayyor mahsulotni yaratishdir.
Loyiha xaridorlar uchun qiziqarli bo‘lganda va odamlar unda yashashni orzu qilganda muvaffaqiyatli bo‘ladi. Uni yaratish uchun biz dizayn va konsepsiya ustida ishlashni boshlashdan oldin ulkan tahliliy va tadqiqot ishlarini olib boramiz. O‘zbekiston bozorida ekspert tajribamiz bor: biz mentalitetni yaxshi tushunamiz va bu yerda hamma narsa qanday tartibga solinishi kerakligini tasavvur qilamiz, shuning uchun o‘z loyihalarimiz bilan shug‘ullanamiz. Bizning tajribamiz va ishda foydalanadigan foydali modelimiz allaqachon xalqaro bozorlarda muvaffaqiyatli qo‘llanilmoqda.
Biz original dizayn va funksionallikka e’tibor qaratgan holda noyob dizaynlarni yaratamiz. Bizning loyihalarimiz hayot sifati, qulayligi va o‘ziga xosligini qadrlaydigan zamonaviy shahar aholisining talablariga javob beradi.
Kompaniyamizning vazifasi odamlarni baxtli qilish, ularning premium hayot orzularini ro‘yobga chiqarish, shaharlarni rivojlantirish va ijodiy arxitekturani taklif qilish, tabiatga g‘amxo‘rlik qilish va binolarni landshaftga organik tarzda moslashtirishdir.
Bizning maqsadimiz iloji boricha ko‘proq loyihalarni amalga oshirish, hayotni go‘zal, qulay va xavfsiz qilish, jamiyat va atrof-muhitga foyda keltirishdir. Biz yuqori sifat standartlariga rioya qilishni va xalqaro bozorda kengayishni maqsad qilganmiz.
Loyihalar biz shaharda ko‘rayotgan ko‘plab yechimlardan farq qiladimi?
Biz hech qachon loyihalarimizni ko‘chirmaymiz va ularni turli developerlarga sotmaymiz. Dizaynerlar tomonidan bitta loyihani ishlab chiqish va uni turli mijozlarga nusxalash vijdonsizlik hisoblanadi. Bizning har bir loyihamiz mijozning aniq maqsadlari uchun qilingan ulkan noyob ishdir. Biz ixtisoslashadigan asosiy yo‘nalish — bu xizmatlar to‘plami, tushunchalar bo‘lib, men ularni tayyor mahsulotlar deb atayman.
Investorlar, ishlab developerlar yoki yer egalari bizga murojaat qilganda, biz obyektning falsafasi, konsepsiyasiga alohida e’tibor qaratamiz va developer uchun sarmoyaviy jihatdan foydali va xaridor uchun qiziqarli qilish uchun harakat qilamiz. Birinchi, biz yer uchastkasi va raqobat muhitini tahlil qilamiz, keyin loyiha konsepsiyasini ishlab chiqamiz. Shundan keyingina arxitektura, ishchi hujjatlar, ekspertizaga o‘tamiz. Peyzaj dizayni va interyerda biz birinchi konsepsiya bosqichida umumiy tushunchaga ega bo‘lamiz.
Hamma narsani bitta tayyor mahsulotga aylantiramiz, uni qadoqlaymiz, sotishga tayyorlaymiz va bozorga chiqaramiz. Biz faqat bitta narsa bilan ishlamaymiz, balki konsepsiya haqida to‘liq o‘ylaymiz. Ishlab chiquvchilar bizga alohida xizmatlar: biznes markazlari, restoranlar, savdo majmualari, xususiy uylar va kvartiralar uchun arxitektura va interyer uchun murojaat qilishadi. Biroq, har bir loyihaga alohida yondashuvni saqlaymiz.
Sizningcha, ko‘plab yangi binolar va qurilish bumi eski Toshkentning ruhini o‘ldirmaydimi?
Yo‘q, bizning shahrimiz tarixiy arxitektura bilan to‘la emas. Aksincha, poytaxtlar urbanizatsiyaga muhtoj. Yangi Toshkent loyihasi va Yangi O‘zbekiston ko‘chasi allaqachon natijalarni ko‘rsatmoqda. Toshkent Petronas minoralari yoki Eyfel minorasi kabi o‘zining yorqin diqqatga sazovor joylariga muhtoj. Odamlar o‘zgarishlarga qarshi, ammo bu har doim iqtisodiy o‘sishni ta’minlaydi. Nima qilsak ham, biz inson uchun, u bu makonda baxtli yashashi uchun qilamiz.
Siz yangi narsalarni amalga oshirishga muvaffaq bo‘ldingizmi?
