“Zaifroq daraja” xatar profilini baholash agentlikning taqqoslanadigan emitentlarga nisbatan yuqori tavakkalchilik to‘g‘risidagi qarashini hisobga oladi, ya’ni Toshkentning operatsion balans orqali qarzga xizmat ko‘rsatishni qoplash qobiliyati 2024−2028-yillar davomida kutilmaganda pasayishi mumkin, bu past daromadlar va yuqori xarajatlar yoki majburiyatlarning kutilmagan o‘sishi yoki qarzga xizmat ko‘rsatish ehtiyojlari tufayli yuzaga keladi.
Daromadlar
Toshkentning daromad manbalari mamlakatda davom etayotgan soliq-budjet islohoti fonida hamon beqaror bo‘lib qolmoqda. Soliq tushumlarining tarkibi va ularning turli darajadagi hokimiyat organlari o‘rtasida taqsimlanishi hukumatning xohishiga ko‘ra doimo o‘zgarib turadi. 2023-yilda soliq tushumlari poytaxt umumiy daromadlarining 50%ini ta’minladi, keyingi o‘rinda transfertlar — 33%.
“Shahar daromadlarining katta qismi markaziy hukumatning zaif kredit qobiliyatiga bog‘liq bo‘lib, past prognozga olib keladigan milliy soliq tartibga solishdagi o‘zgarishlar daromad barqarorligini „zaifroq“ baholashga olib keladi”, — deya ta’kidladi Fitch.
Agentlik Toshkentning ehtimoliy iqtisodiy pasayish holatida qo‘shimcha daromad olish imkoniyatini cheklangan deb baholamoqda. Shaharning soliq vakolatlari hukumat tomonidan nazorat qilinadi, u barcha soliqlar bo‘yicha stavkalar hamda ularni turli darajadagi hokimiyat organlari o‘rtasida taqsimlashni belgilaydi.
Poytaxt 2023-yilda operatsion daromadlarning 22%ini tashkil etgan daromad solig‘i va mol-mulk solig‘i, shuningdek, daromadlarning yana 13%ini ta’minlagan yig‘imlar va to‘lovlarni yig‘adi. Bu daromadlarni ko‘paytirish imkoniyatlari cheklangan bo‘lib, ularning o‘sishi iqtisodiy pasayishda taxmin qilinayotgan daromadlar pasayishining 50%idan kamrog‘ini qoplagan bo‘lar edi.
Chiqimlar
Xarajatlarni prognoz qilish shahar vakolatlari tuzilmasining rivojlanish xususiyati tufayli past bo‘lib, bu ularning prognoz qilinishini cheklaydi. Xarajatlar dinamikasi xarajat majburiyatlarining qayta taqsimlanishi tufayli tarixan o‘zgaruvchan bo‘lib, bundan tashqari, xarajatlar 2019−2023-yillarda o‘rtacha 12% ni tashkil etgan nisbatan yuqori ikki xonali inflyatsiya ta’siriga uchragan.
Shaharning daromadlar qisqargan taqdirda xarajatlarni ushlab turish qobiliyati past, chunki xarajat majburiyatlarining asosiy qismi majburiy xarakterga ega. Poytaxt budjeti tarkibida moslashuvchan bo‘lmagan xarajat moddalari ustunlik qiladi, ular 2023−2024-yillarda barcha xarajatlarning 80%idan oshgan.
2023-yildagi xarajatlarning qariyb 19%i inflyatsiya darajasiga muvofiq indeksatsiya qilinishi kerak bo‘lgan eng kam moslashuvchan xarajat moddasi — ish haqiga to‘g‘ri keladi.
Kreditlar
Qarz majburiyatlari va likvidlik barqarorligining “kuchsizroq darajasi"ni baholash umuman qarz va likvidlikni boshqarishga nisbatan milliy tartibga solish tizimining zaifligini va O‘zbekistonda kapital bozorlarining yetarli darajada rivojlanmaganligini aks ettiradi. Boshqa submilliy tuzilmalardan farqli o‘laroq, Toshkentga kredit olish (budjetlararo qarzlardan tashqari) va kafolatlar berish taqiqlangan, shaharning davlat korxonalari (GREs) orqali ichki qarz olish huquqi cheklangan. Natijada Toshkent ushbu korxonalarga budjet transfertlari hisobidan qarzga xizmat ko‘rsatishda ko‘mak bermoqda.
