Toshkent viloyatining Oqqo‘rg‘on tumanida fotoelektrik tomchilatib sug‘orish tizimi ishga tushdi, deya xabar berdi viloyat hokimligi matbuot xizmati.
180 metr chuqurlikdagi quduqdan suv chiqarish nasosi umumiy quvvati 7,5 kVt/soat bo‘lgan quyosh fotopanellari tomonidan ishlab chiqarilgan elektr energiyasida ishlaydi.
Tashabbus Birlashgan Millatlar Tashkilotining Taraqqiyot Dasturi va Yevropa Ittifoqi bilan birgalikda “EU-AGRIN” loyihasi doirasida amalga oshirildi.
O‘rnatish umumiy maydoni 3 gektardan ortiq yordamchi uchastkalari bo‘lgan 20 dan ortiq xonadonlarga xizmat ko‘rsatishi mumkin. Shu bilan birga, standart tomchilatib sug‘orish bilan solishtirganda suvni tejash 60%ga yetadi.
Nasos ayni paytda 10ta xonadonga qarashli 0,8 gektar yer maydonini suv bilan ta’minlamoqda.
Ortiqcha ishlab chiqarilgan elektr energiyasi davlatga sotiladi va tushum quduqlarni saqlash va tizimni boshqarishga sarflanadi.
Yevropa Ittifoqining O‘zbekistondagi delegatsiyasining hamkorlik bo‘limi boshlig‘i Vim Riepman loyihaning qishloq xo‘jaligini barqaror rivojlantirishdagi rolini ta’kidladi.
Muqobil energiya manbalari oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlaydi, fermerlar daromadini oshiradi, dedi u.
Shuningdek, “Toshkent viloyati suv ta’minoti” korxonasi tomonidan turli hududlardagi gidrotexnik inshootlarga quyosh batareyalari o‘rnatilmoqda. Yil oxirigacha 3933 dona fotopanel o‘rnatish rejalashtirilgan.

Система фотоэлектрического капельного орошения начала работу в Аккурганском районе Ташкентской области, сообщила пресс-служба регионального хокимията.
Насос для выкачки воды из скважины на глубине 180 м работает на электроэнергии, вырабатываемой солнечными фотопанелями общей мощностью 7,5 кВт*ч. Инициатива реализована совместно с Программой развития ООН и Евросоюзом в рамках проекта EU-AGRIN.
Установка может обслуживать свыше 20 домохозяйств с подсобными хозяйствами общей площадью свыше 3 гектаров. При этом по сравнению со стандартным капельным орошением экономия воды достигает 60%.
В настоящее время насос снабжает водой участки на 0,8 га, принадлежащие 10 домохозяйствам. Излишки полученной электроэнергии продаются государству, а выручка от этого идет на обслуживание скважины и управление системой.
Глава отдела сотрудничества представительства ЕС в Узбекистане Вим Риэпман отметил роль проекта в устойчивом развитии сельского хозяйства. Альтернативные источники энергии позволят обеспечить продовольственную безопасность и увеличить доходы фермеров, отметил он.
Кроме того, предприятие «Тошкент вилояти сув таъминоти» устанавливает солнечные панели на гидросооружениях в разных районах. До конца года планируется установить 3933 фотопанелей.