Dastur doirasida 2026-yil uchun turli millat vakillariga 55 mingtagacha vizalar (DV) ajratiladi. Nomzodlar unda ishtirok etish huquqiga ega mamlakat fuqarolari bo‘lishi kerak. O‘zbekistonliklar dasturda ishtirok eta oladilar.
Bundan tashqari, nomzodlar 12 yillik boshlang‘ich va o‘rta ta’limni muvaffaqiyatli tamomlagan, oxirgi besh yilda kamida ikki yillik o‘qish yoki ish bilan band bo‘lgan bo‘lishi talab qilinadi.
“Green Card” uchun talabgorlar tasodifiy aniqlanadi. Davlat departamenti mintaqalar o‘rtasida vizalarni teng taqsimlaydi. Hech bir mamlakatga bir yil ichida mavjud DVlarning 7%dan ko‘prog‘i berilmaydi.
Nomzodlarga ariza yuborishda yangilangan brauzerdan foydalanish tavsiya etiladi, chunki eski brauzerlar (masalan, Internet Explorer 8) onlayn DV-tizimi bilan bog‘liq muammolarga duch kelishi mumkin.
Shuningdek, talabgorlar turli tashkilotlar yordamisiz mustaqil ariza to‘ldirishga chaqiriladi. Agar ularga kimdir yordam bersa, savollarga to‘g‘ri javob berish va yagona tasdiqlash raqamini olish zarur. Qabul qilinganligi haqidagi ma’lumotnomani elektron yoki qog‘oz variantida saqlab qo‘yish kerak.
Dasturda ro‘yxatdan o‘tish uchun hech qanday to‘lov talab qilinmaydi. Lekin suhbatga saralanganlar rasmiy viza arizasini topshirishdan oldin to‘lov qilishlaari kerak bo‘ladi, konsullik xodimi ularning vizaga mos kelishini aniqlaydi.
Ariza to‘ldirishda quyidagi ma’lumotlarni taqdim etish kerak:
- pasport bo‘yicha ism-familiya;
- nomzod jinsi — erkak yoki ayol;
- Tug‘ilgan sana — kun, oy, yil;
- tug‘ilgan shahar;
- tug‘ilgan mamlakat;
- nomzod fotosurati (o‘zining, turmush o‘rtog‘i va arizaga kiritilgan barcha farzandlarning so‘nggi olti oy ichida olingan fotosuratlari);
- pochta manzili;
- hozirgi yashayotgan mamlakati;
- telefon raqami;
- E-pochta;
- yuqori ta’lim darajasi;
- hozirgi oilaviy holati;
- farzandlar soni.
Nomzodlar DV-2026 dasturi uchun arizalarni joriy yilning 5-noyabrigacha elektron shaklda dvprogram.state.gov orqali jo‘natishlari mumkin.
Ro‘yxatdan o‘tishda oxirgi qabul haftasini kutmaslik tavsiya etiladi, chunki nomzodlar sonining ko‘pligi veb-sayt faoliyatida uzilishlarni keltirib chiqarishi mumkin.
Kech jo‘natilgan yoki qog‘oz shaklidagi arizalar qabul qilinmaydi hamda har bir nomzod bir marotaba ariza jo‘natishi mumkin. Bir shaxs nomidan takror jo‘natilgan arizalar esa diskvalifikatsiya qilinadi.
2025-yilning 3-mayidan boshlab dvprogram.state.gov saytiga kirib, “Nomzod holatini tekshirish” tugmasini bosish va yagona tasdiqlash raqami va shaxsiy ma’lumotlarni kiritish orqali ariza holatini tekshirish mumkin bo‘ladi.
2023-yilgi arizalar qabulida AQShning O‘zbekistondagi elchixonasi “Green Card” lotereyasida ishtirok etmoqchi bo‘layotganlarga maslahatlar bergandi. “Spot” lotoreya uchun anketani qanday to‘ldirish mumkinligi bo‘yicha qo‘llanma taqdim etgandi.

С 2 октября стартует прием заявок на участие в программе DV-2026 (Green Card), сообщила пресс-служба Государственного департамента США.
В рамках программы на 2026 год будет выделено до 55 тыс. виз (DV) для представителей различных национальностей. К участию в программе допускаются граждане определенных стран, включая узбекистанцев.
Кандидаты должны успешно завершить 12-летнее начальное и среднее образование или иметь как минимум два года обучения или опыта работы в течение последних пяти лет.
Претенденты на получение грин-карты выбираются случайным образом. Госдеп распределяет визы поровну между регионами. Ни одной стране не предоставляется более 7% доступных DV в течение одного года.
Кандидатам рекомендуется использовать обновленные версии браузеров для подачи заявки, так как старые браузеры (например, Internet Explorer 8) могут столкнуться с проблемами работы с онлайн-системой DV.
Также кандидатов призывают заполнять заявки самостоятельно без помощи различных организаций.
Если кто-то помогает в заполнении, необходимо убедиться в правильности ответов на вопросы и получении единого номера подтверждения. Рекомендуется сохранить подтверждение о приеме заявки в электронном или бумажном виде.
Регистрация на участие в программе бесплатна. Однако отобранные для собеседования кандидаты должны будут оплатить сбор до подачи официальной визовой заявки, после чего консульский сотрудник оценит их соответствие требованиям для получения визы.
Для подачи заявки необходимо предоставить следующие данные:
- имя и фамилия по паспорту;
- пол — мужской или женский;
- дата рождения — день, месяц, год;
- город рождения;
- страна рождения;
- фотография кандидата (а также фотография супруга/супруги и всех детей, указанных в заявке, сделанная за последние шесть месяцев);
- почтовый адрес;
- нынешняя страна проживания;
- номер телефона;
- адрес электронной почты;
- уровень образования;
- семейное положение;
- количество детей.
Кандидаты могут подать заявки на участие в программе DV-2026 до 5 ноября в электронном виде через сайт dvprogram.state.gov.
Рекомендуется не откладывать подачу заявки на последнюю неделю, так как большое число участников может привести к сбоям в работе веб-сайта.
Заявки, поданные поздно или в бумажном виде, не принимаются. Каждый кандидат может отправить заявку только один раз. Повторные заявки от одного лица будут дисквалифицированы.
С 3 мая 2025 года можно будет проверить статус заявки на сайте dvprogram.state.gov, нажав кнопку «Проверка статуса кандидата» и введя уникальный номер подтверждения и личные данные.