Qarorlarga ko‘ra, Andijon, Namangan, Farg‘ona, Qashqadaryo, Samarqand, Toshkent viloyatlarida chiqindi yoqish zavodlari qurilishi rejalashtirilgan.
Mazkur hududlarda ekologik vaziyatni yaxshilash, chiqindilarni qayta ishlash sohasiga zamonaviy yechimlar va texnologiyalarni joriy etish orqali elektr energiyasi ishlab chiqariladi hamda sohaga to‘g‘ridan to‘g‘ri investitsiyalar jalb etiladi.
Xitoy, Janubiy Koreya va Saudiya Arabistonlik investorlar O‘zbekiston hududida loyiha kompaniyalarini tashkil etib, ushbu loyihalarni amalga oshirmoqdalar. Ular “O‘zenergosotish” davlat korxonasi bilan 30 yil davomida elektr energiyasini yetkazib berish to‘g‘risida shartnomalar imzolashgan.
Investor va loyiha kompaniyalari 2025−2027-yillarda quyidagi miqdordagi ishlab chiqarish quvvatiga ega uskunalarni ishga tushirishni ta’minlaydi, jumladan:
- Toshkent viloyatida kuniga 2,5 ming tonna chiqindilarni termik usulda qayta ishlash orqali 390 mln kVt elektr energiyasi;
- Andijon, Qashqadaryo va Samarqand viloyatlarida kuniga 1,5 ming tonna chiqindilarni termik qayta ishlab, 240 mln kVt elektr energiyasi;
- Namangan va Farg‘ona viloyatida 1,5 ming tonna chiqindilarni termik usulda qayta ishlash orqali 227,5 mln kVt elektr energiyasi.
Prezident 2024-yil oktabrda ushbu korxonalar loyihalari bilan tanishdi. Loyihalarni Xitoyning China CAMC Engineering, Shanghai SUS Environment va China Everbright Group kompaniyalari amalga oshiradi.
O‘sha vaqtda Jizzax viloyatida qurilishi rejalashtirilgan, yiliga 547,5 ming tonna chiqindini qayta ishlash quvvatiga ega zavod loyihasi ham taqdim qilingandi. Bu zavodni Chengdu Environmental Group kompaniyasi barpo etadi. Buxoro viloyatida esa yana bir korxonani BAAning Tadweer Group kompaniyasi tashkil etadi.
Avvalroq Spot chiqindidan qarzdorlarga elektr energiyasi uchun to‘lovlar cheklanishi haqida yozgandi.
Iste’molchilarga oldindan qarzdorlik haqida SMS-xabarnoma yuboriladi va cheklov kuchga kirgunga qadar qarzni to‘lash uchun 5 kun muhlat beriladi.

Шавкат Мирзиёев 24 марта подписал серию постановлений о реализации проектов по переработке отходов для генерации электроэнергии. Об этом сообщил канал правовой информации Минюста.
В Андижанской, Наманганской, Ферганской, Кашкадарьинской, Самаркандской, Ташкентской областях планируется построить мусоросжигательные заводы. Ожидается, что их создание позволит «улучшить экологическую обстановку» и привлечь в сферу иностранные инвестиции.
Проекты реализуются инвесторами из Китая, Южной Кореи и Саудовской Аравии, которые учредили на территории Узбекистана проектные компании. Они заключили с госпредприятием «Узэнергосотиш» договора о поставке электроэнергии в течение 30 лет.
Общая дневная мощность шести предприятий составит 10 тыс. тонн твердых бытовых отходов 1565 МВт⋅ч энергии. Реализовать проекты планируется в 2025—2027 годах.
Для заводов в каждом регионе обозначены следующие проектные показатели:
- в Ташкентской области — 2,5 тыс. тонн отходов и 390 млн кВт⋅ч энергии;
- в Андижанской, Кашкадарьинской и Самаркандской областях — по 1,5 тыс. тонн отходов и 240 млн кВт⋅ч;
- в Наманганской и Ферганской областях — по 1,5 тыс. тонн отходов и 227,5 млн кВт⋅ч.
Глава государства ознакомился с проектами предприятий в октябре 2024 года. Их реализацией займется китайские компании — China CAMC Engineering, Shanghai SUS Environment и China Everbright Group.
Тогда же президенту представили план завода в Джизакской области перерабатывающей мощностью 547,5 тыс. тонн отходов в год от Chengdu Environmental Group. Еще одно предприятие в Бухарской области создаст Tadweer Group из ОАЭ.
Ранее Spot писал, что с июня для узбекистанцев будут ограничивать оплату электричества при наличии долга за мусор.