Hujjat bilan Vazirlar Mahkamasi huzurida Energiya samaradorligi milliy agentligi tashkil etilishi belgilanmoqda. Uning vazifalariga esa energiya samaradorligini oshirish sohasida yagona davlat siyosatini yuritish, rag‘batlantiruvchi va ta’sir etuvchi choralar ishlab chiqish va tartibga solish kiradi.
2025-yilning 1-iyulidan aholi uy-joylarining energiya auditini o‘tkazish xarajatlari uchun agentlik tomonidan subsidiya ajratiladi.
Quyosh panellari va geliokollektorlar qiymatining 20%i, issiqlik nasoslari (havo, suv va geotermal) qiymatining esa 40%gacha qismi qoplab beriladi. Bunda to‘lovlar miqdori BHMning 50 baravari (18,75 mln so‘m) gachani tashkil etadi.
Joriy yilning 1-sentabrigacha Energiya samaradorligini oshirish raqamli platformasi ishga tushiriladi. Agentlik huzurida budjetdan tashqari Energiya samaradorligini rag‘batlantirish va qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi tashkil etiladi.
Bundan tashqari, 1-oktabrga qadar ishlab chiqaruvchilar va import qiluvchilar uchun texnologiyalar energiya samaradorligining “yashil” standartlari joriy etiladi.
28-yanvar kuni Shavkat Mirziyoyev “resurs tejamkor iqtisodiyot modeli"ga o‘tish zarurligini ta’kidladi. Hukumatga energiya samaradorligi hisobiga xarajatlarni 15−20% gacha qisqartirish va qo‘shilgan qiymatni ko‘paytirishga qaratilgan dastur ishlab chiqish bo‘yicha topshiriq berdi.
Fevral oyida yirik sanoat korxonalari uchun energiya iste’moli me’yorlari belgilanishi ma’lum bo‘ldi. O‘z navbatida, iste’molchilarni Yaponiya tajribasiga asoslanib energiya tejash asoslariga o‘rgatish rejalashtirilmoqda.
Mart oyi oxiridagi prezident yig‘ilishida quyosh panellari orqali joriy yil 1,1 mlr kub metr tabiiy gaz va 2,6 mlrd kVt/soat elektrni tejash imkoniyati ma’lum qilindi. Davlat rahbari yirik sanoat korxonalarida tejamkor uskunalar o‘rnatish, energiya isrofini kamaytirish zarurligini ta’kidladi. Hukumatga bu sohada yangicha ijro va nazorat tizimida ishlash topshirildi.
Avvalroq O‘zbekistonda barcha bog‘chalar quyosh suv isitgichlari bilan jihozlanishi haqida xabar berilgandi. Joriy yil oxirigacha bog‘chalarni to‘liq jihozlash uchun davlat budjetidan mablag‘ ajratish ko‘zda tutilgan.

Шавкат Мирзиёев указом от 27 марта постановил учредить Национальное агентство энергетической эффективности. Об этом сообщил канал правовой информации Минюста.
Агентство будет подчиняться Кабинету министров и отвечать за ведение единой госполитики в сфере энергоэффективности. В число его основных задач войдут разработка мер поощрения и воздействия, а также их упорядочивание.
С 1 июля агентство будет выделять субсидии для покрытия затрат на проведение энергетического аудита в жилых домах. Будет компенсироваться до 20% стоимости фотопанелей и гелиоколлекторов, а также до 40% стоимости тепловых (воздушных, водных, геотермальных) насосов.
Максимальная сумма выплат составит 50 БРВ (18,75 млн сумов). Для их проведения при агентстве будет учрежден внебюджетный Фонд поощрения и поддержки энергетической эффективности.
К 1 сентября поручено запустить цифровую платформу повышения энергоэффективности. Помимо этого, до 1 октября планируется внедрить «зеленые» стандарты технологического энергосбережения для местных производителей и импортеров.
В конце марта на совещании у президента сообщалось о возможности дополнительно сэкономить 1,1 млрд кубометров газа и 2,6 млрд кВт/ч электроэнергии. Мирзиёев отмечал необходимость внедрения энергосберегающих технологий на крупных предприятиях, а также формирования культуры энергосбережения.
Ранее Spot писал о планах оборудовать каждое дошкольное учреждение в Узбекистане солнечными водонагревателями.