O‘zbekiston va Tanzaniya o‘rtasida havo qatnovi bo‘yicha hukumatlararo bitim tuzildi. Bu haqda Transport vazirligi matbuot xizmati xabar berdi.
24-oktabr kuni ICAN-2024 tadbiri doirasida Transport vazirligi delegatsiyasi va Tanzaniya aviatsiya hukumati o‘rtasida muzokaralar o‘tkazildi. Unda tomonlar o‘zaro yuk va yo‘lovchi tashuvlarini yo‘lga qo‘yish masalalarini ko‘rib chiqishdi.
Muzokaralar yakunida ikki mamlakat o‘rtasida yo‘lovchi tashish bo‘yicha haftasiga 21 marta, yuk tashish bo‘yicha esa cheksiz aviaqatnovlarni amalga oshirishni yo‘lga qo‘yish yuzasidan kelishuv imzolandi.
Tanzaniya O‘zbekiston uchun yangi yo‘nalish hisoblanadi. Mamlakatning mo‘tadil ob-havosi, Zanzibar oroli hamda Klimanjaro tog‘lari O‘zbekistonning turistik kompaniyalari hamda aviakompaniyalari uchun tranzit turistlar oqimini rivojlantirish imkonini berishi qayd etildi.
Shuningdek, mamlakat aholisi uchun ziyorat turizmini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha Turizm qo‘mitasi hamda aviakompaniyalar uchun ham sharoit yaratilishi mumkin.
Bundan oldin, O‘zbekiston Gonkong bilan havo qatnovi to‘g‘risida kelishuvga erishgandi. Bu O‘zbekistonga turistlar oqimini kengaytirishga hamda mamlakat aeroportlari orqali yuk tranzitini amalga oshirishga yordam beradi.
Avvalroq “Uzbekistan Airways” Toshkent-Xanchjou yo‘nalishida aviaqatnovlarni yo‘lga qo‘yishi haqida xabar berilgandi.

Узбекистан и Танзания заключили межправительственное соглашение о воздушном сообщении, сообщает пресс-служба Министерства транспорта.
Представители двух стран провели переговоры на конференции ICAN 2024 в Куала-Лумпуре 24 октября. Как отметили в Минтрансе, Танзания стала «абсолютно новым» направлением для узбекистанских авиаперевозчиков.
Соглашение предусматривает выполнение 21 пассажирского авиарейса в неделю. Кроме того, между странами разрешается неограниченные грузовые перевозки.
Танзания рассматривается узбекистанскими туристическими компаниями как перспективное направление для развития транзитного туризма — в частности, для рейсов на острова Занзибар. В свою очередь, из Танзании планируется организовать паломнический туризм в Узбекистан.
До этого представители Минтранса оформили соглашение с Управлением гражданской авиации Гонконга. Запуск рейсов стал возможен благодаря открытию новой взлетно-посадочной полосы в аэропорту специального административного региона.