2019−2023 yillarda Toshkent shahri kommunal infratuzilmani modernizatsiya qilish sohasidagi davlat bilan bog‘liq bir qator kompaniyalarning kreditlari va DXSh loyihalari bo‘yicha uzoq muddatli majburiyatlariga xizmat ko‘rsatdi. Fitch ushbu kreditlarni shaharning tuzatilgan qarzi hisob-kitoblarida hisobga oldi. Davlat kompaniyalari qarzining katta qismi chet el valyutasida ifodalangan, bu esa poytaxtni valyuta riskiga duchor qiladi.
Toshkentning mavjud likvidligi 2023-yil oxirida $822,5 mlngacha oshgan pul mablag‘lari qoldiqlari bilan cheklangan bo‘lib, bu yuqori daromadlar hisobiga mustahkamlangan. Shaharning qarz kapital bozoriga kirishi milliy tartibga solish bilan cheklangan. Pul mablag‘larining asosiy qismi ma’lum xarajatlar uchun mo‘ljallanganligi sababli ulardan foydalanish cheklangan.
Shuningdek, Toshkent hukumat tomonidan qisqa muddatli budjet kreditlari shaklida taqdim etiladigan likvidlik mexanizmi ko‘rinishidagi qo‘llab-quvvatlashga ega. O‘zbekistonning “BB-” suveren reytingi zarur hollarda qo‘shimcha likvidlik manbai sifatida ushbu omilning “kuchsizroq daraja” deb baholanishini tasdiqlaydi.
Toshkentning moliyaviy profili yaxshi birlamchi (qoplanish muddati 9 yildan kam) va ikkilamchi (qarz yuki 70% dan kam) ko‘rsatkichlarni aks ettiradi, ularni Fitch 2024−2028-yillar uchun bazaviy ssenariyda “aa” toifasi darajasida baholaydi.
Agentlik prognozlariga ko‘ra, 2024−2028-yillarda poytaxtning operatsion balansi 2023-yildagi 2,23 trln so‘mdan pasayib, o‘rtacha 1,37 trln so‘mni tashkil etadi. Operatsion balans asosan soliq tushumlari bilan ta’minlangan bo‘lib, O‘zbekiston iqtisodiyotining o‘sishi hisobiga 2028-yilga borib 12,18 trln so‘mgacha o‘sishi kutilmoqda. Bu yuqori inflyatsiya tufayli operatsion xarajatlarning o‘sishi bilan qisman qoplanadi.
Shuningdek, Toshkent infratuzilmani rivojlantirishni qo‘llab-quvvatlash uchun 2024−2028-yillarda yiliga o‘rtacha 2,64 trln so‘mlik investitsiya dasturlarini amalga oshirishni davom ettirishi kutilmoqda.
Toshkentning “BB-” mustaqil kredit reytingi Buenos-Ayres yoki Braziliyaning San-Paulu shtati darajasidan yuqori. Biroq, “AAA” toifasidagi kuchli moliyaviy profillarga ega bo‘lgan Anqara va Istanbul, Olmaota va Yerevan munitsipalitetlaridan pastroqdir.
Avvalroq Fitch AQSh tariflari fonida O‘zbekiston davlat banklari uchun qayta moliyalash qimmatlashishi mumkinligini xabar bergandi.

Ташкент вернул кредитный рейтинг агентства Fitch Ratings, отозванный в декабре 2023 года, сообщила пресс-служба столичного хокимията. Долгосрочные рейтинги дефолта Ташкента в иностранной и национальной валюте сохранены на уровне «BB-» со «стабильным» прогнозом.
Оценка риск-профиля «более слабый уровень» учитывает мнение агентства о высоком риске относительно сопоставимых эмитентов, что способность Ташкента покрывать обслуживание долга за счет операционного баланса может непредвиденно ослабнуть в течение 2024−2028 годов либо ввиду более низких доходов и более высоких расходов, либо в связи с непредвиденным увеличением обязательств или потребностей в обслуживании долга.
Доходы
Источники доходов Ташкенты по-прежнему являются нестабильными на фоне продолжающейся в республике налогово-бюджетной реформы. Структура налоговых поступлений и их распределение между органами власти различного уровня постоянно меняются по усмотрению правительства. В 2023 году налоговые поступления обеспечили 50% от суммарных доходов столицы, следом идут трансферты — 33%.
