Soliq va bojxona imtiyozlarini berishni nazarda tutuvchi ayrim hujjatlarga o‘zgartirishlar va qo‘shimcha kiritish, shuningdek, ba’zilarini o‘z kuchini yo‘qotgan deb hisoblash to‘g‘risidagi prezident farmoni qabul qilindi.
Unga ko‘ra, 2025-yil 1-yanvardan yo‘lovchilarni yagona tariflar bo‘yicha tashish xizmatlarini ko‘rsatish aylanmasi hamda nogironligi bo‘lgan shaxslarning jamoat birlashmalari yagona ishtirokchisi hisoblangan yuridik shaxslar tomonidan realizatsiya qilinadigan tovarlar va xizmatlar uchun qo‘shilgan qiymat solig‘i bo‘yicha imtiyozlar bekor qilinadi.
Bunda yangi yildan boshlab yagona tarif bo‘yicha yo‘lovchi tashish xizmatlari uchun QQS imtiyozlari to‘xtatiladi. Hozirda ular shahar jamoat transporti (taksidan tashqari) va shaharlararo poyezdlar uchun amal qiladi.
Shuningdek, yangi barpo etilayotgan bog‘lar, tokzorlar va tutzorlar egallagan yerlar uchun yuridik shaxslardan olinadigan yer solig‘ini to‘lashdan ozod qilish tarzidagi imtiyozni bekor qilgan holda, mazkur yer uchastkalari bo‘yicha soliq stavkasi 50%ga kamaytiriladi.
Avvalroq “Spot” jamoat transportini boshqarishning yagona intellektual tizimi joriy etilishi haqida yozgandi.
Mazkur tizim orqali haydovchilar ishi va pul tushumlarining nazorati, avtobuslar texnik holatini monitoring qilish ishlari amalga oshiriladi.

Шавкат Мирзиёев 18 сентября подписал указ, вносящий поправки в систему налоговых и таможенных льгот. Об этом сообщил канал правовой информации Минюста.
С 1 января 2025 года отменяются льготы по НДС для оборота по реализации товаров и услуг юрлицами, единственным учредителем которых числятся объединения лиц с инвалидностью. Сейчас они освобождаются от НДС при условии, что лица с инвалидностью составляют минимум 50% работников и на них приходится не менее 50% фонда оплаты труда.
Также с нового года прекращается действие льгот по НДС для услуг по перевозке пассажиров по единым тарифом. В настоящее время они действуют для городского общественного транспорта (кроме такси) и пригородных поездов.
Кроме того, отменяется освобождение от земельного налога участков, на которых созданы новые сады, виноградники и плантации тутовника. Вместе с тем налог с этих участков будет снижаться на 50%.
Ранее Spot писал, что при покупке земли под застройку ставка земельного налога будет снижаться наполовину.