Biz boshqa mamlakatlar tajribasiga e’tibor qaratib, bozorimizni bashorat qilishga harakat qilamiz. Biz loyihalar haqida kamida 3−5 yil oldin o‘ylaymiz. Mijozlarimiz 17 yillik tajribamizga ishonishadi. Loyihalar o‘z vaqtida oshkor bo‘lganda, mijozlar xatar oqlanganligini tushunishadi.
Sizning sohangizda muammolar bormi?
Qurilish bumi katta yutuqlarga erishdi. Davlat vakolatsiz kompaniyalar foydalanishga topshirib bo‘lmaydigan obyektlarni qura olmasligi uchun bu jarayonni murakkablashtiradi, — va to‘g‘ri qiladi. Biz konferensiyalarda muammoli masalalarni ko‘taramiz, yechimlarni topishga harakat qilamiz. Developerlar uyushmasi bozor o‘yinchilaridan fidbek oladi va muntazam ravishda davlat organlariga tanqidiy mulohazalar bilan xat yozadi.
Yaqin kelajakda qanday rejalaringiz bor?
Bu yil mening strategik maqsadim tashqi bozorlardagi ishtirokimizni kengaytirishdir. Biz loyihalar sifatini oshiramiz, jamoani muntazam ravishda o‘qitamiz, malakamizni oshiramiz.

В статье Маркетинговая ассоциация Узбекистана знакомит заказчиков с Safronova Project Studio и ее основательницей Любовью Сафроновой, архитектором-дизайнером международного уровня, победительницей международных конкурсов, почетным членом Союза дизайнеров и архитекторов Узбекистана и России. Она создала первую в Узбекистане «Неделю дизайна и архитектуры UDAW».
«Мы выражаем благодарность Маркетинговой ассоциации Узбекистана, которая совместно с Союзом архитекторов Узбекистана выделила экспертов в области архитектурного проектирования и дизайна, основываясь на опыте, качестве и безопасности их проектов. Для нас большая честь быть среди ведущих компаний на рынке Узбекистана и рассказать о целях и миссии нашей компании, наших достижениях и конкурентных преимуществах», — сказала Любовь Сафронова.
Safronova Project Studio (Design House) более 17 лет занимается архитектурным проектированием, ландшафтным дизайном, благоустройством территорий, дизайном экстерьеров и интерьеров, а также fee-девелопментом. В портфолио компании тысячи реализованных проектов в Узбекистане, Германии, Польше, ОАЭ, России, странах СНГ и Центральной Азии, включая ТРЦ Samarqand Darvoza, ТРЦ Mega Planet, резиденцию Mirabad Avenue, жилые комплексы Modera Towers, Infinity, Imperial, Nirvana, Ecopark и Central park, International Talent Academy, строительный центр Rabad.
Любовь Сафронова рассказала о создании и упаковке архитектурных проектов, строительном буме и яркой доминанте, которой не хватает Ташкенту.
Маркетинговая ассоциация Узбекистана выбрала ваше бюро как одну из ведущих компаний в стране. Как вы к этому относитесь?
Если проехать по Ташкенту, почти на каждом перекрестке можно увидеть результаты наших трудов. Думаю, для горожан, предпринимателей и инвесторов важно узнать, кто может создать такие же эффективные решения для их проектов.
Как появилась компания Safronova Project Studio? Как она росла и развивалась?
В детстве я любила рисовать, и в 10 лет меня отдали в школу искусств. Позже я успешно окончила Архитектурно-строительный институт. С первого курса работала по профессии, что помогло мне быстро вырасти до креативного директора. Защитив диплом на высокий балл, я получила рекомендации от научной руководительницы, которая представила меня компании MTS. Для них я сделала дизайн-проект офиса. Затем ко мне обратилась компания Ucell с заказом на полный ребрендинг. Через год я выиграла международный конкурс в Москве, что стало значимым витком в моей карьере. Вскоре я самостоятельно открыла бюро Gaudi decor, позже переименованное в Design House — за 13 лет это имя стало брендом на рынке Узбекистана, — а несколько лет назад провела ребрендинг на Safronova Project Studio.
Сейчас моя команда — это 40 специалистов высокого уровня. Также у нас есть лицензия на проектирование IV категории, мы можем проектировать высотные здания в 50 этажей. Мы тесно работали с холдингом Orient Group и брендом Golden House, делали им все концепты проектов. Поэтому у нашей компании случился уникальный опыт: мы стояли у истоков сферы девелопмента, помогли взрастить серьезные бренды, которые достигли своих высот. Сегодня мы работаем со всеми ключевыми девелоперами на международном рынке. В 2013 году мы открыли филиал в России, быстро заняли там одну из ведущих позиций. Сейчас фокусируемся на рынках стран СНГ и Центральной Азии, а также международных проектах в Европе и ОАЭ.
