Janubiy Koreyaning T’way Air aviakompaniyasi Seul-Toshkent-Seul yo‘nalishi bo‘yicha parvozlarni yo‘lga qo‘yadi. Bu haqda Uzbekistan Airports matbuot xizmati xabar berdi.
Qayd etilishicha, birinchi reys 23-mayga rejalashtirilgan. Parvozlar Boeing 777−300 va Airbus A330−300 samolyotlarida haftasiga to‘rt marta — dushanba, chorshanba, juma va yakshanba kunlari amalga oshiriladi.
Parvozlar jadvali (mahalliy vaqt):
- Inchxondan jo‘nab ketish — 18:00, Toshkentga kelish — 21:30;
- Toshkentdan jo‘nab ketish — 23:00, Inchxonga yetib borish — ertasi kuni soat 9:25.
23-may sanasiga bir tomonlama aviachipta narxi 344 ming 770 koreys vonidan boshlanadi (Markaziy bankning joriy kursi bo‘yicha bu $247,45 yoki qariyb 3,2 mln so‘mga teng).
Joriy yilning fevral oyida O‘zaviatsiya agentlig T’way Air aviakompaniyasiga Seul-Toshkent- Seul yo‘nalishi bo‘yicha aviareyslar uchun ruxsatnoma taqdim etilgandi.
Shuninhdek, Malayziyaning Air Asia X Berhad kompaniyasiga Kuala-Lumpur-Toshkent-Kuala-Lumpur yo‘nalishida muntazam aviaqatnovlarini amalga oshirish ruxsatnomasi rasmiylashtirib berildi.
Har ikkala aviakompaniya belgilangan yo‘nalishlar bo‘yicha muntazam parvozlari A330 havo kemasida amalga oshiriladi.
T’way Air aviakompaniyasi 2010-yilda tashkil etilgan. U ham loukoster modelida tashishga ixtisoslashgan. Kompaniya Sharqiy va Janubi-Sharqiy Osiyo, Avstraliya va Yevropa shaharlariga parvozlarni amalga oshiradi.

Южнокорейская авиакомпания T’way Air запустит рейсы по маршруту Сеул — Ташкент — Сеул. Об этом сообщила пресс-служба Uzbekistan Airports.
Первый перелёт между столицами запланирован на 23 мая. Рейсы будут выполняться на самолётах Boeing 777−300 и Airbus A330−300 четыре раза в неделю — по понедельникам, средам, пятницам и воскресеньям.
- вылет из Инчхона — 18:00, прибытие в Ташкент — 21:30;
- вылет из Ташкента — 23:00, прибытие в Инчхон — 9:25 следующего дня.
Стоимость билета в одну сторону на 7 мая начинается от 344 770 корейских вон ($247,45 или 3 198 275 сумов по текущему курсу Центробанка).
«Узавиация» выдала T’way Air разрешение на регулярные полёты в Узбекистан в феврале этого года. Тогда же она одобрила запуск рейсов малайзийской AirAsia X, которая планирует запустить их с октября.
В октябре 2024 года ведомства гражданской авиации Узбекистана и Кореи договорились расширить число еженедельных двусторонних рейсов до 24 для каждой стороны. Из них до 12 будет выполняться между Ташкентом и Сеулом.
Ранее Spot писал, что аэропорт Сариосиё с 30 мая начнет принимать регулярные пассажирские рейсы.
T’way Air — южнокорейский авиаперевозчик-лоукостер, созданный в 2010 году. Компания базируется в сеульских аэропортах Кимпхо и Инчхон, располагает парком из 40 воздушных судов и выполняет рейсы в города Восточной и Юго-Восточной Азии, Европы, Австралии, а также в Кыргызстан и Монголию.