O‘zbekiston kompaniyasi Afg‘onistonning energetika sohasiga investori kiritishni rejalashtirmoqda. Bu haqda Afg‘onistonning “TOLOnews” nashri xabar berdi.
10-oktabr kuni Afg‘oniston kon va neft vazirligi va O‘zbekiston kompaniyasi (nomi keltirilmagan) shimoliy Jauzjon viloyatidagi To‘ti-Maydon uchastkasida gaz qidirish va qazib olish bo‘yicha shartnoma imzoladi. Unda “O‘zbekneftgaz” boshqaruvi raisi Bahodirjon Sidiqov ishtirok etdi.
Shartnoma 10 yil muddatga tuzilgan. Kompaniya birinchi yilda $100 mln, o‘n yil ichida esa taxminan $1 mlrd miqdorida investitsiya kiritadi.
Dastlabki ikki yilda o‘zbekistonlik investor qazib olingan gazdan 100 MVt elektr energiyasi ishlab chiqarish niyatida.
O‘zbekiston prezidentining Afg‘oniston bo‘yicha maxsus vakili Ismatulla Irgashev ham iqtisodiy sharoitlarni yaxshilash va aholi bandligini oshirish uchun Afg‘onistonga sarmoya kiritish muhimligini ta’kidladi.
“Biz millionlab afg‘onlar uchun ish o‘rinlari yaratish maqsadida Afg‘onistonning iqtisodiy salohiyatini ro‘yobga chiqarish tarafdorimiz. Maqsadimiz Afg‘onistonning iqtisodiy tiklanishi va xalqi hayotini yaxshilashdir”, — dedi u.
Afg‘oniston kon va neft vaziri Hidoyatulloh Badrining ta’kidlashicha, To‘ti-Maydon gaz zaxiralari qariyb 7 ming kv.metr maydonni egallaydi. Loyiha mamlakatning gazga bo‘lgan ehtiyojini sezilarli darajada qoplaydi, shuningdek, daromadlarni oshiradi va ish o‘rinlarini yaratadi.
Avvalroq Termizda xalqaro savdo markazi ochilgandi. Majmua o‘z ichiga 1800ta chakana savdo shoxobchasini qamrab oladi. Afg‘oniston fuqarolari savdo-sotiq, ta’lim hamda tibbiyot kabi xizmatlardan foydalanishlari mumkin.

Узбекская компания планирует инвестировать в энергетическую сферу Афганистана. Об этом сообщает афганское издание TOLOnews.
10 октября Министерство горной промышленности и нефти Афганистана и некая узбекская компания (название не приводится) подписали контракт на разведку и добычу газа на участке Тути-Майдан в северной провинции Джаузджан. На церемонии подписания соглашения присутствовал председатель правления «Узбекнефтегаза» Баходиржон Сидиков.
Контракт заключен сроком на 10 лет. В первый год компания инвестирует $100 млн, а в течение десяти лет — около $1 млрд.
В первые два года инвестор из Узбекистана намерен производить 100 МВт электроэнергии из добываемого газа.
https://twitter.com/FDPM_AFG/status/1844270582487306420
Министр горнорудной промышленности и нефти Афганистана Хидаятулла Бадри отметил, что газовые запасы Тути-Майдан охватывают площадь около 7 тыс. кв. км. Проект позволит значительно покрыть потребность страны в газе, а также увеличит доходы и создаст рабочие места.
Специальный представитель президента Узбекистана по Афганистану Исматулла Иргашев также отметил важность инвестиций в исламскую республику для улучшения экономических условий и роста занятости.
«Мы стремимся реализовать экономический потенциал Афганистана, чтобы создать рабочие места для миллионов афганцев. Наша цель — экономическое возрождение Афганистана и улучшение жизни его народа», — сказал он.
Кроме того, в мае узбекистанские компании интересовались добычей нефти в Афганистане. Так, углеводородами интересовалась Eriell Group.