Transport vazirligi 2025-yildan Toshkent shahridagi avtobuslarda yo‘l haqini to‘liq elektron formatga o‘tkazish niyatida. Bu haqda vazir Ilhom Mahkamov “Kun.uz” nashriga ma’lum qildi.
Vazir 18-oktabr kuni Xalqaro hamkorlik tashabbuslari haftaligi doirasida jurnalistlarga bergan intervyusida poytaxtdagi jamoat transporti uchun QR-kodli chiptalarni joriy etish rejalashtirilayotganini qayd etdi. Hozirda xuddi shunday yondashuv metroda qo‘llaniladi.
“2025-yil 1-yanvardan boshlab avtobuslarda naqd pul qabul qilinmaydi. Bekatlarda chipta yoki QR-kodni xarid qilish imkoniyati yaratiladi. Aksariyat bekatlarda infokiosklar o‘rnatiladi”, — dedi Mahkamov.
Chiptalarni o‘qish uchun barcha avtobuslarga maxsus moslamalar o‘rnatiladi. Yangi tizim ishga tushirilgach, konduktorlarga ehtiyoj qolmaydi, dedi vazir.
Bundan tashqari, vazir poytaxtga tramvaylarni qaytarish masalasiga ham to‘xtalib o‘tdi. Uning qayd etishicha, loyihaning texnik-iqtisodiy asoslari ishlab chiqilmoqda, biroq buning uchun moliyalashtirish va infratuzilma masalalarini ishlab chiqish zarur.
Shuningdek, Mahkamov yangi tramvayning yo‘nalishlari haqida berilgan savolga, unga loyiha boshlangandan keyin oydinlik kiritilishini qayd etdi.
“ATTO” tizimi Toshkent shahrida 2020-yilda ishga tushirilgan. Joriy yilning fevral oyidan poytaxtni Toshkent viloyati shaharlari bilan bog‘lovchi poyezdlarda transport va bank kartalari orqali to‘lovlarni qabul qilish boshlandi.
May oyida Toshkentda barchatransport karta sotish shaxobchalari faoliyati to‘xtatildi. Ularni xarid qilish va to‘ldirish “UzPost” filiallarida amalga oshirilmoqda.
Avgust oyida “ATTO” Qirg‘izistonning “Tulpar” yo‘lkira haqini to‘lash tizimi bilan hamkorlik memorandumini imzoladi. Tizimlar integratsiyalashganidan so‘ng O‘zbekiston fuqarolari Bishkekda sayohatlar uchun to‘lovlarni “ATTO” kartalari orqali amalga oshirishlari mumkin bo‘ladi.

Минтранс намеревается в 2025 году полностью перевести оплату за проезд в автобусах Ташкента в электронный формат. Об этом сообщил глава министерства Ильхом Махкамов.
В разговоре с журналистами на полях Недели международных инициатив 18 октября чиновник сообщил о планах ввести для наземного транспорта столицы билеты с QR-кодами. Аналогичный подход сейчас используется метрополитеном.
«С 1 января 2025 года в автобусах не будут приниматься наличные деньги. На остановках будет создана возможность купить билет или QR-код [электронный билет]. На большинстве остановок установят инфокиоски», — сообщил Махкамов.
Для считывания билетов во всех автобусах установят специальные устройства. После запуска новой системы отпадет необходимость в кондукторах, подчеркнул министр.
Кроме того, министр затронул тему возвращения трамваев в столицу. Соответствующий проект сейчас находится в разработке, однако для этого требуется проработать вопросы финансирования и инфраструктуры.
На вопрос о маршрутах нового трамвая Махкамов ответил, что они будут представлены «с началом реализации проекта».
Система ATTO заработала в Ташкенте в 2020 году. В феврале этого года заработал прием оплаты с транспортных и банковских карт в электричках, связывающих столицу с городами Ташкентской области.
В мае в Ташкенте прекратили работу все пункты продажи транспортных карт. Теперь их покупка и пополнение осуществляется в отделениях UzPost, где также можно оформить тариф на срок от одного до 365 дней.
В августе ATTO подписала меморандум о сотрудничестве с кыргызстанской системой оплаты проезда Tulpar. После интеграции систем граждане Узбекистана смогут оплачивать поездки в Бишкеке картами ATTO.