Korporativ axborot yagona portalidan olingan bayonnomaga ko‘ra, joriy yilning 19-mart kuni Kvars aksiyadorlarining navbatdan tashqari yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi (kvorum — 89,8%). Kun tartibi: kuzatuv kengashi a’zolarining vakolatlarini muddatidan oldin tugatish, kuzatuv kengashining yangi tarkibi a’zolarini saylash, zavod faoliyatini auditorlik tekshiruvidan o‘tkazish. Barcha bandlar qo‘llab-quvvatlangan.
Kvars kuzatuv kengashi raisi Denis Trusevichning so‘zlariga ko‘ra, 27-fevral kuni Davlat aktivlarini boshqarish agentligi Kvars ustav fondining 89,8%i miqdoridagi aksiyalar paketiga egalik qiluvchi aksiyador sifatida kuzatuv kengashi va Kvars’ga aksiyadorlarning navbatdan tashqari yig‘ilishini chaqirish va kuzatuv kengashi a’zolarining vakolatlarini muddatidan oldin tugatish to‘g‘risida murojaat qildi.
Yagona portaldan ko‘chirmada qayd etilishicha, Kvars’ning 100% ta’sischisi Quvasoysement hisoblanadi. Korxona va tashkilotlarning yagona davlat reestrida zavod ta’sischilari sifatida “aksiyadorlar” ko‘rsatilgan.
Yig‘ilish yakunlari bo‘yicha kuzatuv kengashining yangi tarkibini saylash to‘g‘risida qaror qabul qilindi, unga Davlat aktivlarini boshqarish agentligi vakillaridan sakkiz nafari kiritilgan:
- Qurbonaliyev Sanjar Sabriddinovich — Davaktiv agentligida departament boshlig‘i;
- Sayfulloyev Abdulaziz Sa’dullo o‘g‘li — Davaktiv agentligida boshqarma boshlig‘i;
- G‘aybulloyev Asliddin Fazliddinovich — Davaktiv agentligida boshqarma boshlig‘i;
- Rahimov Ilyos Ikromovich — O‘zsanoatqurilishmateriallari uyushmasi raisining o‘rinbosari;
- Pinyozov Ikromjon Xakimboyevich — Davaktiv agentligida bosh buxgalter;
- Sharapov Umidjon Shavkatovich — Davaktiv agentligida bo‘lim boshlig‘i;
- Rajabov Abdubanno Xoshimjonovich — Davaktiv agentligining bosh mutaxassisi;
- O‘rinov Doniyorjon Shavkatovich — Davaktiv agentligi Farg‘ona viloyati hududiy boshqarmasi bosh mutaxassisi.
Bundan tashqari, 2023-yilning fevral oyida Kvars aksiyalari davlat paketini 265 mlrd so‘mga sotib olgan Quvasoysement affillangan shaxslar ro‘yxatidan chiqarildi, shuningdek, Quvasoysement’ga egalik qiluvchi UCG (United Cement Group) tijorat direktori Natalya Li ham kuzatuv kengashining avvalgi a’zolari ro‘yxatidan chiqarildi.
O‘z navbatida, Kvars’ning affillangan shaxslari ro‘yxatiga Davlat aktivlarini boshqarish agentligi ham kiritildi. 2023-yil 8-mayda Davaktiv agentligi ta’sischisi bo‘lgan UzAssets investitsiya kompaniyasi affillangan shaxslar ro‘yxatidan chiqarildi.
2021-yilning fevralida Kvarts’ning davlat ulushini auksionga qo‘yish bo‘yicha davlat rahbarining farmoni qabul qilindi. Oradan bir yarim yil o‘ttib, 2022-yilning iyunida zavodni xususiylashtirish jarayoni boshlandi. 2023-yil fevralda kompaniya ustav kapitalidagi 89,78% ulushini Quvasoysement 265 mlrd so‘mga sotib oldi.

Недавно приватизированный стекольный завод «Кварц» перешел обратно под контроль государства. На это первым обратил внимание Telegram-канал «КорпИнфо».
Согласно протоколу с Единого портала корпоративной информации, 19 марта прошло внеочередное собрание акционеров «Кварца» (кворум собрания — 89,8%). Повестка дня: досрочное прекращение полномочий членов набсовета, избрание членов нового состава набсовета, проведение аудиторской проверки деятельности завода. Все пункты были поддержаны.
По словам председателя набсовета «Кварца» Дениса Трусевича, 27 февраля Агентство по управлению государственными активами (АУГА), «как акционер, владеющий пакетом акций в размере 89,8% от уставного фонда «Кварца», обратилось к набсовету и «Кварцу» о созыве внеочередного собрания акционеров и досрочном прекращения полномочий членов набсовета.
В выписке с ЕПИГУ говорится, что 100% учредителем «Кварца» является «Кувасайцемент». На ЕГРПО учредителями завода указаны «акционеры».
По итогам собрания было принято решение об избрании нового состава в набсовета, в который вошли восемь человек из представителей АУГА:
- Қурбоналиев Санжар Сабриддинович — начальник департамента в АУГА;
- Сайфуллоев Абдулазиз Саъдулло ўғли — начальник управления в АУГА;
- Ғайбуллоев Аслиддин Фазлиддинович — начальник управления в АУГА;
- Рахимов Илёс Икромович — зампред Ассоциации «Узпромстройматериалы»;
- Пинёзов Икромжон Хакимбоевич — главный бухгалтер в АУГА;
- Шарапов Умиджон Шавкатович — начальник отдела в АУГА;
- Ражабов Абдубанно Хошимжонович — главный специалист в АУГА;
- Ўринов Дониёржон Шавкатович — главный специалист Ферганского областного территориального управление АУГА.
Кроме того, «Кувасайцемент», который в феврале 2023 года приобрел госпакет акций в «Кварце» за 265 млрд сумов, был исключен из списка аффилированных лиц, также как и члены предыдущего состава набсовета, куда входила Наталья Ли — коммерческий директор UCG (United Cement Group), владеющий «Кувасайцементом».
В свою очередь, в список аффилированных лиц «Кварца» вошло Агентство по управлению госактивами. 8 мая 2023 года инвестиционная компания Uzassets, учредителем которой является АУГА, была исключена из списка аффилированных лиц.
Завод «Кварц», расположенный в Фергане, стал акционерным обществом в 1995 году. Компания входит в число крупнейших производителей изделий из стекла в Узбекистане.
На него приходится около половины выпущенных в стране листов из стекла и стеклотары, а также 95% стеклянных банок. В 2021 году завод запустил новую производственную линию мощностью до 400 тонн шлифованного стекла в сутки.
По итогам 2021 года прибыль завода составила 423 млрд сумов — на 37% больше, чем годом ранее.
В апреле 2018 года «Кварц» первым в Узбекистане провёл публичное размещение акций (IPO), собрав свыше 7,5 млрд сумов. В конце 2019 года компания привлекла ещё 16 млрд сумов на SPO.
АУГА объявило о начале приема заявок на покупку госпакета акций завода «Кварц» в июне 2022 года. Президент поручал выставить госдолю в «Кварце» на публичные торги еще в апреле 2021 года.