Avvalroq Shavkat Mirziyoyev temir yo‘l sohasida olib borilayotgan islohotlar taqdimoti bilan tanishgani haqida xabar berilgandi.
Yig‘ilishda 50ta lokomotiv sotib olish va modernizatsiya qilish rejalari haqida ma’lum qilindi. “O‘zbekiston temur yo‘llari” raisi v.b Zufar Narzullayev “O‘zbekiston 24” telekanali bilan suhbatda bu davlat kafolati ostidagi kreditlar jalb qilinmasdan bosqichma-bosqich amalga oshirilishini qayd etdi.
“Bir yilda 50ta [lokomotiv] olib kelinmaydi, bu ehtiyojimizni o‘rganib har yili [sotib olamiz]. Qolgan lokomotivlar eskirishi inobatga olingan holda, 2033-yilgacha olib kelinadi”, — dedi Zufar Narzullayev.
Shuningdek, 70ta yengil vagonni rekonstruksiya qilish uchun $50 mln ajratish rejalashtirilgan. Narzullayevning so‘zlariga ko‘ra, ish kompaniya zavodida olib boriladi — vagonlar 24 metrdan 26 metrgacha uzaytiriladi va yangi standartlarga muvofiq yangilanadi.
Yana $70 mln yuk vagonlarini ishlab chiqarishga sarflanadi. “O‘zbekiston temur yo‘llari"ning rejalariga $30 mlnlik uchta vagon zavodini modernizatsiya qilish kiradi.
Iqtisodiyot va moliya vazirligi tavsiyasi bilan kompaniyani o‘zgartirish jarayoniga “xalqaro to‘rtlik"ka kiruvchi “PwC” kompaniyasi maslahatchilari jalb qilinganini bildirdi Narzullayev. Kompaniya bilan transformatsiya jarayoni olib borilmoqda.
Joriy yilning birinchi va ikkinchi choragida “O‘zbekiston temur yo‘llari” foyda solig‘ini to‘lab, moliyaviy holatining yaxshi tomonga o‘zgarishiga sabab bo‘ldi. Narzullayevning so‘zlariga ko‘ra, kompaniya yilni foyda bilan yakunlashni kutmoqda.
Avvalroq “O‘zbekiston temir yo‘llari” yuqori tezlikda harakatlanuvchi “Afrosiyob” elektrpoyezdlarining ertalabki jadvaliga o‘zgartirish kiritishni rejalashtirayotgani haqida xabar berilgandi.

Как ранее писал Spot, Шавкат Мирзиёев 6 августа ознакомился с презентацией реформ в железнодорожной сфере.
На совещании стало известно о планах купить и модернизировать 50 локомотивов. Руководитель «Узбекистон темур йуллари» Зуфар Нарзуллаев в разговоре с O’zbekiston 24 пояснил, что это будет сделано поэтапно без привлечения кредитов под государственные гарантии, как раньше.
«Все 50 [локомотивов] не прибудут за один год — мы изучим потребность и каждый год [будем закупать]. По мере устаревания оставшихся локомотивов [будет куплен] очередной, и к 2033 году будут поставлены все локомотивы», — заявил глава УТЙ.
Также планируется выделить $50 млн на реконструкцию 70 пассажирских вагонов. По словам Нарзуллаева, работы будут вестись на принадлежащем УТЙ заводе — вагоны удлинят с 24 до 26 метров и обновят в соответствии с современными стандартами.
Еще $70 млн будет направлено на производство грузовых вагонов. В планы УТЙ входит модернизация трех вагонных заводов за $30 млн, сейчас по этим проектам составляются технико-экономические основания.
К процессу трансформации УТЙ по рекомендации Минэкономфина привлечены консультанты из входящей в «большую четверку» компании PwC, отметил Нарзуллаев. При их помощи идет обновление корпоративных практик.
В первом и втором кварталах текущего года УТЙ уплатила налог на прибыль, что указывает на финансовое оздоровление. По словам Нарзуллаева, компания рассчитывает закончить год с прибылью.
Ранее Spot писал, что УТЙ внесет $255 млн в проектную компанию по строительству железной дороги Китай-Кыргызстан-Узбекистан.