“Starbucks” buyurtma bermasdan qahvaxonada bo‘lish yoki hojatxonadan foydalanishga ruxsat beruvchi ko‘p yillik siyosatini bekor qilmoqda. Bu haqda “CNN” nashri xabar berdi.
Yangi tartib 2025-yilning 27-yanvaridan kuchga kirib, Shimoliy Amerikadagi barcha tarmoq muassasalarida amal qiladi. Ushbu qaror kompaniyaning mijozlarni jalb etish va qahvaxona tajribasini yaxshilash bo‘yicha keng qamrovli strategiyasining bir qismi hisoblanadi.
“Starbucks” vakili ta’kidlashicha, o‘zgarishlar doimiy mijozlar uchun yanada qulay muhit yaratishga qaratilgan.
“Xulq-atvor kodeksini joriy etish — bu tashrif buyuruvchilarimizning qahvaxonada o‘tirish yoki tashrif chog‘ida hojatxonadan foydalanish istagi bo‘yicha xizmat ko‘rsatishga e’tiborimizni qaratishga yordam beradigan amaliy chora,” — deb ta’kidladi kompaniya vakili “BBC News"ga bergan sharhida.
Yangi kodeksga ko‘ra, “Starbucks” xodimlari qoidabuzarlardan muassasani tark etishni talab qilish huquqiga ega bo‘ladi. Agar tashrif buyuruvchi bu talabni bajarishdan bosh tortsa, xodimlar politsiyani chaqirishi mumkin. Tilanchilik qilish, tamaki chekish, elektron sigaret chekish va o‘zi bilan olib kelgan spirtli ichimliklarni ichish taqiqlanadi.
Qoidalar har bir kafe kirishida e’lon qilinadi. Xodimlarga kodeks buzilishiga qanday to‘g‘ri munosabat bildirish bo‘yicha maxsus o‘quv mashg‘ulotlari o‘tkaziladi.
“Ochiq eshiklar"ning bekor qilinishi “Starbucks"ning yangi bosh direktori Brayan Nikkol tomonidan ishlab chiqilayotgan strategiyaning bir qismidir.
Bungacha Nikkol Meksikaning “Chipotle” restoranlar tarmog‘ini boshqargan va u yerda kompaniyani inqirozdan muvaffaqiyatli olib chiqqan. Hozir u Falastin (G‘azo) urushi bilan bog‘liq narxlarning oshishi va boykotlar tufayli sotuvlarning pasayishi va salbiy sharhlarning ko‘payishiga duch kelgan “Starbucks"da bu muvaffaqiyatini takrorlashga harakat qilmoqda.
“Bu o‘zgarishlar bizning qahvaxonalarimizga tashrif buyurish taassurotlarini yaxshilash bo‘yicha keng qamrovli rejaning bir qismi bo‘lib, “Starbucks"ni odatdagi xizmat ko‘rsatish darajasiga qaytarish maqsadida amalga oshirilmoqda”, deya ta’kidladi Nikkol.
“Starbucks” strategiyasi doirasida mijozlarni olib ketish o‘rniga qahvaxonada qolishga rag‘batlantirishni ham rejalashtirmoqda. 27-yanvardan boshlab joyida iste’mol qilish uchun buyurtma bergan xaridorlar bepul takroriy ichimlik — issiq yoki sovuq qahvani keramik piyolalar yoki ko‘p martalik stakanlarda olishlari mumkin bo‘ladi.
Kompaniyaning ta’kidlashicha, o‘zgarishlar faqat Shimoliy Amerikadagi qahvaxonalarga taalluqli. Buyuk Britaniya va Yevropaning boshqa mamlakatlarida mijozlar ilgarigidek, xarid qilish majburiyatisiz, hojatxonalardan foydalanishlari va qahvaxonada qolishlari mumkin bo‘ladi.
Avvalroq “Spot” Turkiyada 500dan ortiq “KFC” va “Pizza Hut” restoranlari vaqtincha yopilishi haqida yozgandi.
Mazkur tarmoqlarga egalik qiluvchi “Yum! Brands” kompaniyasi yopilishga franshizaning bekor qilinishi, mahsulotlar sifatidagi muammolar va daromadlarning kamayishini sabab qilib ko‘rsatdi.

Starbucks прекращает действие своей многолетней политики, позволявшей любому посетителю находиться в кафе или пользоваться туалетом без необходимости делать заказа. Об этом сообщает CNN.
Новый порядок вступит в силу 27 января 2025 года и будет распространяться на все заведения сети в Северной Америке. Это решение стало частью масштабной стратегии компании по привлечению клиентов и улучшению опыта посещения кафе.
По словам представителя Starbucks, изменения направлены на создание более комфортной атмосферы для постоянных клиентов.
«Введение кодекса поведения — это практическая мера, которая помогает нам сосредоточиться на обслуживании наших посетителей, желающих посидеть в кафе или воспользоваться туалетом во время визита», — заявил представитель компании в комментарии BBC News.
Согласно новому кодексу, сотрудники Starbucks будут иметь право попросить нарушителей покинуть заведение. В случае отказа посетителя сотрудники смогут вызвать полицию. Запрещаются попрошайничество, курение, вейпинг и употребление алкоголя, принесенного с собой.
Новые правила будут размещены на входе в каждое кафе. Сотрудникам предоставят обучение, как правильно реагировать на нарушение кодекса.
Отмена «открытых дверей» — часть стратегии, которую разрабатывает новый CEO Starbucks Брайан Никкол. В прошлом Никкол возглавлял мексиканскую сеть ресторанов Chipotle, где успешно вывел компанию из кризиса. Сейчас он пытается повторить этот успех в Starbucks, столкнувшейся с падением продаж и ростом негативных отзывов из-за повышения цен и бойкотов, связанных с войной в Палестине (Газа).
«Эти изменения — часть более широкого плана по улучшению впечатлений от посещения наших кафе, чтобы вернуть Starbucks к привычному уровню сервиса», — отметил Никкол.
В рамках стратегии Starbucks также планирует стимулировать посетителей оставаться в кафе вместо заказов навынос. С 27 января покупатели, сделавшие заказ для употребления на месте, смогут получить бесплатный повторный напиток — горячий или холодный кофе, который будет подан в керамических кружках или многоразовых стаканах.
Starbucks подчеркнула, что изменения касаются только кафе в Северной Америке. В Великобритании и других странах Европы клиенты по-прежнему смогут пользоваться туалетами и оставаться в кафе без необходимости делать покупку.
Ранее Spot писал, что более 500 ресторанов KFC и Pizza Hut в Турции временно закроют из-за расторжения франшизы.