«Большая часть доходов города зависит от слабой кредитоспособности центрального правительства, а изменения в национальном налоговом регулировании, приводящие к низкой предсказуемости, обусловливают „более слабую“ оценку устойчивости доходов», — отметили в Fitch.
Агентство оценивает способность Ташкента генерировать дополнительные доходы в случае возможных экономических спадов как ограниченную. Налоговые полномочия города контролируются правительством, которое определяет ставки по всем налогам, а также их распределение между органами власти различного уровня.
Столица собирает подоходный налог и налог на имущество, которые составляли 22% операционных доходов в 2023 году, а также сборы и платежи, обеспечившие еще 13% доходов. Возможности увеличения этих доходов ограничены, а их рост покрыл бы менее 50% предполагаемого падения доходов при экономическом спаде.
Расходы
Предсказуемость расходов является низкой ввиду развивающегося характера структуры полномочий города, что ограничивает их прогнозируемость. Динамика расходов исторически является волатильной ввиду перераспределения расходных обязательств, и, кроме того, расходы были подвержены влиянию относительно высокой двузначной инфляции, которая в среднем составила 12% в 2019—2023 годах.
Способность города сдерживать расходы в случае сокращения доходов является низкой, поскольку основная часть расходных обязательств носит обязательный характер. В структуре бюджета столицы преобладают негибкие статьи расходов, которые превышали 80% всех расходов в 2023—2024 годах Около 19% расходов в 2023 году приходится на оплату труда — наименее гибкая расходная статья, — подлежащую индексации в соответствии с уровнем инфляции.
Кредиты
Оценка «более слабый уровень» устойчивости долговых обязательств и ликвидности отражает в целом слабую национальную систему регулирования в отношении управления долгом и ликвидностью и недостаточную развитость рынков капитала в Узбекистане. В отличие от других субнациональных образований, Ташкенту запрещено брать кредиты (за исключением межбюджетных займов) и предоставлять гарантии, у города есть ограниченное право на внутренние заимствования через государственные предприятия (GREs). В результате Ташкент оказывает поддержку этим предприятиям в обслуживании долга за счет бюджетных трансфертов.
В 2019—2023 годах Ташкент обслуживал кредиты ряда связанных с государством компаний и долгосрочные обязательства по проектам ГЧП в области модернизации коммунальной инфраструктуры. Fitch учитывало эти кредиты в своих расчетах скорректированного долга города. Значительная часть долга госкомпаний номинирована в иностранной валюте, что подвергает столицу валютному риску.
Доступная ликвидность у Ташкента ограничена остатками денежных средств, которые увеличились до $822,5 млн на конец 2023 года, что подкреплялось более сильными доходами. Доступ города к долговому рынку капитала ограничен национальным регулированием. Основная часть денежных средств является ограниченной в использовании, предназначаясь для определенных расходов.
Также Ташкент имеет поддержку в виде механизма ликвидности, предоставляемой правительством в форме краткосрочных бюджетных кредитов для покрытия внутригодовых кассовых разрывов. Суверенный рейтинг Узбекистана «BB-» как источника дополнительной ликвидности при необходимости подкрепляет оценку данного фактора «более слабый уровень».
Финансовый профиль Ташкента отражает хорошие первичные (срок окупаемости ниже 9 лет) и вторичные показатели (долговая нагрузка ниже 70%), которые Fitch оценивает на уровне категории «aa» в базовом сценарии на 2024−2028 годы.
Агентство прогнозирует, что операционный баланс столицы в среднем составит 1,37 трлн в 2024—2028 годах, снизившись с 2,23 трлн сумов в 2023 году. Операционный баланс в основном поддерживается доходами от налогов, которые, как ожидается, вырастут до 12,18 трлн сумов к 2028 году за счет роста экономики Узбекистана. Это будет частично компенсировано ростом операционных расходов из-за высокой инфляции.
Также ожидается, что Ташкент продолжит реализовать инвестиционные программы, средний объем которых составит 2,64 трлн сумов в год в 2024—2028 годах, для поддержки развития инфраструктуры.
Самостоятельный кредитный рейтинг Ташкента в «BB-» выше, чем у Буэнос-Айреса или на уровне бразильского штата Сан-Паулу. Однако он ниже, чем у муниципалитетов Анкары и Стамбула, Алматы и Еревана, все из которых имеют более сильные финансовые профили категории «ААА».