Avvalroq ikki yil oldin xususiylashtirilgan Kvars zavodi yana davlat tasarrufiga o‘tgani haqida xabar berilgandi. 2023-yilning fevralida shisha zavodini sotib olgan Quvasoysement korxonasi Davaktiv agentligini o‘z ichiga olgan affillangan shaxslar ro‘yxatidan chiqarilgan.
Davlat aktivlarini boshqarish agentligi zavod aktivlari qaytarilishi yuzasidan rasmiy munosabat bildirdi. Agentlikning qayd etishicha, zavod sotib olish to‘lovlarini uch yilda bo‘lib-bo‘lib to‘lash sharti bilan sotilgan.
Shundan kelib chiqib, Kvars’ning faoliyati monitoring qilib borilgan va to‘lov grafiklaridagi uzilishlarning oldini olish maqsadida xaridor — Quvasoysement ogohlantirib kelingan.
Zavod ustav kapitalidagi 89,78% aksiyalar paketini sotib olishdagi shartnomaviy majburiyatlarini bajarishdagi qiyinchiliklar tufayli, Quvasoysement’ni boshqaruv organlarining qarori bilan oldi-sotdi shartnomasini bekor qilish bo‘yicha agentlikka murojaati kelib tushgan.
Shunga ko‘ra, oldi-sotdi shartnomasi tomonlarning joriy yilning 14-fevralidagi o‘zaro kelishuviga asosan bekor qilinib, zavodning kuzatuv kengashi tarkibi qayta ko‘rib chiqilgan va unga Davaktiv agentligi vakillari kiritilgan.
“89,78% aksiyalar paketini davlat ixtiyoriga qaytarish shartnoma shartlari to‘liq bajarilmaganligi natijasida yuz bergan va shartnomaviy-huquqiy munosabatlar doirasida amalga oshirilgan bo‘lib, bu holat xususiylashtirish natijalarini qayta ko‘rib chiqish yoxud milliylashtirish hisoblanmaydi”, deyiladi xabarda.
Shuningdek, agentlik bugungi kunda Kvars’ni moliyaviy sog‘lomlashtirish bo‘yicha “yo‘l xaritasi” tasdiqlanib, tegishli chora-tadbirlar amalga oshirilayotganini qo‘shimcha qilgan.
Kap Depo investitsiya kompaniyasining yozishicha, Kvars 2024-yilni 2023-yildagi 21,7 mlrd so‘mga nisbatan 141,6 mlrd so‘mlik rekord darajadagi zarar bilan yakunlagan. Shuningdek, Quvasoysement 2024-yilning uchinchi choragida 37,4 mlrd so‘m zarar ko‘rgan.
2021-yilning fevralida Kvarts’ning davlat ulushini auksionga qo‘yish bo‘yicha davlat rahbarining farmoni qabul qilindi. Oradan bir yarim yil o‘ttib, 2022-yilning iyunida zavodni xususiylashtirish jarayoni boshlandi. 2023-yil fevralda kompaniya ustav kapitalidagi 89,78% ulushini Quvasoysement 265 mlrd so‘mga sotib oldi.

Как ранее писал Spot, недавно приватизированный «Кварц» перешел обратно под контроль государства. «Кувасайцемент», купивший стекольный завод в феврале 2023 года, был исключен из списка аффилированных лиц предприятия, куда вместо него вошло АУГА.
Агентство по управлению государственными активами Узбекистана прокомментировало возврат «Кварца» под госконтроль. В ведомстве отметили, что сделка по продаже завода «Кувасайцементу» была заключена на основании договора купли-продажи с условием поэтапной оплаты (рассрочки) в течение трех лет, о чем ранее публично не сообщалось.
«В связи с этим, деятельность АО „Кварц“ находилась под мониторингом, и с целью предотвращения срывов графика платежей покупатель — АО „Кувасайцемент“ систематически предупреждался», — говорится в сообщении.
Из-за «сложностей» с приобретением 89,78% госпакета акций в АУГА поступило обращение от органов управления «Кувасайцемента» о расторжении договора купли-продажи по взаимному согласию сторон.
Договор расторгнут от 14 февраля, после чего был пересмотрен состав набсовета с включением в него представителей АУГА. Таким образом, возврат 89,78% пакета акций государству произошел в результате неисполнения условий договора в полном объеме и был осуществлен в рамках договорно-правовых отношений, добавили в ведомстве.
«Данная ситуация не является пересмотром результатов приватизации или национализацией», — подчеркнули в АУГА.
На сегодняшний день утверждена «дорожная карта» по финансовому оздоровлению «Кварца» и реализуются соответствующие мероприятия.
Инвестиционная компания Kap Depo пишет, что «Кварц» завершил 2024 год с рекордным убытком в 141,6 млрд сумов против 21,7 млрд сумов в 2023 году. Также у «Кувасайцемента» фиксировались убытки за третий квартал 2024 года в размере 37,4 млрд сумов.
Завод «Кварц», расположенный в Фергане, стал акционерным обществом в 1995 году. Компания входит в число крупнейших производителей изделий из стекла в Узбекистане.
На него приходится около половины выпущенных в стране листов из стекла и стеклотары, а также 95% стеклянных банок. В 2021 году завод запустил новую производственную линию мощностью до 400 тонн шлифованного стекла в сутки.
По итогам 2021 года прибыль завода составила 423 млрд сумов — на 37% больше, чем годом ранее.
В апреле 2018 года «Кварц» первым в Узбекистане провёл публичное размещение акций (IPO), собрав свыше 7,5 млрд сумов. В конце 2019 года компания привлекла ещё 16 млрд сумов на SPO.
АУГА объявило о начале приема заявок на покупку госпакета акций завода «Кварц» в июне 2022 года. Президент поручал выставить госдолю в «Кварце» на публичные торги еще в апреле 2021 года.