Чем ваше бюро отличается от других компаний на рынке?
Наше главное отличие — мы стояли у истоков девелопмента на рынке Узбекистана как архитекторы и дизайнеры. Мы смогли получить огромный опыт, и сейчас пытаемся менять сферу девелопмента к лучшему, изучая опыт развитых государств. Я ежегодно летаю на международные конференции по недвижимости, проектированию и дизайну, являюсь спикером крупных международных конференций. Моя главная цель — создавать не просто архитектуру, а готовый продукт, который выходит на рынок и (к радости девелоперов) является успешным в продажах.
Проект успешен тогда, когда он интересен покупателям и люди мечтают в нем жить. Для того чтобы его создать, мы до начала проектирования и работы над концептом проводим огромную аналитическую и исследовательскую работу. У нас есть экспертный опыт на рынке Узбекистана: мы хорошо понимаем ментальность и представляем, как все здесь должно быть устроено, поэтому попадаем в точку со своими проектами. Наш опыт и ту полезную модель, которую мы используем работе, мы уже успешно применяем на международных рынках.
Мы создаем уникальные проекты, уделяя внимание как оригинальному дизайну, так и функциональности. Наши проекты отвечают требованиям современных горожан, которые ценят качество жизни, комфорт и уникальность.
Миссия нашей компании — делать людей счастливыми, осуществляя их мечты о премиальной жизни, развивая города и предлагая креативную архитектуру, заботясь о природе и органично вписывая здания в ландшафт.
Наша цель — реализовать как можно больше проектов, делая жизнь красивой, комфортной и безопасной, принося пользу обществу и окружающей среде. Мы стремимся придерживаться высоких стандартов качества и расширяться на международном рынке.
А у проектов есть отличия от множества типовых решений, которые мы видим в городе?
Мы никогда не копируем свои проекты и не продаем их разным девелоперам. Со стороны проектировщиков недобросовестно разработать один проект и клонировать его разным заказчикам. Каждый наш проект — это огромная уникальная работа, проделанная под конкретные цели клиента. Основное направление, на котором мы специализируемся, — это комплекс услуг, концепты или, как я их называю, готовые продукты.
Когда к нам обращаются инвесторы, девелоперы или владельцы земельных участков, мы уделяем особое внимание философии, концепции объекта и делаем проекты такими, чтобы они были инвестиционно выгодными для девелопера и интересными для покупателя. Сначала проводим аналитику земельного участка и конкурентной среды, далее разрабатываем концепцию проекта. Только после этого мы приступаем к архитектуре, рабочей документации, экспертизе. По ландшафтному дизайну и интерьерам у нас есть понимание уже на этапе первого концепта.
Мы превращаем все в единый готовый продукт, который упаковываем, готовим к продаже и выпускаем на рынок. Мы не работаем с чем-то одним, а целиком обдумываем концепт. Девелоперы обращаются к нам и за отдельными услугами: архитектура и интерьеры для бизнес-центров, ресторанов, торговых комплексов, частных домов и квартир. Однако к каждому проекту сохраняем особый подход.
Как вы думаете, множество новостроек и бум строительства не убивают душу старого Ташкента?
Нет, наш город мало наполнен исторической архитектурой. Напротив, столицам нужна урбанизация. Проект «Янги Тошкент» и улица Yangi Oʻzbekiston уже показывают результаты. Ташкенту нужны свои яркие достопримечательности, как Башни Петронас или Эйфелева башня. Люди против изменений, но это всегда дает рост экономики! Все, что мы делаем, мы делаем для человека, чтобы ему было счастливо жить в этом пространстве.
Вам удается внедрять что-то новое?
Мы стараемся предсказывать наш рынок, ориентируясь на опыт других стран. Мы концептами думаем минимум на 3−5 лет вперед. Наши клиенты доверяют нашему 17-летнему опыту. Когда проекты приходятся ко времени и раскрываются, клиенты понимают, что риск был оправдан.
Есть ли в вашей отрасли проблемы?
Строительный бум набрал большие обороты. Государство усложняет процесс, чтобы некомпетентные компании не могли строить объекты, которые невозможно ввести в эксплуатацию, — и правильно делает. Мы поднимаем проблемные вопросы на конференциях, пытаемся найти решения. Ассоциация девелоперов получает фидбек от игроков рынка и регулярно пишет письма с замечаниями в государственные органы.
Какие у вас планы на ближайшее время?
Моя стратегическая цель на этот год — расширить наше присутствие на зарубежных рынках. Мы поднимаем качество проектов, регулярно обучаем команду, повышаем квалификацию.