Avvalroq UzAuto Motors Xorazm viloyatidagi Damas ishlab chiqarish zavodida arzon minivenlar ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yishi ma’lum qilingandi.
2026-yilda yirik uzelli yig‘ishni (SKD) boshlash, 2027-yildan esa ishlab chiqarishning to‘liq sikliga o‘tish rejalashtirilgan. Loyiha qiiymati $100 mlnni tashkil etib, uning doirasida Yevro-5 ekologik standartiga javob beruvchi 7 o‘ringa mo‘ljallangan avtomobil ishlab chiqariladi.
Mazkur xabarlardan keyin ijtimoiy tarmoqlarda 7 kishiga mo‘ljallangan va 640 kg gacha yuk ko‘tara oladigan yangi miniven — Chevrolet N400 Passenger modeli haqida xabarlar tarqaldi. UzAuto Motors matbuot xizmati Spot so‘roviga javoban bu bo‘yicha izoh berdi.
Chevrolet N400 Passenger
“Yangi model maqsadli iste’molchining xohish-istaklarini hisobga olgan holda tanlanadi. Hozirda avtomobillarning potensial modellari o‘rganilib, bunda texnik xususiyatlarining mahalliy ekspluatatsiya sharoitlariga mosligi, shuningdek, ishonchliligi va qulayligiga e’tibor qaratilmoqda”, — deyiladi avtomobil ishlab chiqaruvchisi bayonotida.
Mazkur mezonlarga javob beruvchi model aniqlangandan hamda tasdiqlangandan so‘ng, UzAuto Motors O‘zbekistonda mazkur avtomobil ishlab chiqarilishi haqidagi ma’lumotlarni o‘zining rasmiy manbalarida e’lon qilishini bildirdi. Biroq kompaniya yangi model sifatida Chevrolet N400 Passenger tanlangani haqidagi xabarlarni tasdiqlamadi, ammo inkor ham etgani yo‘q.
Yaqinda Toshkentda o‘zini o‘zi band qilgan taksichilarga kamida 4 va ko‘pi bilan 8 kishilik minivenlardan foydalanishga ruxsat berildi. Ularning ro‘yxatini Transport vazirligi tasdiqlashi kerak. Eksperimental tartib 15-apreldan kuchga kirdi va 2026-yil oxirigacha davom etadi.
Avvalroq uch oyda xorijdan O‘zbekistonga 7 mingdan kam avtomobil olib kirilgani haqida xabar berilgandi.

Как ранее писал Spot, UzAuto Motors запустит производство «дешевых» минивэнов на базе завода по выпуску Damas в Хорезмской области. В 2026 году планируется начать крупноузловую сборку (SKD), а с 2027 года перейти к полному циклу производства. Проект по выпуску автомобиля, соответствующего экологическому стандарту Евро-5 и вмещающего 7 человек, обойдется в $100 млн.
После этого в социальных сетях распространились сообщения о возможной модели нового минивэна — Chevrolet N400 Passenger — который вмещает до 7 человек и может перевозить груз весом до 640 кг. В пресс-службе UzAuto Motors в ответ на запрос Spot прокомментировали сообщения о новой модели минивэна.
Chevrolet N400 Passenger
«Новая модель будет выбрана с учетом пожеланий целевого потребителя. В настоящее время ведется изучение потенциальных моделей автомобилей с акцентом на соответствие технических характеристик местным условиям эксплуатации, а также на надежность и комфорт», — говорится в заявлении автопроизводителя.
После определения и утверждения модели, соответствующей указанным критериям, UzAuto Motors обещает опубликовать информацию о ее производстве в Узбекистане на своих официальных ресурсах. Однако компания не подтвердила и не опровергла сообщения о том, что новой моделью выбрана Chevrolet N400 Passenger.
Недавно в Ташкенте самозанятым таксистам разрешили использовать минивэны вместимостью не менее 4 и не более 8 человек. Их список должен утвердить Минтранс. Экспериментальный порядок начал действовать с 15 апреля и продлится до конца 2026 года.