Fitch vakili 2025-yil oxirigacha Aloqabank, Asakabank va O‘zsanoatqurilishbankni sotish vazifasini “katta ambitsiya” deb baholadi. Uning ta’kidlashicha, hukumat, Markaziy bank va davlat banklari investorlar bilan bitim tuzish uchun oldindan tayyorgarlik ishlarini amalga oshirmoqda.
“Ammo bizning bazaviy ssenariyimizga ko‘ra, bu yilning o‘zida uchta bankni ham sotish ancha qiyin bo‘ladi. Taxminimizcha, kamida 1−2 ta bankning sotilishi kelgusi davrga qoldirilishi mumkin”, — dedi Pavel Kaptel.
Uning qayd etishicha, jahon moliya bozorlaridagi bugungi noaniqlik sharoitida rivojlanayotgan bozorlarga, xususan O‘zbekistonga “xorijiy investorlarning barqaror qiziqishi mavjudligi” davlat banklarini xususiylashtirishning muhim sharti hisoblanadi.
Davlat banklarini xususiylashtirish
2019-yilning aprel oyida prezident O‘zsanoatqurilishbank aksiyalari paketini birlamchi (IPO) va Aloqabanknikini ikkilamchi (SPO) taklifga qo‘yish to‘g‘risida qaror qabul qildi. Bir yil o‘tib, 2020-yilda davlat rahbari YTTB va boshqa xalqaro tashkilotlarni jalb qilgan holda 6 ta bankdagi davlat ulushlarini bosqichma-bosqich sotish rejasini tasdiqladi.
Ayni paytda hujjatda ko‘rsatilgan kredit muassasalaridan faqat bittasini xususiylashtirish bo‘yicha kelishuvga erishildi. Vengriyaning OTP banki 2022-yil oxirida Ipoteka-bank'ning 75% ulushini sotib olish bo‘yicha shartnoma imzoladi va yarim yildan so‘ng bitimni yopdi. 2023-yil dekabr oyida OTP Bank yangi sho‘ba bankini qo‘shimcha kapitalizatsiya qildi va o‘tgan yozda minoritar aksiyadorlar bilan muzokaralarni boshladi.
2022-yilda tasdiqlangan xususiylashtirish dasturida o‘sha yilning oxirigacha Asakabank va O‘zsanoatqurilishbank ulushlarini ommaviy savdolarga chiqarish belgilangandi. Shuningdek, Aloqabank va boshqa kredit tashkilotlarini IPOga chiqarish vazifasi qo‘yildi. Biroq, 2023-yil avgust oyida ulushlarni sotish muddati 2024-yil oxiriga ko‘chirildi, keyin esa 2025-yil oxirigacha uzaytirildi.
Shu bilan birga, Fitch tahlilchilari biznes modellarining davom etayotgan transformatsiyasi tufayli banklarni xususiylashtirish kechikishi kutilayotganini ma’lum qildi. Keyinroq agentlik YTTB va boshqa xalqaro tashkilotlar minoritar aksiyadorlar sifatida ishtirok etganda aktivlarni sotish istiqbollari yaxshilanishi mumkinligini ta’kidladi. Shuningdek, S&P ham xususiylashtirish “vaqt talab etishini” bildirdi.
2024-yilning may oyida YTTB xususiylashtirishga tayyorgarlik ko‘rish doirasida Asakabankka investitsiya kiritishi mumkinligini ma’lum bo‘ldi. Davlat bankiga institutsional o‘zgarishlar va korporativ boshqaruvni isloh qilishda yordam beriladi.
Avvalroq banklar garovga qo‘yilgan mulkni to‘g‘ridan-to‘g‘ri bozor narxida sotishi mumkinligi haqida xabar berilgandi.

Приватизация нескольких крупных государственных банков Узбекистана, сроки которой несколько раз уже переносились, может быть снова отложена. Об этом 16 апреля на конференции Fitch Ratings заявил директор по банковскому сектору агентства Павел Каптел, передает корреспондент Spot.
Представитель Fitch назвал «амбициозной» задачу по продаже «Алокабанка», «Асакабанка» и «Узпромстройбанка» до конца 2025 года. Он отметил, что правительство, Центральный банк и сами госбанки проводят предпродажную подготовку для заключения сделки с инвесторами.
«Однако наш базовый сценарий предполагает, что продать все три банка в этом году будет довольно сложно. Мы предполагаем, что, как минимум, продажа 1−2 банков будет отложена на будущий период», — заявил Павел Каптел.
По его словам, важным условием для приватизации госбанков является «устойчивое присутствие интереса иностранных инвесторов» к развивающимся рынкам в целом и Узбекистану в частности на фоне текущей неопределенности на мировых финансовых рынках.
Приватизация госбанков
В апреле 2019 года президент постановил выставить пакет акций «Узпромстройбанка» на первичное (IPO), «Алокабанка» — на вторичное предложение (SPO). Годом позже, в 2020 году, глава государства утвердил план поэтапной продажи государственных долей в 6 банках с привлечением к процессу ЕБРР и других международных организаций.
На данный момент достигнута договоренность о приватизации только одного кредитного учреждения из обозначенных в документе. Венгерский OTP Bank подписал договор о покупке 75% «Ипотека-банка» в конце 2022 года и полгода спустя закрыл сделку. В декабре 2023 года OTP Bank провел докапитализацию нового дочернего банка, а прошлым летом запустил переговоры с миноритарными акционерами.
Программа приватизации, утвержденная в 2022 году, предполагала начало публичных торгов с долями в «Асакабанке» и «Узпромстройбанке» до конца того года. Также ставилась задача провести IPO «Алокабанка» и других кредитных учреждений. Однако в августе 2023 года сроки продажи долей перенесли до конца 2024 года, а затем продлили до конца 2025 года.
Тогда же аналитики Fitch заявили об ожидаемой задержке в приватизации банков из-за продолжающейся трансформации бизнес-моделей. Позже агентство отметило, что перспективы продажи активов могут улучшиться при участии ЕБРР и других международных организаций в качестве миноритарных акционеров. В S&P также указали на то, что приватизация «потребует времени».
В мае 2024 года стало известно, что ЕБРР может инвестировать в «Асакабанк» в рамках подготовки к приватизации. Госбанку помогут с институциональной трансформацией и реформой корпоративного управления.