Avvalroq hukumat huzuridagi Atom energiyasi agentligi (O‘zatom) direktori Azim Axmedxo‘jayev Alter Ego Youtube kanaliga bergan intervyusida Jizzax viloyatida kichik quvvatli atom elektr stansiyasi (KQAES) qurilishi tafsilotlari haqida so‘zlab bergani haqida xabar berilgandi.
Unda “Nima uchun O‘zatom kichik AES qurilishi qiymatini e’lon qilmayapti”, degan savolga Ahmedxo‘jayev doimiy ravishda pasayib borayotgan “indikatsion qiymat” mavjudligini, shuning uchun yakuniy qiymat yo‘qligini aytdi.
Loyihaning amalga oshirilishi ustidan prezident tomonidan “qat'iy nazorat” o‘rnatilgan, qurilish esa Open book (“ochiq kitob”) konsepsiyasi asosida amalga oshirilmoqda, bu bosh pudratchi tomonidan uskunalarni ishlab chiqarish uchun sarflanadigan mablag‘larni monitoring qilish imkonini beradi.
Kichik AES loyihasini optimallashtirishga hozirda ishlab chiqaruvchilari bilan muzokaralar olib borilayotgan Xitoy turbinalaridan foydalanish hisobiga erishish rejalashtirilgan. Loyiha uchun Yevropa kompaniyalari litsenziyasi asosida ishlab chiqarilgan elektr jihozlari ham Xitoydan sotib olinadi, bu Yevropada to‘g‘ridan-to‘g‘ri sotib olishdan ko‘ra “ancha samaraliroq” va arzonroq, dedi O‘zatom rahbari.
“Biz doimiy optimallashtirish ustida ishlayapmiz. Bizda samarali ziddiyat jarayoni mavjud, ya’ni biz [kichik AES loyihasini optimallashtirishni] muhokama qilib, unga erishish va uni talab qilish uchun bahs yuritamiz. Mutaxassislarimiz fikriga hamkorlarimizning qo‘shilishini kuzatish men uchun qiziqarli, chunki bu, shu jumladan, xarajatlarni optimallashtirishga olib keladi. Bugungi kunda biz erishgan qiymat arzonlashuvi taxminan $300 mlnni tashkil etadi. Bu umumiy qiymatdan kichik summa emas”, — dedi Axmedxo‘jayev.
Boshlovchi Kirill Altman Yoqutistondagi kichik AESning 75,4 mlrd rublga (Rossiya banki kursi bo‘yicha $890 mlndan ortiq) baholangan qiymatiga tayanib, O‘zbekistondagi kichik AESning umumiy qiymati $6 mlrdga yetishi mumkinligini taxmin qildi. Bunga javoban esa, O‘zatom rahbari “u yerda ham, yaqin atrofda ham bunday qiymat yo‘qligini” ta’kidlab, $6 mlrdga katta AES qurish mumkinligini qo‘shimcha qildi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, O‘zbekistondagi kichik atom elektr stansiyasining qiymati maqsadli ko‘rsatkich — “$2 mlrddan kam"ni tashkil etadi. Biroq Axmedxo‘jayev aniq raqamni aytishdan bosh tortdi, chunki O‘zatom “loyihadagi har bir detalning narxi ustida tinimsiz ishlamoqda”.
“Bizda pudratchi-buyurtmachi kabi munosabatlar yo‘q, bizda jamoaviy yondashuv mavjud. Sheriklarimiz bilan o‘zaro hamkorlikda ishlaymiz, chunki bu bizga bir-birimizni ko‘proq tushunish imkonini beradi. Bundan tashqari, bu muvaffaqiyatli amalga oshirilishi natijasida o‘z davomiyligiga ega bo‘ladigan referent texnologiyadir. KQAES Rosatom uchun O‘zbekistonda keng imkoniyatlarni ochmoqda”, — dedi u.
Axmedxo‘jayev “o‘nlab yillardan so‘ng” O‘zbekiston atom energetikasiga to‘liq o‘tishi mumkinligini qayd etib, buni “faqat ijobiy omil” deb bilishini qo‘shimcha qildi. Uning fikricha, bu, xususan, ko‘mir stansiyalarini to‘xtatish va havoning ifloslanish darajasini kamaytirish imkonini beradi.

Как ранее писал Spot, директор Агентства по атомной энергии при Кабмине («Узатом») Азим Ахмедхаджаев в интервью Youtube-каналу Alter Ego рассказал о деталях строительства атомной станции малой мощности (АСММ) в Джизакской области.
На вопрос о том, почему «Узатом» не озвучивает стоимость строительства малой АЭС, Ахмедхаджаев заявил о наличии «индикативной стоимости», которая постоянно снижается, поэтому отсутствует окончательная стоимость. За реализацией проекта установлен «жесткий контроль» со стороны президента, а строительство осуществляется на основе концепции Open book («открытая книга»), позволяющей мониторить затрачиваемые генподрядчиком средства на производство оборудования.
Оптимизацию проекта малой АЭС планируется достичь за счет возможного использования китайских турбин, с производителями которых сейчас ведутся переговоры. Электрооборудование для проекта, производимое по лицензиям европейских компаний, также будет закупаться в Китае, что «намного эффективнее» и дешевле, чем покупка непосредственно в Европе, отметил чиновник.
«Мы работаем над постоянной оптимизацией. У нас постоянный процесс хорошего конфликта, то есть мы спорим, добиваемся и настаиваем [на оптимизации проекта малой АЭС]. Мне интересно наблюдать за тем, как наши партнеры соглашаются с мнением наших специалистов, так как это приводит, в том числе, к оптимизации расходов. На сегодняшний день удешевление, которого мы смогли достичь, составляет порядка $300 млн. Это не маленькая сумма из общей стоимости», — поделился Ахмедхаджаев.
Интервьюер Кирилл Альтман предположил, что общая стоимость малой АЭС может достигать $6 млрд, опираясь на стоимость малой атомной станции в Якутии, оцененную в 75,4 млрд рублей (свыше $890 млн по курсу Банка России). В ответ глава «Узатома» отметил, что «там и рядом такой стоимости нет», добавив, что за $6 млрд можно построить большую АЭС.
По его словам, стоимость малой АЭС в Узбекистане составит «меньше чем $2 млрд» — это целевой показатель. Однако Ахмедхаджаев отказался назвать точную цифру, так как «Узатом» «постоянно работает над стоимостью каждой детали в проекте».
«У нас нет таких отношений, как подрядчик-заказчик, у нас подход командный. Мы работаем сообща, в спайке с нашими партнерами, так как это позволяет нам достигать большего взаимопонимания. Помимо этого, это — та референтная технология, которая в итоге ее успешной реализации получит свое продолжение. Реализация АСММ (атомная станция малой мощности — прим. Spot) в Узбекистане открывает широкие возможности для «Росатома», — заявил чиновник.
Ахмедхаджаев допустил, что «через десятки лет» Узбекистан может полностью перейти на атомную энергетику, добавив, что видит в этом «только положительный фактор». По его мнению, в частности это позволит остановить угольные станции и снизить уровень загрязнения воздуха.