Qozog‘istonda O‘zbekiston savdo uyi va biznes markazini ochish rejalashtirilmoqda. Bu haqda Savdo-sanoat palatasi matbuot xizmati xabar berdi.
7-avgust kuni Ostona shahrida Shavkat Mirziyoyevning Qozog‘istonga tashrifi doirasida O‘zbekiston-Qozog‘iston ishbilarmonlar kengashining navbatdagi yig‘ilishi o‘tkazildi.
Tadbirga palata raisi o‘rinbosari Dilshod Rasulov hamda Qozog‘iston tashqi savdo palatasi boshqaruvi raisi Murat Karimsakovlar raislik qildi. Unda ikki mamlakat tarmoq idoralari rahbarlari hamda 70dan ortiq ishbilarmon doira vakillari ishtirok etdi.
Joriy yilning 1-may holatiga ko‘ra, O‘zbekistonda Qozog‘iston kapitali ishtirokidagi 1103ta korxona faoliyat ko‘rsatmoqda. Shundan 323tasi qo‘shma korxona, 790tasi esa to‘liq Qozog‘iston ishtirokidagi kompaniyalar hisoblanadi.
Mazkur korxonalar savdo, transport va logistika, qurilish materiallari va xalq iste’moli mollari ishlab chiqarish sohalarida mehnat qilmoqda.
Delegatsiyalar rahbarlari ikki mamlakat o‘rtasidagi serqirra hamkorlikning strategik mohiyatini qayd etib, bu borada ishbilarmon doiralarning faol hamkorligi muhim o‘rin tutishini ta’kidladi.
Yig‘ilishda tashqi savdo va ikki mamlakat korxonalari hamda tashkilotlari hamkorligining istiqbolli yo‘nalishlari, jumladan, sanoat, logistika, ayollar tadbirkorligi, qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat sohasiga oid masalalar muhokama qilindi.
Toshkent xalqaro arbitraj markazi va Qozog‘iston milliy tadbirkorlar palatasining “Atameken” arbitraj markazi o‘rtasida hamkorlik memorandumi imzolandi. Hujjat ikki mamlakat tadbirkorlari o‘rtasidagi nizolarni hal qilish uchun huquqiy asosni mustahkamlashga xizmat qilishi kutilmoqda.
Yig‘ilish yakunida ikki mamlakat ishtirokida o‘zaro bayon imzolandi. U Qozog‘istonda O‘zbekiston savdo uyi va biznes markazini ochish hamda Toshkentda Qozog‘iston-O‘zbekiston biznes assotsiatsiyasini tashkil etishni nazarda tutadi.
Avvalroq O‘zbekiston va Qozog‘iston hukumatlari o‘rtasida “Markaziy Osiyo” xalqaro sanoat kooperatsiyasi markazi faoliyatini tartibga solish to‘g‘risidagi bitim tasdiqlangani haqida xabar berilgandi.

В Астане прошло очередное заседание Узбекистанско-Казахстанского делового совета, сообщила Торгово-промышленная палата.
Замглавы ТПП Дильшод Расулов и руководитель Внешнеторговой палаты Казахстана Мурат Каримсаков выступили сопредседателями мероприятия. На нем присутствовали главы отраслевых объединений и более 70 представителей бизнеса обеих стран.
Стороны обсудили развитие двустороннего многостороннего сотрудничества и роль бизнеса в нем. На 1 мая в Узбекистане работали 1103 компании с казахстанским участием.
Из них 323 фирмы имели статус совместных предприятия, еще 790 полностью принадлежали казахстанским учредителям. Большая их часть работает в сферах торговли, транспорта и логистики, производства стройматериалов и товаров народного потребления.
На встрече рассматривались возможности сотрудничества по ряду перспективных направлений. В их числе — промышленность, логистика, женское предпринимательство, сельское хозяйство и пищевая отрасль.
Ташкентский международный арбитражный центр подписал меморандум о сотрудничестве с Арбитражным центром национальной палаты предпринимателей «Атамекен». Ожидается, что он станет правовой основой для решения споров между бизнесом двух стран.
По итогам встречи был подписан совместный протокол. Он предусматривает открытие в Казахстане торгового дома и бизнес-центра Узбекистана, а также учреждение в Ташкенте Узбекско-казахской бизнес-ассоциации.