Avvalroq “Spot” O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Kuvayt amiri Shayx Mish’al as-Saboh bilan uchrashuvi haqida yozgandi.
O‘zbekiston Kuvaytning uchta farmatsevtika kompaniyasi bilan muzokaralar o‘tkazdi. Bu haqda Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi direktori Abdulla Azizov “O‘zbekiston 24” telekanaliga bergan intervyusida aytib o‘tdi.
Kuvaytning “Al Imtiaz Investment Group” kompaniyasi mamlakatda shartnovamiy ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yishni rejalashtirmoqda.
Vakillari Toshkentga tashrif buyurgan “Gulf Care General Trading” kompaniyasi bilan to‘rtta yo‘nalish bo‘yicha $260 mlnlik “o‘zaro manfaatli shartnomalar” imzolash bo‘yicha kelishuvga erishildi.
“Birinchisi — hududlarda diagnostika markazlarini tashkil etish, ikkinchisi — mamlakatning beshta hududida farmatsevtika mahsulotlari ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish, uchinchi yo‘nalish — ta’lim sohasi, jumladan, kadrlarni xorijda o‘qitish va ishga joylashtirish va to‘rtinchi yo‘nalish — diagnostika xizmatini yaxshilashga e’tibor qaratgan holda laboratoriyalar yaratish”, — dedi Abdulla Azizov.
Farmatsevtika agentligi direktori, shuningdek, O‘zbekiston bilan hamkorlik qilishga qiziqish bildirgan “Kuwait Saudi Pharmaceutical Industries” kompaniyasi bilan uchrashuv o‘tkazganini ma’lum qildi. Tomonlar shartnomaviy ishlab chiqarishni joriy etish orqali MDH mamlakatlarga eksport qilish imkoniyatlarini ko‘rib chiqdi. Kuvayt kompaniyasi vakillarining “yaqin 2−3 oy ichida” mamlakatga tashrifi kutilmoqda.
“Gulf Care General Trading” rahbari Iyad as-Solih O‘zbekiston sog‘liqni saqlash sohasiga birinchi bosqichda $260 mln sarmoya kiritish rejalari haqida so‘z yuritdi. Mablag‘lar Toshkent, Farg‘ona, Buxoro, Sirdaryo va boshqa hududlarda “yirik loyihalar"ni amalga oshirish imkonini beradi.
Avvalroq Kuvayt O‘zbekistonda qo‘shma logistika markazini tashkil etishni rejalashtirayotgani haqida xabar berilgandi.

Как ранее писал Spot, в рамках официального визита Шавкат Мирзиёев провел переговоры с эмиром Кувейта шейхом Мишаалем ас-Сабахом. Узбекистан планирует открыть торговый дом в столице Кувейта.
Узбекистан провел переговоры с тремя кувейтскими фармацевтическими компаниями. Об этом в интервью O’zbekiston 24 рассказал директор Агентства по развитию фармацевтической отрасли Абдулла Азизов.
Кувейтская Al Imtiaz Investment Group планирует организовать производство фармпродукции на договорной основе, наладив собственное производство в республике.
С компанией Gulf Care General Trading, чьи представители уже посещали Ташкент, достигнута договоренность о подписании «взаимовыгодных контрактов» на $260 млн, которые затронут четыре направления.
«Первое — организация диагностических центров в регионах. Второе — в пяти регионах республики будет налажено производство фармпродукции. Третье направление — сфера образования, включая обучение кадров и трудоустройство за рубежом. Четвертое направление — создание лабораторий с акцентом на улучшение диагностической службы», — заявил Абдулла Азизов.
Директор Фармагентства также сообщил о встрече с Kuwait Saudi Pharmaceutical Industries, которая выразила заинтересованность в сотрудничестве с Узбекистаном. Стороны договорились о визите представителей кувейтской компании в страну «в ближайшие 2−3 месяца».
Руководитель Gulf Care General Trading Ияд ас-Салих рассказал о планах инвестировать на первом этапе $260 млн в сферу здравоохранения Узбекистана. Средства позволят реализовать «крупные проекты» в Ташкенте, Фергане, Бухаре, Сырдарье и других областях республики.
Кроме того, Узбекистан и Кувейт подписали соглашения о сотрудничестве в промышленности и трудовой сфере. Также стороны намерены сотрудничать в области создания «умных» городов, сельского хозяйства, гидроэнергетики, здравоохранения, логистики и транспорта.