O‘zbekistonda birinchi marta tarmoqsimon polietilen (PE-X) xomashyosi ishlab chiqariladi. Bu haqda “O‘zbekneftgaz” kompaniyasi matbuot xizmati xabar berdi.
Loyiha Sho‘rtan gaz kimyo majmuasi, Xitoyning “Yunnan Xinchengpeng Polymer Technology” hamda mahalliy “Techno Cable Group” kompaniyalari tomonidan amalga oshiriladi.
Uning doirasida tomonlar yakuniy kelishuvni imzolab, loyihaga start berdi. Xususan, “Nasaf XCP Techno” qo‘shma korxonasi tashkil etildi.
Loyiha qiymati $8 mln bo‘lib, uning ishga tushirilishi natijasida ichki bozorning yillik 25−30 ming tonnalik ehtiyojini mahalliy mahsulotlar hisobiga qoplash mumkin bo‘ladi.
Shuningdek, loyiha orqali import hajmini yiliga $30 mlnga kamaytirish hamda 65 ta yangi ish o‘rnini yaratish ko‘zda tutilgan.
Kompaniya matbuot xizmatining qayd etishicha, tarmoqsimon polietilen (PE-X) oddiy polietilenga nisbatan mustahkam, elastik va yuqori haroratga chidamli bo‘lib, suv va gaz quvurlari, isitish tizimlari, elektr izolyasiyasi sohalarida qo‘llaniladi.
Avvalroq Malayziyaning “Five Petroleum” kompaniyasi O‘zbekistonda AYQShlar tarmog‘ini qurishi haqida xabar berilgandi. Shu bilan birga, kompaniya mamlakat hududlarida transport-logistika infratuzilmasini yaratish imkoniyatlarini ko‘rib chiqmoqda.

В Узбекистане появится первое предприятие по выпуску сшитого полиэтилена (PE-X). Об этом сообщила пресс-служба «Узбекнефтегаз».
Соглашение о реализации проекта на базе Шуртанского газохимического комплекса было подписано в начале недели, после чего был дан старт работам. Оператором будущего завода выступит совместное предприятие Nasaf XCP Techno.
В реализации проекта будут участвовать китайская компания Yunnan Xinchengpeng Polymer Technology и местное предприятие Technp Cable Group. Объем инвестиций оценивается в $8 млн.
Будущий завод сможет обеспечить местной продукцией внутренний спрос на 25−30 тыс. тонн PE-X в год, что позволит сократить импорт на $30 млн. Реализация проекта также позволит создать 65 новых рабочих мест.
Как отмечается в сообщении, PE-X используется для нужд электроизоляции, при производстве отопительных систем, водо- и газопроводов. Он отличается от обычного полиэтилена повышенной эластичностью, прочностью и устойчивостью к высоким температурам.
Ранее Spot писал, что малайзийская Five Petroleum планирует создать автозаправочную сеть в Узбекистане.