Uning so‘zlariga ko‘ra, IPO masalasi — bu davlat (100%) nomidan “aksiyadorning qarori” bo‘lib, u IPO’ni davlat aktivlarini xususiylashtirish dasturining bir qismi sifatida ko‘rib chiqadi. 2024-yil aprel oyi oxirida prezident NKMK aksiyalarining 5%igacha bo‘lgan qismini xorijiy IPOga chiqarish bo‘yicha topshiriq berdi, bu muddat 2025-yilning uchinchi choragiga to‘g‘ri keladi.
“Hozircha hech qanday aniq qarorlar qabul qilinmadi” — NKMK rahbarining birinchi o‘rinbosari.
Yevgeniy Antonovning ta’kidlashicha, hozirda NKMK aksiyadorlar uchun yanada ochiq va jozibador bo‘lishi ustida ish olib borilmoqda.
“Qachonki aksiyador tomonidan IPO bo‘yicha qaror qabul qilinsa, o‘ylaymanki, biz bunga to‘liq tayyor bo‘lamiz”, — deya qo‘shimcha qildi u.
Bundan tashqari, NKMK bosh direktorining birinchi o‘rinbosari o‘z nutqida davlat korxonasi investorlarga yevroobligatsiyalarning muntazam chiqaruvchisi bo‘lishni va’da berganini ta’kidladi.
2024-yil oktyabr oyida NKMK har biri $500 mln qiymatidagi ikki xil muddatli — 4 yillik va 7 yillik yevrobondlarning ilk chiqarilishini amalga oshirgandi. Joriy yilda esa NKMKga $500 mlnlik yevrobondlarni joylashtirish vazifasi yuklatildi.
Mart oyida Bloomberg NKMK 2025-yilning ikkinchi yarmida London fond birjasida IPO o‘tkazish imkoniyatini ko‘rib chiqayotgani haqida xabar bergan edi. Vaziyatdan xabardor manbalarning hisob-kitoblariga ko‘ra, listing doirasida NKMK kapitallashuvi 4 mlrd funt sterlingdan ($5,2 mlrd) oshishi mumkin. IPO bo‘yicha maslahatchi sifatida Rothschild & Co investitsiya banki ishtirok etmoqda.
“Spot” NKMK matbuot xizmatiga murojaat qilib, IPO o‘tkazilishi haqidagi ma’lumotlarga izoh berishni so‘radi. Kompaniya vakillari hozircha bu masala bo‘yicha hech qanday yangilik yo‘q deya ma’lum qilishdi va agar yangi ma’lumot paydo bo‘lsa, albatta xabar beramiz deb va’da berishdi.
Yanvar oyida Rothschild & Co 2025-yilda bitta yirik davlat aktivini xususiylashtirishda ishtirok etishi ma’lum bo‘ldi. Investitsiya banki vakillari bilan uchrashuvda bosh vazir o‘rinbosari, iqtisodiyot va moliya vaziri Jamshid Qo‘chqorov bilan birga NKMK bosh direktorining birinchi o‘rinbosari Yevgeniy Antonov ham ishtirok etdi.
Avvalroq Spot NKMKning 2024-yildagi daromadi rekord darajaga yetib, 30% foizga, sof foydasi esa 40%ga oshgani haqida yozgandi.

Первый замгендиректора НГМК Евгений Антонов прокомментировал проведение первичного размещения акций (IPO). Об этом он заявил 16 апреля на конференции Fitch Ratings, передает корреспондент Spot.
По его словам, вопрос IPO — «это решение акционера» в лице государства (100%), который рассматривает IPO как часть программы приватизации госактивов. В конце апреля 2024 года президент поручил выставить на зарубежное IPO до 5% акций НГМК, срок — третий квартал 2025 года.
«Пока никаких конкретных решений не принималось», — заявил первый замглавы НГМК.
Евгений Антонов отметил, что сейчас ведется работа над тем, чтобы НГМК стал более открытым и привлекательным для акционеров. «Когда и если решение акционером об IPO будет принято, то я считаю, что мы будем полностью к этому готовы», — добавил топ-менеджер.
Кроме того, первый замгендиректора НГМК в своем выступлении заявил, что госпредприятие обещало инвесторам быть регулярным эмитентом еврооблигаций. В октябре 2024 года НГМК провел размещение двух дебютных выпусков евробондов на $500 млн каждый — на 4 года и на 7 лет. В этом году НГМК поручено разместить евробонды на $500 млн.
В марте Bloomberg сообщил, что НГМК рассматривает возможность проведения IPO на Лондонской фондовой бирже во втором полугодии 2025 года. По оценкам источников, знакомых с ситуацией, капитализация НГМК в рамках листинга может превысить £4 млрд ($5,2 млрд). Консультантом по IPO выступает инвестиционный банк Rothschild & Co.
На днях Spot обратился с пресс-службу НГМК с просьбой прокомментировать сообщения о проведении IPO. «На данный момент, у нас нет новостей по данному вопросу», — заявили в компании, пообещав проинформировать, «если и когда появится обновленная информация».
В январе стало известно, что Rothschild & Co примет участие в приватизации одного крупного государственного актива в 2025 году. На встрече с представителями инвестбанка рядом с вице-премьером, министром экономики и финансов Джамшидом Кучкаровым присутствовал первый заместитель гендиректора НГМК Евгений Антонов.
Ранее Spot писал, что выручка НГМК в 2024 году достигла рекорда и выросла на 30%, чистая прибыль — на 40%.