Vazirlar Mahkamasi 8-noyabr kuni milliy brendlar va xalqaro brendlar hamkorlarini qo‘llab-quvvatlash to‘g‘risidagi nizomni tasdiqladi. Hujjat Lex.uz saytida e’lon qilingan.
Prezidentning avgust oyidagi qaroriga muvofiq, milliy brendlarga ega bo‘lgan korxonalar va jahondagi mashhur brendlarning sheriklariga subsidiyalar beriladi. Savdoga ko‘maklashish jamg‘armasidan mablag‘ ajratish rejalashtirilgan.
Ro‘yxatga kimlar kiradi?
Milliy brendlar quyidagi tarmoqlarda barqarorlik reytingi yuqori va o‘rtacha (B dan past bo‘lmagan) bo‘lgan kompaniyalar tomonidan ro‘yxatdan o‘tkazilgan tovar belgilaridan tanlab olinadi:
- to‘qimachilik sanoati;
- teri-poyabzal sohasi;
- ipakchilik;
- oziq-ovqat sanoati (quritilgan, qadoqlangan, konservalangan mahsulotlar, alkogolsiz ichimliklar);
- bo‘yoqlar, kafel, santexnika ishlab chiqarish;
- mebel ishlab chiqarish;
- zargarlik ishi;
- kimyo sanoati (kosmetika, parfyumeriya, gigiyena vositalari);
- farmatsevtika (dori-darmonlar, BFQ, tibbiy texnika);
- elektrotexnika;
- avtosanoat;
- metallurgiya.
Tanlov jamoatchilik so‘rovlari va konsalting kompaniyalari tomonidan o‘tkaziladigan tadqiqotlar asosida tashkil etiladi. Shuningdek, ommaviy axborot vositalari, ijtimoiy tarmoqlar va internetda brendlar haqida e’lonlar e’tiborga olinadi.
Xalqaro brendlar hamkorlari maqomi maxsus platformada e’lon qilinadigan reyestrga kiritilgan brend egasi bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri shartnoma mavjud bo‘lgan taqdirda beriladi. Reestrni tuzish uchun xalqaro miqyosda tan olingan tashkilotlar bo‘yicha yetakchi 500 ta kompaniya ro‘yxati o‘rganiladi.
Milliy brendlar va jahon brendlari hamkorlarining ro‘yxatlari Savdo-sanoat palatasi va Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi tomonidan tasdiqlanadi. Ular maxsus platformada e’lon qilinishi kerak.
To‘lovlar va ularni olish tartibi
Milliy brend egalari quyidagi ehtiyojlar uchun qilingan xarajatlarning 50%igacha bo‘lgan miqdorini qoplaydigan kompensatsiya oladilar:
- xalqaro standartlarni joriy etish va sertifikatlar olish ($10 000dan ko‘p bo‘lmagan miqdorda);
- mahsulot va tovar belgilarini xorijda ro‘yxatdan o‘tkazish (yiliga $5000gacha);
- xalqaro marketpleyslarga chiqish (yiliga $5000 gacha);
- onlayn reklama (yiliga $5000gacha);
- mahsulotlarni xorijda Made in Uzbekistan shourumlarida joylashtirish (yiliga $5000 gacha);
- xorijiy savdo uylari uchun binolar ijarasi (oyiga $2000gacha);
- xalqaro ko‘rgazmalarda ishtirok etish, shu jumladan ro‘yxatdan o‘tish, joy ijarasi, stend tashkil etish uchun to‘lov (ko‘rgazma uchun $10 000gacha);
- biznes-jarayonlarni avtomatlashtirish tizimlarini (CRM, ERP, CERM) joriy etish (yiliga $10 000gacha);
- kamida bir yilga jalb qilingan malakali xorijiy mutaxassislar uchun ish haqi (mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdori 10 baravarigacha yoki bir kishi uchun oyiga 11,5 mln so‘mgacha).
Xorijiy brendlari hamkorlari uchun standartlashtirish (20 ming dollargacha), ekologik sertifikatlar va muvofiqlik sertifikatlarini olish xarajatlari qoplanishi ko‘zda tutilgan. Shuningdek, mutaxassislarning xorijda malaka oshirishi xarajatlari qoplab beriladi.
Xorijiy brendlar ostida mahsulot ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘ygan korxonalarga $1 mln miqdoridagi grantlar beriladi.
Subsidiya olish uchun arizalar maxsus platforma orqali qabul qilinadi. Ularga yuqorida sanab o‘tilgan xarajatlarni tasdiqlovchi hujjatlar (kontraktlar, hisobvaraq-fakturalar, dalolatnomalar, to‘lov topshiriqnomalari, sertifikatlar, ko‘rgazmalardan yoki savdo uylaridan olingan fotosuratlar va videolar va boshqalar) ilova qilinishi talab etiladi.
