Qonun bilan bir qator qonun hujjatlariga ipoteka munosabatlariga elektron garov xatini joriy etish, ular bilan ta’minlangan majburiyatlarni bajarish hamda huquqlarni boshqa shaxsga o‘tkazish kabilarni belgilashni, talab qilish huquqlari hamda garov xati tugatish massasiga kiritilmasligini nazarda tutuvchi o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritilmoqda.
“Ipoteka to‘g‘risida"gi qonunga kiritilgan qo‘shimcha bilan elektron garov xatiga o‘zgartirishlar kiritish garov xatining qonuniy egasi va garovga qo‘yuvchi tomonidan elektron garov xatiga o‘zgartirishlar kiritish to‘g‘risidagi kelishuv shaklini Yagona portalda to‘ldirish orqali amalga oshiriladi.
Elektron garov xatlari bo‘yicha huquqlarni boshqa shaxsga o‘tkazish depo hisobvarag‘iga tegishli yozuv kiritish orqali amalga oshiriladi.
Bunda, elektron xatga doir huquqlar oluvchining depo hisobiga yozuv kiritilgan paytdan boshlab unga o‘tadi va ko‘chirma bilan tasdiqlanadi. Qonun rasmiy e’lon qilingan kundan e’tiboran kuchga kiradi.
Mazkur qonun loyihasi 2024-yilning sentabr oyida Oliy Majlis Qonunchilik palatasi tomonidan uchinchi o‘qishda qabul qilinib, Senat tomonidan dekabr oyida ma’qullangandi.
Avvalroq O‘zbekistonda ipoteka garovi bilan ta’minlangan qimmatli qog‘ozlarni chiqarish rejalashtirilayotgani haqida xabar berilgandi. Quruvchilar tomonidan majburiyatlarni bajarmaslik xavfini sug‘urta qilish samaradorligini oshirish bo‘yicha takliflar ishlab chiqiladi.

Обладатели закладных по ипотеке смогут передавать их третьим лицам в онлайн-режиме. Соответствующий закон 12 февраля подписал Шавкат Мирзиёев, сообщает Минюст.
Документ предусматривает внесение в законодательство поправок, которые должны упростить использование закладных в качестве залога. Закпалата Олий Мажлиса приняла их в окончательном чтении в сентябре 2024 года, а в декабре они прошли Сенат.
В ипотечных отношениях будет внедрена система электронных закладных. Поправки в них будут вноситься путем оформления дополнительных соглашений через Единый портал интерактивных госуслуг.
Обозначается механизм, согласно которому права по электронным закладным будут передаваться другим лицам. Соответствующая запись будет вноситься в депо-счет получателя, а его права будут подтверждаться выпиской с депо-счета.
Предыдущий порядок передачи закладных предусматривал обращение заявителей в кадастровые органы за регистрацией прав по договору залога при их прямом присутствии. Как отмечалось при рассмотрении закона, новый порядок сократит расходы и ускорит оформление закладной.
Также сообщалось, что закон предусматривает возможность для организаций по рефинансированию ипотеки выпускать облигации на суммы больше собственного уставного капитала. Это означает увеличение возможностей для привлечения ими денег.
Ранее Spot писал, что президент в указе по развитию жилищного строительства поручил разрешить выпуск ипотечных ценных бумаг.