Avgust oyida milliy valyutadagi bank depozitlari bo‘yicha o‘rtacha stavkalar 19,8%gacha oshdi. Bu haqda Markaziy bank xabar bermoqda.
12 oygacha bo‘lgan depozitlar bo‘yicha daromadlilik iyul oyidagi pasayishni qisman qoplagan holda 18,4%gacha oshdi. Muddati bir yildan ortiq bo‘lgan depozitlar segmentida daromadlilik 2023-yilning noyabr oyidan beri birinchi marta 20,7%ni tashkil etdi.
Rekord yangilanganidan keyin jismoniy shaxslar uchun depozit stavkalari biroz pasaydi — 22% gacha. Qisqa muddatli segmentdagi ko‘rsatkich 20,8% (+0,2%) gacha o‘sdi, uzoq muddatli segmentda u 22,3% (-0,1%) gacha kamaydi.
Yuridik shaxslar depozitlari bo‘yicha o‘rtacha stavka yana 17,8% gacha ko‘tarilib, iyun darajasiga yaqinlashdi.
Muddati bir yildan kam bo‘lgan depozitlar bo‘yicha daromadlilik 17,7% (+1,2 foiz punkti), uzoq muddatli depozitlar bo‘yicha esa 17,7% (+0,8 foiz punkti)gacha o‘sganini ko‘rsatdi.
Xorijiy valyutadagi depozitlar bo‘yicha o‘rtacha stavka 4,7% darajasida saqlanib qoldi. Qisqa muddatli depozitlar bo‘yicha rentabellikning biroz o‘sishi (3,3%) bir yildan ortiq vaqt davomida hisobvaraqlar bo‘yicha daromadlilikning pasayishi bilan birga keldi.
Jismoniy shaxslar uchun depozit stavkalarida keskin pasayish kuzatildi, bu 2023-yilning may oyidan beri birinchi marta 4,6%ga tushdi. Bir yilgacha bo‘lgan segmentda rentabellik 3%ga yetdi (-0,5 foiz punkti), uzoq muddatli hisoblar uchun esa o‘tgan noyabr oyidan beri birinchi marta 5,2% (-0,7 foiz punkti)ga tushdi.
Shu bilan birga, korporativ xorijiy valyutadagi depozitlar bo‘yicha stavkalarning o‘sishi kuzatildi — ular 5,5%ga (+2%) yetdi. Bu muddat bir yildan ortiq bo‘lgan depozitlar bo‘yicha ularning 6,6% (-0,4 foiz punkti)gacha kamayganiga qaramay sodir bo‘ldi.
Markaziy bankning asosiy stavka bo‘yicha e’lonida ta’kidlanishicha, amaldagi pul-kredit siyosati milliy valyutadagi depozitlarning jozibadorligini ta’minlamoqda.
Bu aholining jamg‘arma faolligini rag‘batlantiradi va talab muvozanatini saqlashga yordam beradi, deb ta’kidladi regulyator.

В августе средние ставки по банковским депозитам в национальной валюте выросли до 19,8%. Об этом сообщает Центральный банк.
Доходность вкладов на срок до 12 месяцев увеличилась до 18,4%, частично отыграв июльский спад. В сегменте вкладов сроком больше года она составила 20,7% впервые с ноября 2023 года.
Ставки по вкладам для физических лиц после обновления рекорда немного снизились — до 22%. Показатель в краткосрочном сегменте увеличился до 20,8% (+0,2%), в долгосрочном — уменьшился до 22,3% (-0,1%).
По вкладам для юрлиц средняя ставка вновь поднялась до 17,8%, приблизившись к июньскому уровню. Депозиты сроком менее года показали рост доходности до 17,7% (+1,2 п.п.), а для долгосрочных она составила 17,7% (+0,8 п.п.).
Средняя ставка по вкладам в иностранной валюте осталась на уровне 4,7%. Небольшой рост доходности для краткосрочных вкладов (3,3%) сопровождался ее снижением по счетам на срок больше года.
Отмечалось резкое снижение ставок по вкладам для физлиц, которые впервые с мая 2023 года упали до 4,6%. В сегменте до одного года доходность достигла 3% (-0,5 п.п.), а для долгосрочных счетов она впервые с прошлого ноября снизилась до 5,2% (-0,7 п.п.).
В то же время произошел отскок ставок по корпоративным валютным депозитам — они достигли 5,5% (+2%). Это произошло, несмотря на их снижение до 6,6% (-0,4 п.п.) для вкладов сроком более года.
ЦБ в релизе по поводу основной ставки отмечал, что текущая денежно-кредитная политика обеспечивает привлекательность вкладов в нацвалюте. Это стимулирует сберегательную активность населения и способствует балансированию спроса, отметил регулятор.