Yangiyo‘l tumani hokimi Odiljon Ataullayev Xitoyning “Ecomoto” kompaniyasi vakillari bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Unda tomonlar tumanda skuter ishlab chiqarishni tashkil etish bo‘yicha memorandum imzolashdi.
Loyiha qiymatida $10 mlnni tashkil etib, buning uchun to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiya yo‘naltiriladi. Natijada 50ta doimiy ish o‘rnini yaratish rejalashtirilgan.
Qayd etilishicha, loyihada ko‘rsatilgan zamonaviy va raqobatbardosh elektroskuterlar 2025-yilning 2-choragidan boshlab Yangiyo‘l tumanida ishlab chiqarila boshlanadi.
Yil boshida Xitoyning “Lanzhou Guangtong New Energy Automobile” kompaniyasi Andijonda elektrobus va elektroskuterlar ishlab chiqarishni rejalashtiriayotgani ma’lum bo‘lgandi.
Avvalroq hukumat qarori bilan ayrim qarorlarga avtomobil yo‘llarida harakat xavfsizligini ta’minlashga qaratilgan o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritilgandi.
Hujjat bilan elektrosamokatlarga 10 km/soat tezlikdan yuqori harakatlanish taqiqlandi. Individual harakatlanish vositalarini boshqarishda odam tashish yoki telefondan foydalanishga ruxsat berilmaydi. Ularda tashiladigan yuklar uzunligi va kengligi esa 50 smdan oshmasligi kerak.

В Янгиюльском районе планируется наладить производство электроскутеров, сообщила пресс-служба хокимията Ташкентской области.
Хоким района Одилжон Атауллаев провел встречу с представителями совместного предприятия Ecomoto. Гости рассказали о планах совместно с инвесторами из Китая создать производство.
По итогам встречи был подписан меморандум о сотрудничестве. Для создания завода планируется внести прямые иностранные инвестиции на $10 млн.
Запустить производство предполагается во втором квартале 2025 года. На предприятии будут постоянно трудоустроены 50 человек.
На предыдущей неделе китайская компания Da Fu открыла в Янгиюльском районе завод металлоконструкций. Ежегодно он может выпускать до 500 тонн продукции с возможностью расширения производства.