Joriy yilning 9-sentabr kuni Rossiya bosh vaziri Mixail Mishustin O‘zbekiston bosh vaziri Abdulla Aripov bilan muzokaralar o‘tkazdi. Bu haqda Vazirlar Mahkamasi matbuot xizmati xabar berdi.
So‘nggi yetti yilda ikki mamlakat o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi 2,5 barobarga oshib, 2023-yilda $10 mlrdni tashkil etdi. Joriy yil boshidan buyon ko‘rsatkich 30%ga o‘sdi, kelgusi yillarda uni $30 mlrdga yetkazish ko‘zda tutilgan.
Qo‘shma investitsiya loyihalarining umumiy portfeli $60 mlrdga baholanmoqda, Rossiya ishtirokidagi korxonalar soni esa 3 mingdan oshdi. Hamkorlik energetika, tog‘-metallurgiya, to‘qimachilik, kimyo va boshqa sohalarni qamrab oladi.
Har ikki yo‘nalish bo‘yicha sayyohlar oqimi 1,2 mln nafardan oshdi. Xususan, o‘tgan yili Rossiyadan O‘zbekistonga 700 ming kishi yoki har o‘ninchi xorijiy sayyoh kelgan, deya qayd etdi Aripov.
Bundan tashqari, O‘zbekiston bosh vaziri mamlakatda Rossiya oliy o‘quv yurtlarining 14ta filiali faoliyat yuritayotganini ta’kidladi. Hozirda Bauman nomidagi Moskva davlat texnika universiteti va Butunrossiya tashqi savdo akademiyasining filiallarini ochishga tayyorgarlik ko‘rilmoqda.
Mishustin, o‘z navbatida, O‘zbekistonda yuqori texnologiyali sanoatning rivojlanishiga alohida e’tibor qaratdi. Toshkentdagi “Texnopark” majmuasi va u yerda olib borilgan ilmiy-tadqiqot va loyihalash ishlari Rossiya Bosh vazirida “taassurot qoldirgani"ni qayd etdi.
Mahalliy bozorda Rossiya bozorlarining faolligi tez sur’atlar bilan o‘sdi. Rossiya tomoni boshqa sohalarda ham hamkorlikni rivojlantirishni taklif qildi.
Xususan, O‘zbekistonda dronlarni ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish rejalashtirilmoqda. Mishustin “fuqarolik aviatsiyasida uchuvchisiz uchish apparatlari va ularning komponentlarini ishlab chiqarishni mahalliylashtirish” imkoniyatlari o‘rganilayotganini qayd etdi.
Shuningdek, rossiyalik investorlar polimer materiallar ishlab chiqarishni tashkil etishni belgilashmoqda. Temir yo‘l muhandisligi quvvatlarini yaratish bo‘yicha “prinsipial qaror” allaqachon qabul qilingan.
Uchrashuv yakunida tomonlar “Agroekspress” loyihasini amalga oshirish bo‘yicha kelishuv imzoladilar. Bundan tashqari, O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasida dori vositalarini markirovkalash kodlari almashinuvi yo‘lga qo‘yiladi.

Председатель правительства России Михаил Мишустин 9 сентября провел переговоры с узбекистанским коллегой Абдуллой Ариповым. Об этом сообщила пресс-служба Кабмина.
За последние семь лет объем торговли между странами увеличился в 2,5 раза и на 2023 год составил $10 млрд. С начала нынешнего года отмечается рост еще на 30%, а в ближайшие годы планируется довести его до $30 млрд.
Общий портфель совместных инвестпроектов оценивается в $60 млрд, а число предприятий с российским участием превысило 3 тысячи. Кооперация охватывает энергетическую, горно-металлургическую, текстильную, химическую и другие отрасли.
Туристический поток в обоих направлениях превысил 1,2 млн человек. В частности, из России в Узбекистан за прошлый год прибыло 700 тыс. человек или каждый десятый иностранный турист, указал Арипов.
Кроме того, узбекистанский премьер отметил работу в стране 14 филиалов российских вузов. Сейчас идет подготовка к открытию филиалов МГТУ имени Баумана и Всероссийской академии внешней торговли.
Мишустин, в свою очередь, выделил развитие высокотехнологичных отраслей в Узбекистане. Российского премьера «впечатлил» ташкентский комплекс Texnopark, проводящиеся в нем исследования и конструкторские работы.
Отмечался стремительный рост активности российских маркетплейсов на местном рынке. Российская сторона предложила развивать сотрудничество и в других направлениях.
В частности, планируется наладить в Узбекистане производство дронов. Идет изучение возможностей для «локализации выпуска гражданских беспилотных авиационных систем и их компонентов», заявил Мишустин.
Также российские инвесторы планируют организовать производство полимерных материалов. Уже принято «принципиальное решение» по созданию мощностей железнодорожного машиностроения.
По итогам встречи стороны подписали соглашение о реализации проекта «Агроэкспресс». Кроме того, Узбекистан и РФ наладят обмен кодами маркировки лекарственных препаратов.