Elektr energiyasi uchun to‘lovlar maishiy chiqindilarni yig‘ish va olib chiqib ketish uchun to‘lovlarni o‘z vaqtida amalga oshirishga bog‘liq bo‘ladi. Tegishli qonunni 7-mart kuni Shavkat Mirziyoyev imzoladi.
“Qonunchilikka kiritilayotgan o‘zgartirishlar sanitariya tozalash sohasida “to‘lov intizomi"ni oshirishni maqsad qilgan”, deb ta’kidlanadi hujjat muqaddimasida.
Tuzatishlar dekabr oyida Qonunchilik palatasida yakuniy o‘qishdan o‘tdi va fevral oyida Senat tomonidan ma’qullandi.
“Elektr energetikasi to‘g‘risida"gi qonunda chiqindilarni olib chiqib ketish uchun to‘lovlar bo‘yicha to‘lanmagan qarzdorlik mavjud bo‘lganda elektr energiyasi uchun to‘lovlarni qabul qilishni cheklash imkoniyati belgilangan. Qarzdorlik bartaraf etilishi bilan cheklovlar avtomatik tarzda bekor qilinadi.
Iste’molchilarga oldindan qarzdorlik haqida SMS-xabarnoma yuboriladi va cheklov choralari kuchga kirgunga qadar qarzni to‘lash uchun 5 kun muhlat beriladi.
Fuqarolik kodeksida energiya ta’minoti shartnomasiga qonunchilikka muvofiq “boshqa majburiyatlar"ni kiritish imkoniyati belgilangan. Shuningdek, yangi tartibni huquqiy ta’minlash maqsadida Uy-joy kodeksi va “Raqobat to‘g‘risida"gi qonunga o‘zgartirishlar kiritilmoqda.
Qonun e’lon qilinganidan uch oy o‘tgach, ya’ni 8-iyundan boshlab kuchga kiradi.
Chiqindidan qarzdorlik uchun “svet"dan uzish
2024-yil boshida qabul qilingan prezidentning chiqindilarni boshqarish tizimini yaxshilashga qaratilgan farmonida chiqindi xizmatlari uchun oylik to‘lovlardan qarzdorligi bo‘lgan abonentlar SMS orqali xabardor qilib borish belgilangan.
Bunda, o‘tgan yilning 1-iyunidan Toshkent va Nukus shaharlari hamda viloyat markazlarida (6 oylik qarzdorlik uchun), 1-noyabrdan mamlakatning barcha hududlarida (3 oy) hamda 2025-yildan barcha hududlarda bir oylik qarzdorlik uchun ogohlantirishdan keyin to‘lov qilmaganlarning elektr uchun to‘lovlarini qabul qilishni vaqtinchalik cheklash nazarda tutilgan.
Oktabrga kelib, chiqindi xizmatlaridan qarzdorligi bor fuqarolar elektr to‘lovlari cheklanishidan ogohlantirila boshlandi. “Hududiy elektr tarmoqlari” faqat bildirishnoma jo‘natish bilan cheklanib, elektr energiyasi uchun esa to‘lov qilish mumkin.
Bu elektr energiyasi, iste’molchilar huquqlarini himoya qilish to‘g‘risidagi qonunlarga hamda “HET” va iste’molchilar o‘rtasidagi shartnomalar shartlariga o‘zgartirishlar kiritish talab etilishi bilan izohlandi.
Undan keyin kompaniya 1-noyabrdan chiqindidan qarzi borlar elektr energiyasidan tо‘liq uzilishi haqidagi xabarlarni rad etdi. To‘lov qilmaganlarning elektr uchun to‘lovlarini qabul qilishni vaqtinchalik cheklashni joriy qilish bo‘yicha texnik ishlar olib borilayotgani ma’lum qilindi.
Mazkur qonun loyihasi dekabr oyida Qonunchilik palatasi tomonidan ikkinchi o‘qishda ko‘rib chiqilgandi. Unda besh kun ichida chiqindidan qarzini uzmagan iste’molchilarga elektr to‘lovi uchun taqiq qo‘yilishi aytilgandi.

Платежи за электроэнергию будут зависеть от своевременной оплаты сбора и вывоза бытовых отходов. Соответствующий закон 7 марта подписал Шавкат Мирзиёев.
Изменения в законодательство преследуют цель повысить «платежную дисциплину» в сфере санитарной очистки, отмечается в преамбуле документа. Поправки прошли итоговое чтение в Законодательной палате в декабре, а в феврале получили одобрение Сената.
В законе «Об электроэнергетике» прописывается возможность ограничивать прием оплаты за электроэнергию при наличии непогашенной задолженности по платежам за вывоз мусора. Ограничения будут автоматически отменяться после устранения задолженности.
Абонентам предварительно будет направляться SMS с уведомлением о задолженности. После его получения потребитель получит 5 дней на ее погашение до того, как ограничительные меры вступят в силу.
В Гражданском кодексе прописывается возможность включения в договор энергоснабжения «иных обязательств», соответствующих законодательству. Также поправки, направленные на правовое обеспечение нового порядка, вносятся в Жилищный кодекс и закон «О конкуренции». Закон вступит в силу через три месяца после публикации — с 8 июня.
Свет и мусор
В январе 2024 года президент подписал указ о реорганизации сферы вывоза отходов, который предусматривал ограничения платежей за электроэнергию при наличии непогашенных долгов за мусор. С 1 июня новый порядок вступил в силу в Ташкенте, Нукусе и областных центрах для абонентов с долгами за 6 и более месяцев.
Начиная с ноября, соответствующая мера распространяется для всех населенных пунктов Узбекистана и применяется при неоплате в течение 3 месяцев. С 1 января текущего года ограничения будут применяться при месячной задолженности.
«Тот, кто не платит за мусор, будет сидеть в темноте», — описал решение пресс-секретарь Минэнерго Хасан Ташходжаев.
Кроме того, с прошлого апреля при заверении договоров о купле-продаже недвижимости и автотранспорта обязательно отсутствие долгов за вывоз отходов. Для проверки используется единая система оплаты и учета обязательных платежей.
В конце октября «Региональные электросети» сообщили, что специалисты госкомпании работают над технической реализацией соответствующей функции. При этом подчеркивалось, что речь не идет о полном отключении абонента от электроснабжения.
Ранее Spot писал, что Комитет по конкуренции добился списания 18 млрд сумов необоснованной задолженности за вывоз мусора в Наманганской области.