Savdo-sotiqni rivojlantirish kompaniyasi buyurtmanomani 7 ish kuni ichida ko‘rib chiqishi kerak. Shundan so‘ng u moliyaviy yordam ajratish to‘g‘risida qaror qabul qiladi va kompaniyani xabardor qiladi.
Ijobiy qaror qabul qilingan taqdirda, MTB hujjatlarni qayta ishlash uchun BHMning 1 baravari miqdorida yig‘im undiradi. To‘lov summasi ariza beruvchi tomonidan ko‘rsatilgan bank hisob raqamiga 5 ish kuni ichida o‘tkaziladi.
Avvalroq “Spot” 1-oktabrdan bog‘dorchilikda ayrim turdagi subsidiyalar bekor qilinishi haqida yozgandi.
2025-yildan intensiv mevali bog‘ va uzumzorlarda tomchilatib sug‘orish tizimlarini o‘rnatganlik uchun beriladigan subsidiya miqdori 1 gektar uchun 16 mln so‘mni tashkil etadi.

Кабинет министров 8 ноября утвердил положение о поддержке национальных брендов и партнеров международных брендов. Документ опубликован на Lex.uz.
В соответствии с августовским постановлением президента, предприятия-владельцы национальных брендов и партеры известных мировых брендов будут получать субсидии. Деньги планируется выделять из Фонда содействия торговле.
Кто войдет в список
Национальные бренды будут отбираться из товарных знаков, зарегистрированных компаниями с высоким и средним (не ниже B) рейтингом устойчивости в следующих отраслях:
• текстильная промышленность;
• кожевенно-обувная сфера;
• шелководство;
• пищевая промышленность (сушеные, фасованные, консервированные продукты, безалкогольные напитки);
• производство красок, кафеля, сантехники;
• производство мебели;
• ювелирное дело;
• химическая промышленность (косметика, парфюмерия, гигиенические средства);
• фармацевтика (лекарства, БАДы, медтехника);
• электротехника;
• автопром;
• металлургия.
Отбор будет организован на базе общественных опросов и исследований, проводимых консалтинговыми компаниями. Также во внимание будут браться публикации о брендах в СМИ, социальных сетях и в интернете.
Статус партнеров международных брендов будет присваиваться при наличии прямого договора с владельцем бренда, входящего в публикуемый на специальной платформе реестр. Для составления реестра будет проводиться изучение списков ведущих 500 компаний по версии признанных на международном уровне организаций.
Списки национальных брендов и партнеров мировых брендов будут утверждаться Торгово-промышленной палатой и МИПТ. Они подлежат публикации на специальной платформе.
Выплаты и как их получить
Владельцы национальных брендов получат компенсацию до 50% расходов на следующие нужды:
• внедрение международных стандартов и получение сертификатов (не более $10 000);
• регистрацию продукции и товарных знаков за рубежом (до $5000 в год);
• выход на международные маркетплейсы (до $5000 в год);
• онлайн-рекламу (до $5000 в год);
• размещение продукции в шоурумах Made in Uzbekistan за рубежом (до $5000 в год);
• аренду помещений под зарубежные торговые дома (до $2000 в месяц);
• участие в международных выставках, включая плату за регистрацию, аренду места, организацию стенда (до $10 000 за выставку);
• внедрение систем для автоматизации бизнес-процессов (CRM, ERP, CERM) (до $10 000 в год);
• зарплаты для квалифицированных иностранных специалистов, привлеченных минимум на год (до 10 МРОТ или 11,5 млн сумов на одного человека в месяц).
Для партнеров мировых брендов предусмотрены компенсации расходов на стандартизацию (до $20 тыс.), получение экологических сертификатов и сертификатов соответствия. Также им покроют расходы на повышение квалификации специалистов за рубежом.
Наладившие выпуск продукции под зарубежными брендами предприятия получат гранты в размере от $1 млн.
Заявки на получение субсидий принимаются через специальную платформу. К ним требуется приложить документы, подтверждающие вышеперечисленные расходы (контракты, счета-фактуры, акты, платежные поручения, сертификаты, фото и видео с выставок или из торговых домов и т. д.).
Компания по развитию торговли должна рассмотреть заявку в течение 7 рабочих дней. После этого она принимает решение о выделении финансовой помощи и направляет извещение компании.
В случае положительного решения КРТ взимает за обработку документов сбор в размере 1 БРВ. Сумма выплаты будет переведена на банковский счет, указанный заявителем, в течение 5 рабочих дней.