2024-yil yakunlariga ko‘ra, O‘zbekistonda 400 mingdan ortiq yangi avtomobillar sotilgan. Bu haqda “O‘zavtosanoat” kompaniyasi matbuot xizmati xabar berdi.
O‘tgan yilning yanvar-dekabr oylarida sotilgan avtomobillar soni 402 391 donani tashkil etdi. Barcha savdolarning qariyb 88%i “UzAuto Motors” kompaniyasi hissasiga to‘g‘ri keladi.
Xususan, davlat kompaniyasi 353,73 ming dona Chevrolet avtomobilini sotgan. Keyingi o‘rinlarda “ADM Jizzakh” (7,5%) va iyun oyida Jizzax viloyatida zavodi ishga tushirilgan “BYD Uzbekistan Factory” (4.3%) turibdi.
O‘tgan yili “ADM Jizzakh” 30,3 mingdan ortiq avtomobil sotdi, ularning aksariyati (19,4 ming dona) Kia brendini tashkil etdi. O‘z navbatida, “BYD” 17 mingdan sal ko‘proq elektromobil sotdi. Top-5 brendlar qatoriga shuningdek, “Chery” (7,5 mingta mashina) va “Haval” (3,3 mingta mashina) ham kirdi.
Qolgan avtomobil ishlab chiqaruvchilarining har biri 0,1% ulushga ega: “Asaka Motors” — 489 dona, “Jizzakh Auto” — 394 dona, “SamAuto” — 317 dona.
Modellar orasida Chevrolet avtomobillari yetakchilik qilmoqda. Birinchi o‘rinni 127,2 ming dona bilan Cobalt avtomobili egalladi. Undan keyin 106 ming dona bilan Damas biroz ortda qolmoqda. Keyingi o‘rinlarni Tracker (37,9 mingta), Onix (33,6 mingta), Labo (25,3 mingta) hamda Lacetti (18,3 mingta) egalladi.
Shuningdek, top-10 talikka Kia Sonet (7,7 mingta avtomobil), “BYD"ning ikkita modeli — Song Plus Champion DM-i (6,4 mingta) va Chazor (4,5 mingta) hamda Chery Tiggo 7 Pro (3,5 mingta) kirdi.
Bundan tashqari, 2024-yilda $1,27 mlrdlik 80 ming donadan ortiq yengil avtomobillar import qilingan bo‘lib, 2023-yilga nisbatan import hajmi qiymat jihatidan 33,2%ga, donasi bo‘yicha esa 7%ga kamaygan. Elektromobillar va gibrid avtomobillar importi birinchi marta benzinli avtomobillaridan (55,7% ga qarshi 44,2%) oshdi.
Agar mahalliy avtomobil ishlab chiqaruvchilarning savdosiga import avtomobillari qo‘shiladigan bo‘lsa, o‘tgan yili O‘zbekiston avtomobil bozorining hajmi 482 ming avtomobildan ortiqni (o‘sish taxminan 5,6%) tashkil etdi.

По итогам 2024 года в Узбекистане реализовали более 400 тыс. новых автомобилей, сообщила пресс-служба госкомпании «Узавтосаноат».
С января по декабрь прошлого года был продан 402 391 отечественный автомобиль. Лидером является UzAuto Motors, на которую пришлось почти 88% от всех продаж. Так, госпредприятие реализовало 353,73 тыс. автомобилей Chevrolet. Следом идут ADM Jizzakh (7,5%) и BYD Uzbekistan Factory (4,3%), который в июне запустил завод в Джизакской области.
В прошлом году ADM Jizzakh продал более 30,3 тыс. автомобилей, большинство из которых (19,4 тыс. штук) составил бренд Kia. В свою очередь, BYD реализовал чуть более 17 тыс. электромобилей. В топ-5 брендов также вошли Chery (7,5 тыс. машин) и Haval (3,3 тыс. машин).
Остальные автопроизводители занимают долю в 0,1% каждый: Asaka Motors — 489 единиц, Jizzakh Auto — 394 единиц, SamAuto — 317 единиц.
Среди моделей лидируют автомобили Chevrolet. Первое место занял Cobalt — 127,2 тыс. автомобилей. Далее с небольшим отставанием идет Damas, который продали на 106 тыс. единиц. Следом расположились Tracker (37,9 тыс. машин), Onix (33,6 тыс.), Labo (25,3 тыс.), Lacetti (18,3 тыс.).
Также в топ-10 попали Kia Sonet (7,7 тыс. авто), две модели BYD — Song Plus Champion DM-i (6,4 тыс.) и Chazor (4,5 тыс.) — и Chery Tiggo 7 Pro (3,5 тыс.).
Кроме того, в 2024 году было ввезено более 80 тыс. легковых автомобилей на $1,27 млрд. По сравнению с 2023 годом объем импорта в стоимостном выражении упал на 33,2%, а в штучном — на 7%. Импорт электромобилей и гибридов впервые превысил автомобили на ДВС (55,7% против 44,2%).
Если в продажи отечественных автопроизводителей включить импорт, то объем узбекистанского авторынка в прошлом году превысил 482 тыс. автомобилей (рост примерно на 5,6%).
В 2023 году объем автомобильного рынка республики составил 456,34 тыс. машин. В частности, UzAuto Motors заняла 81% рынка, произведя 369,9 тыс. автомобилей. На втором месте расположился ADM Jizzakh — 5,5% рынка. Остальные 59,38 тыс. авто пришлись на импорт, включая 8948 электрокаров BYD.