Markaziy bank 2025-yilda oltin-valyuta zaxiralarini diversifikatsiya qilish maqsadida qimmatli qog‘ozlarni sotib olishni davom ettiradi. Bu haqda 23-yanvar kuni bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida regulyator raisi o‘rinbosari Abror Mirzo Olimov ma’lum qildi, deb xabar berdi “Spot” muxbiri.
2024-yilning may oyida Markaziy bank tarixda birinchi marta xorijiy davlat qimmatli qog‘ozlariga $35 mln miqdorida investitsiya kiritdi.
Jahon banki yordamida zaxiralarni diversifikatsiya qilish uchun investitsiya portfeli shakllantirildi. Oktabr oyida regulyator $65 mlnlik AQSh g‘azna obligatsiyalarini sotib oldi va o‘tgan yil yakunlari bo‘yicha ularning hajmi $101 mlndan ortiqni tashkil etdi.
“O‘tgan yili oltin-valyuta zaxiralarini diversifikatsiya qilish maqsadida boshlangan AQSh qimmatli qog‘ozlarini sotib olish amaliyoti joriy yilda ham davom ettirilishi rejalashtirilgan”, — dedi Markaziy bank raisi o‘rinbosari.
“Spot” muxbiri bilan suhbatda Abror Mirzo Olimov 2025-yilda qimmatli qog‘ozlarni sotib olish hajmi ularning qiymatiga, shuningdek, AQShdagi iqtisodiy vaziyat va Federal zaxira tizimi (FZT) tomonidan belgilanadigan foiz stavkasiga bog‘liq bo‘lishini ta’kidladi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, ayni paytda Markaziy bank ikki turdagi Amerika davlat qog‘ozlariga egalik qiladi — qat’iy va suzuvchan stavkadagi.
“Biroq biz bu yo‘nalishdagi ishlarni davom ettiramiz, chunki biz oltin-valyuta zaxiralarini diversifikatsiya qilishni maqsad qilib qo‘yganmiz, faqat bir turdagi aktivda emas, balki boshqalari o‘rtasida qayta taqsimlaymiz. Birinchi bosqichda biz riski nolga teng bo‘lgan AQSh g‘aznachilik obligatsiyalarini sotib olishni rejalashtirmoqdamiz”, — deya aniqlik kiritdi u.

В 2025 году Центральный банк планирует продолжить покупать ценные бумаги для диверсификации золотовалютных резервов. Об этом 23 января на пресс-конференции заявил заместитель председателя регулятора Аброр Мирзо Олимов, передает корреспондент Spot.
В мае 2024 года ЦБ впервые в истории инвестировал средства в размере $35 млн в иностранные государственные ценные бумаги. При поддержке Всемирного банка был сформирован инвестпортфель для диверсификации резервов. В октябре регулятор приобрел казначейские облигации США на $65 млн, а по итогам прошлого года их объем превысил $101 млн.
«Практику приобретения ценных бумаг США, начатую в прошлом году, планируется продолжить. В целях диверсификации золотовалютных резервов этот процесс будет продолжен и в этом году», — заявил зампред Центробанка.
В интервью корреспонденту Spot Аброр Мирзо Олимов заявил, что объем покупки ценных бумаг в 2025 году будет зависеть от их стоимости, а также экономической ситуации и процентной ставки в США, устанавливаемой Федеральной резервной системой (ФРС).
По его словам, на данный момент ЦБ располагает двумя видами американских госбумаг — с фиксированной и плавающей ставками.
«Однако мы продолжим работу в этом направлении, так как мы поставили цель по диверсификации золотовалютных резервов, чтобы хранить все не в одном активе, а перераспределить между другими. На первом этапе мы планируем покупать казначейские облигации США, риск по которым близок к нулю», — уточнил он.
На вопрос о возможности приобретения криптовалют в золотовалютные резервы Олимов заявил, что сейчас ЦБ не имеет подобных планов.