Shohimardonga kirishda joylashgan “Oq-qiya” bojxona punkti uzluksiz rejimga o‘tdi. Bu haqda Bojxona qo‘mitasi matbuot xizmati xabar berdi.
26-iyuldan Farg‘ona viloyati bojxona boshqarmasining “Farg‘ona” chegara bojxona posti hamda Shohimardonga kirish qismida joylashgan “Oq-qiya” bojxona punkti tunu kun ishlash rejimiga o‘tkazildi.
Endilikda Shohimardonga dam olgani borayotgan fuqarolar bu bojxona obyektlari orqali istalgan vaqtda harakatlanishlari mumkin.
Qayd etilishicha, bu 18-iyul kuni Qirg‘iziston prezidenti Sadir Japarovning O‘zbekistonga tashrifi doirasida ikki mamlakat davlat rahbarlarining uchrashuvidagi kelishuvlar doirasida amalga oshirilgan.
Shundan so‘ng, O‘zbekiston va Qirg‘iziston bojxona hamda chegara xizmati rahbarlari Farg‘ona viloyatidagi chegara-bojxona postlari faoliyatini birgalikda ko‘zdan kechirdi.
Unda yangi bojxona postlarini tashkil etish va mavjudlaridan samarali foydalanish, bojxona postlarida tirbandliklarning oldini olish imkoniyatlar tahlil qilindi.
Yil boshida O‘zbekiston va Qirg‘iziston o‘rtasida yangi chegara punkti ochilishi ma’lum qilindi. Yil oxirigacha Uchqo‘rg‘on va Kengsoy bojxona postlarini qurib, foydalanishga topshirish rejalashtirilgan.
2022-yilning dekabrida Qirg‘iziston va O‘zbekiston chegarani kesib o‘tishda pasport nazoratini yengillashtirishga kelishib olgandi.
Yanvar oyiga kelib, 2006-yildagi hukumatlararo bitimga tegishli o‘zgartirishlar kiritildi. Hujjatga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish bo‘yicha bayonnomalar almashinuvi 27-yanvar kuni Shavkat Mirziyoyevning Bishkekka tashrifi doirasida bo‘lib o‘tdi.
Aprel oyida prezident Qirg‘iziston bilan chegarani ID-karta orqali kesib o‘tish to‘g‘risidagi shartnomani ratifikatsiya qilish to‘g‘risidagi hujjatni imzoladi. May oyida Qirg‘iziston tomoni ham bu bo‘yicha tegishli qonun loyihasini qabul qildi. Sentabrga borib, 4ta postda ID-karta bilan Qirg‘izistonga o‘tish tartibi yo‘lga qo‘yildi.

Два таможенных поста на границе Узбекистана и Кыргызстана перешли на круглосуточный режим работы, сообщил Таможенный комитет.
С 26 июля без перерывов работает пост «Фергана», а также пост «Ок-кия» на въезде в эксклав Шахимардан. «Граждане, едущие в Шахимардан на отдых, получили возможность пересекать эти посты в любое время», — говорится в сообщении.
Как отмечается в анонсе, решение было согласовано на переговорах президентов Шавката Мирзиёева и Садыра Жапарова 18 июля. Представители двух стран рассмотрели задачи по организации более эффективной работы на пограничных переходах.
Помимо прочего, обсуждались возможности для открытия новых и расширения действующих пограничных постов. Ожидается, что это позволит избежать скопления людей и транспорта на узбекистанско-кыргызстанской границе.
В мае 2023 года сообщалось, что Ташкент и Бишкек намерены возобновить работу трех пунктов пропуска на границе. Тогда же появилось видео со сносом стены, построенной со стороны Узбекистана в 2010 году.
УзА в феврале рассказывало о строительстве нового погранперехода Учкургон — Кенгсай между Наманганской областью Узбекистана и Джалал-Абадской областью Кыргызстана. Его планируется открыть до конца нынешнего года.