Jahon banki missiyasi doirasida xalqaro zaxiralarni boshqarishda diversifikatsiyaning ahamiyati, jumladan, xorijiy davlat qimmatli qog‘ozlariga investitsiya qilish, risklarni baholash, shuningdek, Markaziy bankning tarkibiy tegishli bo‘linmalari ish jarayonini to‘g‘ri tashkil etish bo‘yicha maxsus treninglar o‘tkazildi.
Jahon banki ekspertlari regulyator xodimlarining qimmatli qog‘ozlarga investitsiya qilish, savdo va hisob-kitob operatsiyalarini amalga oshirish, buxgalteriya hisobi va muvofiqlikni o‘rnatishda risklarni boshqarish bo‘yicha malakasini oshirishga yordam berdi.
Markaziy bank oltin-valyuta zaxiralarini diversifikatsiya qilish maqsadida qimmatli qog‘ozlarga birlamchi investitsiyalar bo‘yicha operatsiyalarni amalga oshirdi va tegishli investitsiya portfellarini shakllantirdi.
Tashrif yakunlari bo‘yicha Jahon banki g‘aznachiligi ekspertlari xalqaro zaxiralarni boshqarish tizimi va regulyatorning tarkibiy bo‘linmalari faoliyatini takomillashtirish bo‘yicha tavsiyalar berdi.
Bundan tashqari, oltin-valyuta zaxiralari tarkibiga yangi moliyaviy vositalarni kiritish va Markaziy bank xodimlarining malakasini oshirish bo‘yicha kelgusidagi harakatlar to‘g‘risida kelishuvga erishildi.
1-may holatiga ko‘ra, O‘zbekistonning xalqaro zaxira aktivlari $35,1 mlrdni tashkil etdi, bu zaxiralarning to‘rtdan uch qismidan ko‘prog‘i oltin zaxiralariga to‘g‘ri keladi, ularning qiymati 2018-yildan beri eng yuqori ko‘rsatkichga yetdi.
Avvalroq “Spot” O‘zbekiston $1,5 mlrdlik suveren obligatsiyalarini xalqaro bozorga joylashtirgani haqida yozgandi.
Xalqaro obligatsiyalardan tushgan mablag‘lar budjet defitsitini qoplash va barqaror rivojlanish maqsadlarini moliyalashtirishga yo‘naltiriladi.

Центральный банк впервые в истории инвестировал средства в иностранные государственные ценные бумаги, сообщила пресс-служба регулятора.
В рамках миссии Всемирного банка проводились специальные тренинги по важности диверсификации в управлении международными резервами — в том числе инвестированию в зарубежные госбумаги, оценке рисков, а также правильной организации рабочего процесса структурных подразделений ЦБ.
Эксперты ВБ помогли с повышением квалификации сотрудников регулятора в управлении рисками при инвестировании в ценные бумаги, проведении торговых и расчетных операций, установлении бухучета и комплаенса.
Для диверсификации золотовалютных резервов Центробанк провел операции по первичному инвестированию в ценные бумаги и сформировал соответствующие инвестиционные портфели.
По итогам визита эксперты Казначейства Всемирного банка дали рекомендации по совершенствованию системы управления международными резервами и деятельности структурных подразделений регулятора.
Кроме того, было достигнуто соглашение о дальнейших действиях по включению новых финансовых инструментов в структуру золотовалютных резервов и повышению квалификации сотрудников ЦБ.
По состоянию на 1 мая объем международных резервных активов Узбекистана составлял $35,1 млрд. Более трех четвертей резервов приходятся на золотой запас, стоимость которого достигла максимума с 2018 года.