Yanvar oyida Toshkent metropoliteni 9ta yangi harakat tarkibini (36ta vagon) qabul qilishni rejalashtirmoqda. Bu haqda metropoliten instruktori Bahodir Ergashev “O‘zbekiston 24” telekanaliga bergan intervyusida aytib o‘tdi.
31-dekabr kuni poytaxt metropoliteni matbuot xizmati 12ta vagondan iborat uchta yangi tarkib vagon parkiga olib kelinganini ma’lum qildi. Hozirda poyezdlar 9−10 kun davomida texnik sinovdan o‘tkazilmoqda. Bundan tashqari, o‘tgan oyda metro ilk bor bir kunda 1 mln nafardan ortiq yo‘lovchiga xizmat ko‘rsatdi.
Bahodir Ergashevning qayd etishicha, oxirgi ikki yilda poytaxt metropoliteniga 14ta harakat tarkibi olib kelingan. Shu tariqa, 2024-yilda metropolitenga 68 vagonga mo‘ljallangan 17ta yangi poyezd yetkazib berildi.
“Bu poyezdlar elektr energiyasi tejamkorligi bilan ajralib turadi. 2025-yilning yanvar oyida yana 9ta harakat tarkibini olib kelish rejalashtirilmoqda”, — deya qo‘shimcha qildi u.
Sentabr oyida Toshkent metropoliteniga o‘tgan yil yakunidan 48ta yangi vagon yetkazib berilishi ma’lum bo‘ldi. 2025-yilda vagon parkini yana 56ta vagon bilan to‘ldirish rejalashtirilgan.
Natijada Chilonzor, O‘zbekiston, Yunusobod va Yer usti halqa yo‘li yo‘nalishida vagonlar soni ortishi hisobiga oraliq interval hozirgi 9, 4 daqiqadan 2−3 daqiqagacha kamaytiriladi.
Avvalroq “Spot” Toshkent metrosining 12ta bekatida yo‘l haqini kaft orqali to‘lash imkoniyati yaratilgani haqida xabar berilgandi.

В январе Ташкентский метрополитен планирует получить девять новых составов (36 вагонов). Об этом рассказал начальник службы движения метрополитена Рустам Шафиков в интервью телеканалу O’zbekiston 24.
31 декабря пресс-служба столичной подземки сообщила о прибытии в вагонное депо трех новых составов, состоящих из 12 вагонов. Сейчас поезда проходят технические испытания, которые продлятся 9−10 дней. Также в прошлом месяце метро обслужило за день 1 млн пассажиров.
По словам Рустама Шафикова, до этого столичная подземка получила 14 подвижных составов. Таким образом в 2024 году в метрополитен доставили 17 новых поездов, рассчитанных на 68 вагонов.
«В январе 2025 года планируется получить девять составов для нужд Ташкентского метрополитена», — добавил он.
В сентября стало известно о планах по поставке в метрополитен Ташкента до конца прошлого года 48 новых вагонов. В 2025 году вагонное депо метро планируется пополнить еще 56 современными вагонами.
В результате это должно позволить сократить интервалы движения поездов на ключевых линиях — Чиланзарской, Узбекистанской, Юнусабадской и Кольцевой надземной — до 2−3 минут вместо нынешних 4−9 минут.